skip to main content
Ekonomika

Snížit počet úředníků, zavést daňové úlevy. Takhle vidí byznysová elita cestu z krize

2 minuty čtení

Odtučnit státní správu, více investovat a ulevit na daních – tak si ve zkratce představují špičky českého byznysu ideální ekonomický restart. Vyplývá to z průzkumu, za nímž stojí J&T Banka a do kterého se zapojilo přes 130 majitelů velkých a středních podniků a manažerů s majetkem minimálně milion dolarů.

Český byznys nepočítá s ostrým véčkem, jako spíše s rekonvalescencí v řádu let, přičemž aktivnější roli, oproti krizi postlehmanovské, by měl tentokrát v ideálním případě sehrát stát.

„Přestože ekonomická elita nahlíží na svět z liberálně pravicových pozic, většina si myslí, že by stát měl i nadále řešit podporu koronavirem zasaženého českého hospodářství,“ komentuje výsledky průzkumu hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. To jde v celkem ruku v ruce s tím, jak se mnohé země tradičně snaží hledat cestu krize do jisté míry v keynesiánském přístupu.

Podle 59 procent oslovených J&T Bankou by měl stát podporovat investice privátního sektoru a přesně polovina je i pro zvýšení státních investic jako takových. 56 procent představitelů firem si poté myslí, že by pomoc měla putovat k udržení a tvorbě pracovních míst.

Ekonomické elity se vesměs shodují, že maximální suma pomoci by měla dosáhnout 10 procent HDP, jinými slovy zhruba 560 miliard korun. To se může zdát jako nevídaný objem peněz, nicméně v opačném případě, kdy se zpřetrhají ekonomické vazby, může česká ekonomika počítat se stomiliardovými ztrátami každý rok, což blíže popisuje v našem podcastu ekonom Filip Matějka.

Reklama

Když se přesuneme k dalším konkrétním zjištěním z průzkumu J&T Banky, tak 88 procent byznysmenů se přiklání k názoru, že by se měly snížit náklady na státní správu, a to zase v kontextu digitalizace v květnovém rozhovoru akcentoval investor Jakub Havrlant.

Související vydání

„Země, které se na krizi podívají jako na příležitost a agresivně nakopnou digitalizaci státního sektoru, podporu technologického a startupového sektoru, si mají šanci vytvořit skvělou pozici do dalších dekád,“ tvrdí šéf Mall Group a člen znovusestaveného uskupení NERV.

Pětina byznysmenů se poté domnívá, že otázku zadlužení by měl stát částečně řešit rozprodáním/privatizováním majetku.

Co se týče kompenzace výpadku příjmů firem, tam by si devět z deseti oslovených představovalo systém daňových úlev, polovina pak i překlenovací půjčky. Celkově hodnotí český byznys dosavadní státní pomoc neutrálně.

Reklama
Reklama