Tomáš Baránek je hračička, všichni to o něm vědí a on si hraje opravdu rád a zkouší nejrůznější technologické vychytávky. Naposledy se zakousl do poslouchání a jeho pozornost si získala bezdrátová sluchátka Bragi Dash. Čím, to popsal na svém blohu Lifehacky.cz a v upravené verzi také pro Forbes.cz.


Bragi Dash je v Německu založený projekt bývalého hlavního designéra z Harman Kardon, který měl na Kickstarteru obrovskou podporu a prodej sluchátek měl startovat v říjnu 2014. Ale jak už to u crowdfundingu chodí (moje zkušenost: rok a půl je průměrné zpoždění), první supporteři obdrželi svůj Dash až letos v březnu. Společně se mnou. Čekání se ale vyplatilo.

Rychle k věci: Co tedy umějí? A proč to nejsou sluchátka, ale platforma

První, co vás ohromí, je packaging – něco takového jsem neviděl nikde, ani u Applu. Vícevrstvá členitá krabička z tvrdého kartonu skrývá malý poklad: černé hliníkové (nikoli plastové) oblé pouzdro tak akorát do dlaně, sloužící jednak jako úkryt pro vaše dashátka, ale taky jako přenosná nabíječka. Indikace stavu nabití je geniálně jednoduchá: v horní části pouzdra je tenký průřez jako v přilbě rytíře – jím pak můžete sledovat stav nabití obou sluchátek.

Koncept Bragi Dash jde za hranice běžných sluchátek a CEO Nikolaj Hviid s nimi má velké plány. V tuto chvíli sluchátka umějí jen část toho, co budou umět (prý po nějakém budoucích updatu firmwaru). Mají se stát vaším osobním asistentem, vašimi ovládátky.

Čtěte také: Co používám: nástroje a vychytávky, kterými si zjednodušuje život Tomáš Baránek

Nyní umějí toto (začnu tím, co čekáte):

 • přehrávat hudbu v obou uších bez spojovacího kabelu; k přenosu signálu mezi oběma sluchátky se používá desítky let stará technologie známá z naslouchadel pro neslyšící, která
 • využívá „vodnatý obsah vaší hlavy“ (na rozdíl od signálu bluetooth, kterému tento naopak vadí a zaniká 3 cm v tkáni) – energetická náročnost je navíc nižší než u BT
 • umí bezdrátově přehrávat hudbu z připojeného zařízení (typicky telefonu či Apple Watch) prostřednictvím klasického bluetooth připojení

A teď to začne být zajímavé:

 • sluchátka s vámi komunikují příjemným ženským hlasem a znělkami: slečna napomáhá při nastavení sluchátek a jejich obsluze
 • pravé dashátko je „hudební“ (je tam i Bluetooth anténa), levé je „pro aktivity“
 • ovládají se plně pomocí dotykových gest (např. lehké přejetí po pravém sluchátku prstem směrem dopředu zesiluje hlasitost, tapnutí na pravém sluchátku vypíná hudbu atd.)
 • umějí používat i pohybová makra (zatím jen dvě), kdy například při příchozím telefonním hovoru stačí dát pokyn hlavou (výrazné kývnutí hovor zvedne, výrazné zatočení hlavou jej odmítne) – zde je jeden z velkých prostorů pro inovaci, na níž se prý pracuje (slíbena je například předpověď počasí při pohledu na oblohu apod.)
 • umějí přehrávat lokálně uloženou hudbu z vnitřní paměti sluchátek (4 GB), a mohou tak být úplně nezávislá na dalším zařízení
 • v obou sluchátkách jsou zabudovány senzory tepové frekvence – v kombinaci s nezbytnou appkou tak slouží jako spolehlivé zařízení pro měření sportovních aktivit
 • vedle toho se senzory tepové frekvence používají k detekování, že jsou obě sluchátka v uších – teprve tehdy se zapnou a připojí
 • sluchátka jsou vodotěsná a určená i pro plavání
 • pokud jde o potlačení hluku okolí, dashátka mají trochu jiný přístup, než je obvyklé: hluky tlumí pasivně (prostě hmota sluchátek zastrčených v uchu udělá své), ale když potřebujete slyšet okolí (jedete na kole nebo na vás zčistajasna někdo začne mluvit), stačí gestem na levém sluchátku aktivovat příposlech – tehdy slyšíte většinu důležitých zvuků z okolí, zejména hovor
 • sluchátka vydrží 3 hodiny na jedno nabití, pak je musíte vložit do pouzdra, které je dokáže nabít celkově pětkrát

Čtěte také: iPhone – konec vybíjené, ušetřete až desítky procent baterie

Když se na to podíváte, uvidíte jasný vzor: hudba a poslech jsou jen jeden z rozměrů těchto „sluchátek“ (proto používám „dashátka“), a to jsme teprve na začátku. Jde o novou kategorii „hearables“, tedy chytré elektroniky nošené v uších.

Zkušenosti po měsíci používání

A teď pojďme hodnotit. Zkusím co nejstručněji:

 • sedí mi perfektně v uších; jsou překvapivě lehká, malá a nenápadná
 • kvalita zvuku je perfektní. Překvapily mě plné basy, prvotřídní dynamika a skutečně spolehlivá izolace od okolního šumu a hluku. Maximální hlasitost by ale mohla být vyšší, byť musím konstatovat, že dle svého ORL lékaře lehounce hluchnu.
 • použití v roli náhlavní telefonní sady je problematické, ale to není chyba dashů, nýbrž faktu, že člověk sám sebe prostě skrze špunty v uších neslyší tak dobře, jako když má uši úplně volné; chce to trochu zvyku, ale telefonovat se s nimi dá
 • sportovní tester – přestože Dash má celkově 23 senzorů (několik akcelerometrů na každé straně, dva senzory tepové frekvence a další), samotná fitness část má zatím z pohledu softwaru jen základní vybavení – zatím funguje pro aktivity běh, cyklistika a plavání. Zkoušel jsem běh na pásu a výsledky byly víceméně shodné, ale z hlediska výpadků spolehlivější než na Apple Watch, které jsem měl na ruce.
 • pohodlí nandávání a schovávání do pouzdra je vysoké – samozřejmě úplně odpadá kabelový salát, ale to ještě neznamená, že by nutně muselo jít vše jako na drátkách – a přesto je to brnkačka
 • baterie: poslouchal jsem nejvýše hodinu denně, takže nemůžu soudit; prostě fungovaly a pořád svítily modře (nejvyšší nabití); navíc tím, že je vždy ukládám do pouzdra, se znovu dobily
 • Dosah a přenos bluetooth signálu: to je trochu horší

Moje největší výhrada směřuje ke kvalitě přenosu streamovaného signálu z mobilu do sluchátek.

Titěrná velikost bluetooth antény v pravém sluchátku i fakt, že sluchátko je částečně zanořeno do kostnaté a vodnaté hlavy (tak nějak skutečně vypadám), způsobuje problémy s přehráváním zvuku z iPhonu, pokud jej máte ve špatné poloze a vzdálenosti. Abyste rozuměli: kvalitu samotného zvuku to nemění, ta je špičková, jen to občas na 0,25 s zadrhne, když například otočíte hlavou tak, že ramenem přerušíte přímou linii mezi telefonem a pravým dashem. Sekne se to na kratičkou dobu – přesto jste vytočení na dobu delší.

Například přední pravá kapsa kalhot, kde iPhone obvykle nosím, je při poslechu hudby za rychlé chůze vážný problém – naopak při sezení či pomalejší chůzi bez velkého kroucení hlavou to je úplně bez potíží. Jenže já chodím rychle a kroutím krkem jako slepice (jak jsem zjistil až díky dashi).

Krátká vsuvka o bluetooth signálu: Bluetooth využívá k přenosu signálu z bodu A do bodu B i odrazy od okolního prostředí. Není to jen nějaká okrajová vlastnost, ale důležitá součást této technologie. Při použití BT v interiéru (bez překážek mezi vysílačem a přijímačem) je tak dosah BT poměrně značný, až 15 m. Ale na volném prostranství, kde se nemá signál od čeho odrazit, je dosah významně menší.

Realita je taková, že pokud si nechcete postaru písničky kopírovat do zařízení, je v exteriéru skutečně nutné hlídat si vzdálenost od pravého ucha. V zimním období není velký problém poslouchat hudbu či slovo právě tímto způsobem (spousta svetrů, košil a bund má kapsu vpravo nahoře). Při sportu si můžete vzít armband a také není problém. Ale co dělat, když přijde jaro/léto a vy jdete v tričku bez kapsičky, plážových kraťasech, prostě nalehko?

Stručně: Chcete-li být nadále součástí hearable revoluce, musíte improvizovat. Někdy překvapivě vše funguje bez zadrhávání (asi když krátkodobě zhubnu a břicho v linii kapsa-ucho není na překážku), jindy mám mobil stejně tak jako tak v ruce, protože na něm něco vyřizuju; anebo prostě nemám kam ho dát. Když je mobil v ruce, obvykle je to úplně bez problémů, byť se lehce přibližujeme „drátovému“ řešení, kdy řešíme kromě poslechu ještě něco navíc…

K pobavení na závěr dodám své zjištění, že pokud jdete podél pravé zdi po ulici (pravá strana silnice a asi 50 cm ode zdi), funguje dash bezchybně i v kapse u kalhot. Vysvětlení viz výše – BT signál se pravděpodobně odráží od budovy po pravé ruce a je přece jen o něco silnější příjem.

Jsou tu stovky alternativ

Vím, že existují další bezdrátové (i drátové) možnosti, ale o těch tento článek není. Je vlastně o tom, co jsem si zvykl používat já.

Myslím, že originální špunty dodávané s iPhonem jsou pořád velmi kvalitní sluchátka pro dobrý poslech hudby i mluveného slova, navíc s pohodlnou krabičkou a s minimální investicí i rizikem. Pokud jako iPhonista jdete do terénu či sportujete a bojíte se ztráty, je to vždy první volba.

Chcete-li se zaměřit na potlačení hluku okolí, existují asi též lepší sluchátka, než je Beats Studio – např. Petr Mára mi ukazoval H8 Bang Olufsen a pochvaluje si v tomto smyslu iBose QuietComfort 20.

Výborný tip jsem ale nedávno dostal od Honzy Martínka: QuietOn. Jedná se o aktivní „sluchátka“, která ovšem nepřehrávají hudbu. Dělají jediné: potlačují zvuky okolí. Tvůrci tvrdí, že využívají nejnovějších technologií a soustředí se i na to, co je největší problém: hluboké tóny, které procházejí přes zdi (dunění apod.). Vzhledem k mému lehkému spaní to byla jasná volba a hned jsem si přihodil, takže vás – doufám ne za rok a půl – budu informovat.