Dvaadvacátý květen není jen výročím dne, kdy se na světě poprvé objevila videohra Pac-man, ale také Mezinárodním dnem biodiverzity. Tak kontroverzní umělecká skupina Ztohoven zdůvodnila, proč si právě tohle datum vybrala pro svůj v pořadí už jedenáctý počin.

Skupina, která se proslavila například atomovým výbuchem v přímém přenosu České televize či vyvěšením červených trenek na Pražský hrad, si tentokrát vzala na paškál českého premiéra Andreje Babiše.

Respektive řepkové pole na úpatí hory Říp na Litoměřicku, na kterém hospodaří společnost Agrofert patřící do jeho svěřenského fondu. Do pole členové Ztohoven křovinořezy vysekali žlutou postavičku, která dala jméno už zmíněné videohře.

Pac-man má podle skupiny představovat samotného Babiše, který prý stejně jako on nemá nikdy dost. „Pac-Man vyžral dotace a podařilo se mu dokonale vyžrat také pojmy jako kapitalismus nebo socialismus, které se dnes volně zaměňují,“ uvedli.

Premiér podle umělců také polarizoval českou společnost a ničí svými řepkovými poli zdejší ekosystém a zanechává po sobě jen monokulturní toxickou poušť. „Ve společenském životě likviduje kulturu, individuální svobody, diverzitu podnikatelského prostředí a schopnost bez zásahu centrálního plánovače řešit krizové situace,“ dodává skupina Ztohoven.

Pac-man si podle nich však neporadí s jedinci, kteří „s ním odmítají sdílet herní pole“.

„Nechci komentovat motiv tvůrců, je ale zarážející, kam až jsou někteří lidé schopni zajít. Jednoznačně se dopustili trestného činu, při kterém došlo k poškození cizího majetku se škodou v řádu statisíců korun. Odsuzujeme takové jednání. Je na policii, aby věc prošetřila,“ říká mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Dodal také, že řepku pěstují čeští zemědělci na přibližně šestnácti procentech tuzemské orné půdy a z veškeré pěstované řepky v Česku připadá jen pět procent na zemědělské firmy Agrofertu. „Pokud čerpáme nějaké zemědělské dotace na obdělávanou půdu, máme je úplně stejné jako všichni ostatní zemědělci v Česku,“ uvedl dále Hanzelka.

Incident už skutečně policie šetří. Skupina Ztohoven podle ní svým vystoupením způsobila škodu přes 350 tisíc korun.