Vesmírné závody miliardářů jsou v plném proudu a v posledních několika letech se předhánějí, kdo přijde s přelomovější novinkou a vymyslí lepší způsob, jak lidstvo dostat dál a dál od povrchu Země.

Mimo to je ale velkým cílem těchto mužů započít už konečně éru takzvané vesmírné turistiky a umožnit tak běžným smrtelníkům, kteří preferují výlet na oběžnou dráhu před dovolenou ve Španělsku, pravidelné cesty ke hvězdám.

A právě tenhle cíl by se jim mohl splnit už ke konci letošního roku díky americkému miliardáři Jaredu Isaacmanovi, který si u soukromé společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska objednal historicky první vesmírnou misi pro čtyři turisty, během které na palubě nebude žádný profesionální astronaut.

Mise s názvem Inspiration4 má splnit Isaacmanův dlouholetý sen podívat se do vesmíru, ale zároveň také finančně podpořit nemocnici St. Jude’s Children’s Research Hospital v Memphisu, pro kterou plánuje vybrat celkem 200 milionů dolarů. Polovinu této částky zaplatí on sám, druhou plánuje vybrat od zájemců, kteří by se k němu chtěli na konci letošního roku na cestě do vesmíru přidat.

Zakladatel a CEO společnosti Shift4 Payments, Jared Isaacman | Foto AP

Jedním ze šťastlivců, kteří budou mít možnost vystoupat ke hvězdám, se tak může stát při troše štěstí vlastně kdokoli. Stačí do konce února přispět nemocnici minimální částkou deset dolarů a vaše jméno bude zařazené do slosování o místo druhého účastníka mise.

Třetím členem posádky se stane jeden z podnikatelů, který využívá službu Isaacmanovy společnosti Shift4 Payments zabývající se zpracováním plateb. Čtvrté místo je už nyní rezervované pro jednu ze zdravotnic dětské nemocnice.

Posádku vynese raketa Falcon 9 v lodi Crew Dragon na oběžnou dráhu z Kennedyho vesmírného střediska NASA na Floridě. Tam by měla pobýt několik dní a poté se vrátit zpět do atmosféry a opět přistát ve vodách poblíž Floridy. Pokud vše půjde podle plánu, start by mohl proběhnout už letos na podzim. 

Zakladatel a CEO společnosti Shift4 Payments, Jared Isaacman, je vyškoleným pilotem a velkým nadšencem do kosmických misí, proto by se měl sám stát jejím velitelem.

I přesto bude muset s ostatními členy posádky před odletem podstoupit podrobný výcvik astronautů vedený specialisty ze SpaceX, kde se dozví vše o nosné raketě, lodi Crew Dragon i orbitální mechanice. Všichni tam navíc projdou zátěžovým testováním. Čtveřice se bude muset samozřejmě připravit také na zvládnutí nečekaných situací. 

„Je to důležitý milník v možnostech cestování do vesmíru pro každého, kdo bude mít zájem,“ okomentoval Musk plánovanou misi a dodal, že součástí jeho dlouhodobých cílů je postupně snížit náklady a zpřístupnit tyto cesty širší veřejnosti.

Mezi další vizionáře, kteří chtějí z vesmírné turistiky udělat běžnou komerční činnost, patří vedle Muska také britský miliardář Richard Branson, který se tohoto cíle snaží dosáhnout skrze svou společnost Virgin Galactic. Dalším důležitým jménem je v odvětví i zakladatel Amazonu Jeff Bezos provozující vesmírnou společnost Blue Origin. 

Přestože každá z firem volí k dosažení své vize jiné technologie a strategie, jejich závod je poměrně vyrovnaný. Právě zmiňovaný Branson se chce na oběžnou dráhu Země vydat na palubě své lodi SpaceShipTwo ještě v první polovině letošního roku.

Mimo jiné tak chce šesti stovkám zájemců, kteří si už stihli u skupiny Virgin koupit letenku na svůj první let do kosmu, dokázat, že se není čeho obávat. V budoucnu chce společnost takových letů z každé ze svých základen vypravit až čtyři sta ročně.