Mají slavné rodiče a naše oči se k nim upírají už od začátku jejich životů. Ledecká, Hašková, Kachyňová, Mišík… Jejich příjmení známe a hned víme, kam si je zařadit.
Tito mladí lidé se rozhodli vydat vlastní cestou a uspěli. Mnohdy už jsou tak známí, že přepisují příběh svého jména i slávy rodičů. Narodili se se zlatou lžičkou v puse? Umetli jim rodiče cestičku? Český jazyk opisuje anglický termín „nepo baby“ hned několika květnatými variantami, ale výše uvedení pod tento termín nespadají.
Nepo baby je totiž potomek dobře situovaných a pravděpodobně známých rodičů, který se prosadí v témže oboru. „Na jednu stranu mohou děti slavných rodičů vyrůstat v inspirativním prostředí a mít přístup k lepším příležitostem, ale je na ně vyvíjen velký tlak,“ připomíná však psycholožka Romana Mazalová.
„Každý jejich drobný přešlap je často rozebírán veřejností jako skandál a jsou porovnávané s talentem rodičů. Vybudovat si svou identitu je pro děti slavných rodičů obtížnější,“ zdůrazňuje. Naše reakce vůči dětem slavných bývají velmi různorodé. Rádi je sledujeme, vzbuzují zvědavost a touhu vědět o nich více. Přisuzujeme jim štěstí, spokojenost, snadné kariéry i život.
„Zvenčí se může zdát, že se do oboru nebo firmy nedostanou jiní lidé než ti spříznění. Z hlediska rodiče nebo firmy to zas můžeme vnímat tak, že si do dané pracovní pozice chtějí vychovat své potomky či zaměstnance,“ říká Dana Hrdličková, náborová specialistka společnosti Mediclinic.
Nepo babies bereme jako ty, které si cestu k úspěchu nemusejí pracně dláždit. K tomu ostatně odkazuje i samotný termín „nepotismus“, tedy protežování příbuzných, používaný už od 15. století.
Někteří potomci slavných skutečně jdou ve šlépějích předků a věnují se oboru svých rodičů. V takových případech je obzvlášť obtížné jejich úspěch oddělit – vždyť často je to jejich příjmení, které otevíralo první dveře.
„V něčem to mají přece jen těžší: je na ně vidět a například i personalista se může v konečném úsudku dopustit projekce, ať již v příznivém, nebo nepříznivém smyslu,“ konstatuje Jitka Weber, konzultantka ve společnosti Pedersen & Partners.
Téma stínu rodičovské slávy leží v žaludku i potenciálním nepo babies, kteří se s ním vypořádávají po svém. A pokud se příjmení jejich rodičů liší, někteří se dokonce rozhodnou přisvojit si to méně slavné.
Vloni v lednu uvedlo divadlo La Fabrika pozitivně hodnocenou hru Natálie Kocábové (dcery hudebníka a politika Michaela Kocába) a Vandy Hybnerové (dcery mima Borise Hybnera) nazvanou výmluvně Slávy dcery. Během představení se čtyři dcery vyrovnávají se slávou a osobitostí otce a skrz absurdní scény řeší rodinná traumata a křivdy.
„Historicky bylo určitě významné, když syn truhláře nebo řezníka převzal po otci řemeslo a také podnik, ale to jsme v nostalgické rovině minulých století. Dnes je situace vzhledem k dostupnosti informací a mediálnímu tlaku diametrálně odlišná,“ doplňuje Jitka Weber.
Mnozí se skutečně rozhodli vykročit a jít úplně jinou cestou. Jejich úspěch je vydřený a zasloužený, jsou za ním roky píle, odříkání či tak extrémního pracovního nasazení, že na sebe vyhoření nenechalo dlouho čekat.
Vybrali jsme čtveřici českých „slávy potomků“, kteří se ze škatulky nepo baby vymanili a dokázali na sebe výrazně upozornit a uspět v úplně jiném oboru než jejich proslulí rodiče.
Ester Ledecká (28)
sportovkyně
První medaile ve snowboardingu začala vyhrávat už v roce 2013. Dcera zpěváka Janka Ledeckého a bývalé krasobruslařky a vystudované právničky Zuzany Ledecké má hned od začátku své sportovní kariéry neuvěřitelně našlápnuto. I proto s ní už v jejích 22 letech podepsaly reklamní smlouvy globální značky jako Coca-Cola či Visa.
Na Zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu se pak v roce 2018 postarala o naprostou senzaci. Nejprve vyhrála superobří slalom a pár dní nato zvítězila i v snowboardovém paralelním obřím slalomu. Jako teprve třetí sportovec (a první žena) historie si odnesla zlatou medaili ze zimní olympiády hned ve dvou různých disciplínách.
Vlohy k zimním sportům vskutku podědila – jejím dědečkem je bývalý československý hokejový útočník Jan Klapáč. Poznávacími znameními Ester Ledecké jsou tvrdá práce a zároveň hravost. Její videa klouzání na zamrzlé kaluži nebo taneček při čekání na vlak se stala virálními.
Navrch vedle své sportovní kariéry zvládla studovat: v roce 2023 završila magisterské studium.
Adam Mišík (26 let)
herec a zpěvák
Nejmladší syn hudebníka Vladimíra Mišíka se na filmovém plátně objevil už v sedmi letech, kdy si zahrál ve filmu Jana Hřebejka Kráska v nesnázích. S divadelními prkny se seznamoval v letenském divadle Radar a dnes má na kontě mnoho dalších rolí také v seriálech.
Za ztvárnění dealera Alexe ve filmu Banger získal v roce 2022 nominaci na Českého lva v kategorii nejlepší herec v hlavní roli. Souběžně s herectvím se ale věnuje i pěvecké kariéře. Vydal už čtyři alba a pro rok 2024 má vypsané koncerty na různých místech České republiky.
V minulosti se zároveň ukázalo, že kombinace herectví a zpěvu může být náročná. Dokonce se musel vzdát hlavní role v muzikálu Okno mé lásky, protože nedokázal své časové možnosti skloubit se zkoušením. Vedle zpěvu a herectví se Mišík navrch věnuje moderování a modelingu.
Karolína Kachyňová (29 let)
digitální tvůrkyně
K filmovému a divadelnímu světu rodičů měla blízko, nakonec ale dcera herečky Aleny Mihulové a režiséra Karla Kachyni vystudovala mediální a komunikační studia. Rodina si přála, aby se věnovala režii, a Karolína ji v Písku začala studovat.
„Jako hodně dětí rodičů, kteří uspěli v jakémkoli oboru, jsem měla v úmyslu se na cestu svých rodičů také vydat. Jednoduše proto, že jsem nic jiného neznala. Až když jsem začala studovat režii, mi došlo, že to není něco, co by mě bavilo nebo naplňovalo,“ popisuje.
Až během brigády v reklamní agentuře zjistila, že ji baví marketing a chce se jím živit. Uvědomila si také, že nechce být zaměstnancem. Podnikání pak vybudovala na penězích ze zmíněné brigády, kde brala sto korun za hodinu. Jak vnímá slova o „umetených cestičkách“?
„To nemá cenu nikomu vysvětlovat. Lidé chtějí věřit, že má člověk nějakou nefér výhodu, a proto uspěl. Pak mohou mít pocit, že oni sami neuspěli jen proto, že tu výhodu neměli – ne proto, že nenašli odvahu vzít svůj život nebo kariéru do svých rukou a něco vybudovat,“ říká.
V současnosti působí jako mediální a marketingová konzultantka. Sleduje ji téměř 37 tisíc lidí a její hvězda i mimo sociální sítě stoupá. Upozorňuje na sebe vzdělávacími videi, která na svůj instagramový profil Jak na reklamu a sítě přidává s téměř denní frekvencí.
„Lidé si myslí, že moji rodiče byli umělci, a že bych po nich tedy měla zdědit talent pro tvorbu umění. Málokdo ale ví, že na svých kariérách především tvrdě pracovali. Pokud jsem po nich zdědila něco, co mi v mé vlastní kariéře pomohlo, je to především tohle,“ připomíná Kachyňová.
Dominika Hašková (28 let)
zpěvačka
Dcery bývalého hokejového brankáře Dominika Haška jsme si mohli poprvé všimnout už v roce 2010. Tehdy se prozpívala do finále soutěže Česko Slovensko má talent. Zpěvu se věnovala už v USA, kde její otec zářil v NHL, a později v Anglii vystudovala konzervatoř.
Na pozornost médií v souvislosti se slavným otcem byla zvyklá, když však český bulvár začal rozebírat její vzhled a chování, překvapilo ji to. Tvrdí, že kariéra je její práce a otcovo jméno nebo jeho hokejové kontakty jí nijak nepomáhaly.
Předloni s kapelou We are Domi reprezentovala Česko ve finále soutěže Eurovize. Jejich song Lights Off dosáhl na YouTube 1,2 milionu zhlédnutí a na Spotify už kapela posbírala přes 700 tisíc posluchačů.