Daniel Křetínský odmítl spekulace, že by chtěl prodat fotbalovou Spartu. Nic na tom prý nemění ani jeho loňský nákup čtvrtinového podílu v anglickém West Hamu United.

Uvedl to v ojedinělém rozhovoru pro portál letenského klubu. „Odpověď na obojí je jednoduchá: v žádném případě ne,“ reagoval rezolutně vlastník energetického holdingu EPH na dotazy, jestli se po jeho vstupu do anglického celku změnil jeho přístup ke Spartě a zdali tato akvizice může signalizovat případný prodej sportovní organizace z levého břehu Vltavy.

Křetínský, který se do médií vyjadřuje výjimečně, rozhovor poskytl při příležitosti konce letošní sezony. Ta se pražské Spartě znovu příliš nepodařila – třetí místo v lize a prohra ve finále tuzemského poháru se setkalo se silným znepokojením „rudých“ fanoušků, což si žádalo reakci.

„Mými aktuálními pocity jsou obrovské zklamání a frustrace. Do jarní části jsme vstupovali ve velmi přijatelné pozici a s jasnými cíli (…) Vývoj jara byl o to větším zklamáním. Porazili jsme se sami,“ zhodnotil Křetínský výkony svých svěřenců a dodal, že „podobná sezona se nesmí opakovat“.

Další ročník zakončený bez vysněného titulu a s tím spojená absence v nejprestižnější evropské soutěži mimo jiné znamená, že do pražské Sparty ani v příští sezoně nepřitečou kýžené stamiliony korun a s největší pravděpodobností opět skončí ve ztrátě.

Ta v předchozím ročníku přesáhla 315 milionů korun a za téměř dvě dekády Křetínského působení v akcionářských strukturách celku čítá jednotky miliard. Navzdory této skutečnosti ale čtvrtý nejbohatších Čech ujistil, že financování Sparty je i nadále zajištěno.

Klub je ekonomicky naprosto stabilní.

„Upřímně jsme se naštěstí díky našim výsledkům v byznysu dostali do situace, že jsou pro nás mnohem víc limitem UEFA pravidla než schopnost zajistit finance. Tuto schopnost s Františkem máme. Klub je ekonomicky naprosto stabilní. O to horší je, že jsme tyto podmínky nedokázali využít pro dosažení sportovního úspěchu,“ konstatoval.

Hospodaření a fungování jeho srdcového projektu, v němž kontroluje většinu od roku 2019, je o to pozoruhodnější, že je patrně jediným byznysem, který šestačtyřicetiletému podnikateli s intuicí pro investice dlouhodobě hrubě nevychází. Důvod? Dle názorů fanoušků právě Křetínského nekompetentní vedení.

Podle samotného Křetínského je příčin neúspěchu několik. Odmítl nicméně, že by za ním bylo angažování a počínání bývalého kapitána reprezentace a současného sportovního ředitele Tomáše Rosického. „Pokud chtějí fanoušci někomu nadávat, ať nadávají mně, že jsem Tomáše do této role prosadil,“ podotkl vystudovaný právník v rozhovoru.

Nutno zmínit, že netrvalo dlouho a Daniel Křetínský skutečně dostal, po čem volal. Sparťanští příznivci, které mimo jiné zkritizoval za nevhodné chování v závěru soutěže, jej na sociálních sítích nešetřili a zasypali miliardáře salvou nadávek.

„Klub efektivně řídí František (generální ředitel František Čupr, pozn. red.), s výjimkou sportovního procesu, a řídí ho dobře. (…) Já jsem předsedou představenstva a mám právo schvalovat klíčové otázky života klubu. Včetně významných přestupů nebo volby trenéra A-týmu. V tomto máme s Františkem stejnou roli, ale rozhodně za tato schválení nesu větší díl odpovědnosti,“ vyjádřil se Křetínský podrobněji ke své pozici v klubu.

Fotbalovou Spartu, stejně jako sedmadvacetiprocentní podíl londýnského celku West Ham United, za nějž Daniel Křetínský a spol. zaplatili koncem loňského roku údajně 180 milionů liber, vlastní firma 1890s holdings. Spolu s Křetínským (padesát procent) ji ovládá jeho byznysový parťák, slovenský miliardář Patrik Tkáč (téměř čtyřiačtyřicet procent), a s nimi spříznění manažeři.