Pár dní poté, co Jeff Bezos oznámil, že by se mohl stát dalším z vesmírných turistů na palubě rakety své firmy Blue Origin, přišla z webu Change.org podivná výzva. Objevila se na něm petice, která má prý navždy změnit podobu kultury a civilizace.

Druhého nejbohatšího člověka světa vyzývá k tomu, aby zakoupil a snědl obraz Mony Lisy. Recesistická petice už nasbírala přes osm tisíc podpisů, ale svůj zvláštní požadavek blíže nespecifikuje.

„Nikdo ještě Monu Lisu nesnědl a my cítíme, že Jeff Bezos by k tomuto úkolu měl zaujmout jasné stanovisko a splnit ho,“ zní v petičním prohlášení. Výzva byla přitom vytvořena již před rokem, ale pozornosti se jí začalo dostávat až v posledních dnech. 

Jakkoli není zřejmé, proč by měl Bezos koupit a pozřít legendární dílo mistra Leonarda da Vinciho, celkem určitě by si to mohl dovolit. Vloni byl obraz odhadnut na 50 miliard eur, a i když je tento odhad považován za přestřelený, Bezosova peněženka by Monu Lisu utáhla klidně naněkolikrát.

Podle aktuálních odhadů Forbesu činí miliardářovo jméno něco kolem 196,9 miliardy dolarů, ale překážkou zůstává fakt, že Mona Lisa není na prodej. Jedná se o majetek francouzské vlády, nejslavnější obraz a korunní klenot pařížského Louvru.

Francie se tedy zcela jistě s obrazem nikdy nerozloučí – už proto, že částka, za kterou by svůj národní symbol prodala, by byla jen kapkou v moři jejího trilionového eurového příjmu z daní.

Bezos nenaznačil, zda má v plánu ochutnávat jakékoli staré malby.

Change.org je veřejně prospěšná společnost, označující se jako „světová platforma pro změnu“, kterou v roce 2007 založil podnikatel Ben Rattray. Za léta své existence se petiční web stal několikrát potřebnou hybnou silou pro ty, kteří volali po sociální spravedlnosti.

Na druhou stranu ale slouží ve velké míře vtipálkům, úplně nesmyslným požadavkům či satirickým peticím, jako byla například loňská výzva k uvěznění hvězdy seriálu Glee Matthewa Morrisona do nechvalně známé věznice Guantanamo Bay. 

Jeff Bezos, majitel Amazonu a obchodního řetězce Whole Foods Market, se dosud k petici veřejně nevyjádřil a ani nenaznačil, že by měl v plánu ochutnávat jakékoliv pět set let staré malby.