Již druhým dnem svítí na hlavní stránce Financial Times na prvním místě nejčtenějších článků „Meme-lord“. Tak jest, doba se mění, a kde by dříve byla zpráva o trzích, je dnes článek o Litquidity.

O čem?

Pokud se takto tážete, říká to jediné – nejste konzumenti satirických finančních účtů na sociálních sítích. A nutno říct, že se dobrovolně obíráte o fantastickou zábavu.

Pokud jste se místo tázání naopak lehce pousmáli, pak víte, že Litquidity patří k tomu vůbec nejlepšímu, co internetová finanční satira nabízí.

Narážky na Wall Street, líbezný i ubíjející život (nejen) v investičním bankovnictví, humor na konto těch, kdo jsou ve finanční mašinerii zatím na začátku, ale i na konto managing directors, kteří s otevřenými ústy zírají na spojení dvou PDF souborů jako na vzkříšení Ježíše…

Tohle a mnohem víc tvoří břitkou a zábavnou formou účet Litquidity, který má na síti X přes 350 tisíc sledujících a na Instagramu, přes který jej můžete znát spíše, dokonce 827 tisíc sledujících.

No a právě ve středu 7. února vystoupil z dlouholeté anonymity muž, který za Litquidity (což je do češtiny těžko přeložitelná slovní hříčka slov lit a liquidity) stojí. 

Jmenuje se Hank Medina, je mu 32 let a jeho bývalí spolupracovníci tvrdí, že by je ani ve snu nenapadlo, že za Litquidity stojí zrovna on. „V kancelářích byli tlučhubové, já byl vždy spíše pozorovatel,“ řekl Medina Financial Times, pro které odhalil svou identitu.

Jakkoli na to osobnostně vypadat nemusel, z jeho CV je okamžitě patrné, jak hluboký vhled do světa financí získal. Po dokončení Cornell University pracoval v prominentní investiční bance Jefferies, odkud se přesunul do světa private equity pod křídly Wexford Capital, aby se v roce 2019 obloukem vrátil k investičnímu bankovnictví v Deutsche Bank.

S nastupující pandemií se účet Litquidity stával každým dnem dramaticky populárnějším, až se mu Medina začal věnovat „na plný úvazek“. Ukázalo se totiž, že právě finanční memy mohou být odrazovým můstkem pro investice i hiring, jinými slovy, že jde o komunikační platformu spojující několik finančních sfér.

Hank Medina tak dnes jako venture kapitalista investuje do startupů v rané fázi pod značkou Litquidity Capital, pomáhá finančním společnostem najít juniorní zaměstnance pod značkou Litney Partners (což vzniklo spojením s firmou Whitney Partners) a také jako skaut vyhledává příležitosti pro Bain Capital Ventures.

To by jeden neřekl, že vás memy mohou zavést k finančnímu holdingu…

Long live Litquidity!