Pandemie, válka, inflace a růst cen energií nejsou nejlepšími přáteli múz. Anebo že by to bylo naopak? Národní divadlo v Brně (NDB) totiž vstupuje do nové sezony s programem bohatým, neotřelým a natolik zajímavým, že se sem vyplatí cestovat ze všech koutů republiky.
Janáčkovo Brno
Významnou událostí letošního podzimu se stává osmý ročník mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno, tentokrát zastřešený tématem Quo Vadis. Od 2. do 20. listopadu zde na diváky čeká řada významných inscenací, interpretů a osobností české i světové hudební scény. A samozřejmě také hudba Leoše Janáčka. Těšit se můžete například na Tomáše Hanuse, Marka Ivanoviće či Tomáše Netopila.
Festival odstartuje premiérou poslední Janáčkovy opery Z mrtvého domu, která bude uvedena společně s Glagolskou mší. Na dílech, která spojuje výpověď o síle víry v člověka, spolupracují dirigent Jakub Hrůša s režisérem Jiřím Heřmanem.
Kromě Janáčkových oper se do portfolia operního souboru NDB vrací také opereta, tentokrát v podobě svižné komedie Veselá vdova. V dubnu představí Janáčkovo divadlo komickou operu Falstaff, která se zároveň stala posledním dílem Giuseppe Verdiho. Cyklus operních premiér následně uzavírá biblí inspirovaný příběh Salome, v režii uznávaného Davida Radoka.
Nová krev
S novou sezonou se v Národním divadle Brno rodí také jedinečný projekt s názvem Balet NDB 2, který spojuje mladé tanečníky z Čech i ze zahraničí. Vzniká tak nový juniorský soubor, který bude v příštích letech nejen součástí významných baletních inscenací hlavního souboru, ale stane se také samostatnou nezávislou jednotkou.
Historicky první představení uvede 31. října pod vedením baletní mistryně Markéty Pimek Habalové a demisólisty Uladzimira Ivanoua. Pozadu však nezůstane ani hlavní soubor, který představí dva nevšední premiérové programy. Podzimní Bolero nabídne v jednom večeru tři různé autorské rukopisy, květnová premiéra Balanchine zase ochutnávku z díla tohoto významného gruzínského umělce.
Kritika společnosti i česká Hra o trůny
Nejvíce novinek tradičně nabídne činoherní scéna, která si pro nás letos připravila deset premiérových inscenací. Od 7. září na prknech Mahenova divadla rezonuje Zlatý drak, důmyslná tragikomedie z prostředí asijského bistra, pocházející z pera oblíbeného současného dramatika Rolanda Schimmelpfenniga.
Podzimní představení se ponesou také v duchu návratu k tradicím – těšit se můžete na dvě adaptace klasických textů. Zásadní dílo ruského modernisty Maxima Gorkého Na dně uvede divadlo Reduta pod režijní taktovkou Ivana Krejčího. Krvavou a napínavou hru Neklan, adaptující příběh českého vévody, si zase nemohou nechat ujít milovníci diplomatických hrátek a mocenských intrik.
Mimo klasické adaptace divadlo uvede také dvě původní české hry, obě podle textů držitelů cen Magnesia Litera. Scenárista oceňované Okupace si v inscenaci Feminista bere na mušku téma rovnoprávnosti a korektního jednání a Petr Stančík v detektivní tragikomedii Starý dobrý Nový (Oldřich) vzdává hold této nezapomenutelné ikoně filmového a divadelního herectví.
V roce 2023 repertoár divadla rozšíří komedie Bez Roucha, Lhář či Beckettovo Čekání na Godota, chybět ale nebudou ani vážnější kousky, jakými jsou například sociálně kritická prvotina Arthura Schnitzlera s názvem Anatol nebo komorní hra Hodinový hoteliér, která se s lehkostí strefuje do problematiky mezilidských vztahů.