skip to main content
Nemovitosti

Sokolovská uhelná oživuje vybydlené domy. Bude je pronajímat

Domy si své nájemníky nevybírají a tak někdy dopadnou jako bytovky z padesátých let v centru Sokolova poblíž kina Alfa. Staly se ostudou města. Problematičtí obyvatelé z nich udělali vybydlené ruiny. Teď je zachraňuje Sokolovská uhelná, respektive její sesterská společnost SUAS Group, která ve skupině přebírá veškeré neuhelné aktivity. 

Od města, které si s nimi nevědělo rady, koupil v roce 2001 dvě stě sokolovských bytů za deset milionů korun liberecký podnikatel Alexandr Kendik. Neplatiče vystěhoval a pustil se do obnovy. Udělat z nich důstojné bydlení se mu ale nepodařilo, část domů nakonec zůstala úplně zničená.

Město už je zpátky nechtělo a tak se v roce 2018 do problému vložila Sokolovská uhelná. Rozhodla se domy koupit a zrekonstruovat je. Do akce se pustila v roce 2019, jenže plány zkřížil covid-19. Ve velkém startuje s obnovou až teď. Celkově by zde ve dvou etapách mělo vzniknout osmasedmdesát nových bytů a dalších osmačtyřicet se následně dočká částečné rekonstrukce a zateplení. 

SUAS Group předpokládá, že se náklady na obnovu vyšplhají přibližně na osmdesát milionů korun. Termín dokončení závisí na výběrovém řízení na dodavatele, které se bude konat zhruba za měsíc. 

„Stavba je rozdělena do dvou částí. Zatímco rekonstrukce vnitřních částí budov bude realizovat sesterská společnost SUAS-stavební, v případě vnějších částí, jako jsou střechy, výměny oken nebo zateplení budov, hledáme externího dodavatele,“ říká Josef Bucifal, jednatel společnosti SUAS Real Estate. Vítěz výběrového řízení bude známý v červenci.

Reklama

V současné době odstartovala SUAS-stavební první práce na třech domech. Celkově projde rekonstrukcí deset bytových domů, ze kterých je šest zcela zničených a v uplynulých letech byly zazděné. Zbývající čtyři domy jsou v lepším technickém stavu, ale nejsou zateplené.

„Samotná rekonstrukce nebude nijak zásadně zasahovat do dispozice jednotlivých domů, kde jsou malometrážní byty 1+1 nebo 2+1. Právě po těchto bytech je nyní největší poptávka a naším cílem je, aby vyhovovaly současným standardům pro bydlení,“ dodává Bucifal. 

SUAS Group byty nechce prodávat, ale pronajímat je. A to nejen svým zaměstnancům, ale také široké veřejnosti. O kvalitní bydlení je na Sokolovsku nouze. Poptávka výrazně převyšuje nabídku.

Chybí pozemky na výstavbu nových bytových i rodinných domů. Okolo města jsou totiž doly a lomy – ať už zatím funkční, nebo ty zasypané, v jejichž oblasti se nesmí desítky let stavět.