skip to main content

Společnost na večer? Nestárnoucí Jane Fonda, miliardář Buffett nebo exotičtí šéfkuchaři

Možná jste na tom stejně jako my, možná jste na tom lépe. Možná nesedíte každý večer lehce bezradně před televizí a frustrovaně nepřepínáte z Netflixu na HBO a z videotéky na videotéku, abyste našli ten správný film na večer.

Pro případ, že byste byli přece jen ve stejné skupině, máme pro vás něco, co ušetří čas – tip na film na dnešní večer. Nečekejte rozvitá doporučení filmových kritiků, ale ryze osobní tipy od členů redakce Forbes.cz.

Další trojici tipů si pro vás připravil náš spolupracovník a odborník nejenom na chléb Miroslav Valeš.

Reklama

Jane Fonda v pěti dějstvích
(HBO, 128 minut)

Ačkoliv tento fakt trochu uniká pozornosti, hlavní streamovací služby jako Netflix a HBO nabízí nejen bezedný výběr seriálů a filmových dramat a komedií, ale produkují a vysílají taky obrovské množství skvělých dokumentů. Jedním z nejlepších, který jsem díky nim viděl, je i ten o herečce Jane Fonda.

Narodila se v roce 1937 a klidně by mohla být prohlášena za jeden ze světových divů. Stihla během života vystřídat tolik poloh a rolí, že to nejen vyráží dech, ale zároveň výborně kulturně definuje každou jednotlivou éru americké historie. Byla (a stále je) filmovou, televizní a divadelní herečkou, a nikoliv ledajakou, protože těch sedm oscarových nominací a dvě sošky nedostala ze sympatií. Garantuji vám, že se nebudete nudit ani minutu.

Život Warrena Buffetta
(HBO, 85 minut)

Reklama

Další dokument, který můžu vřele doporučit, je přímo z dílny HBO. Buffett patří dlouhodobě mezi desítku nejbohatších lidí na zemi a na dokumentu je nejkouzelnější, jak obyčejný život vede. Od dětství žije v Omaze ve státě Nebraska, mimo hlavní kulturní a byznysové dění, definující města a státy na obou pobřežích USA.

Od roku 1958, kdy koupili s manželkou svůj první dům, žije právě tady, v obyčejném domku na předměstí, a po cestě do kanceláře snídá už řadu let stejný burger z drive-inu McDonald’s. Buffett vás v průběhu provede svým finančním vzestupem, za který vděčí technice investování, kterou se naučil již na střední škole, aby vám v průběhu děje pokorně prozradil, že vydělat peníze je daleko snažší než pochopit například problematiku chudoby.

Když ke konci filmu vysvětluje, co ho vedlo k příslibu věnování většiny svého majetku charitě, zaručeně vás dojme. Buffett jako sympatický strejda z Nebrasky představuje přímý protipól miliardářů typu Elona Muska, jejichž projekty a životní styl konstantně oscilují na hranici sociopatie. V Buffettově Nebrasce je svět, zdá se, ještě v pořádku.

Šéfkuchařův stůl
(Netflix, šest sérií)

Ačkoliv nejsem fanouškem Prostřena a nesleduju pravidelně ani Masterchefa, jeden seriál o gastronomii, na který se podívám vždy rád, je Chef’s Table. A nejen proto, že nás zavádí do kuchyní těch nejtalentovanějších světových šéfkuchařů – tvůrcům se povedlo skloubit dohromady životní příběh každého z nich, jejich motivace, sny i prohry dohromady s jejich nejúspěšnějšími chody.

V druhém plánu nám ukazují formou jakéhosi cestopisu často velmi exotická či odlehlá místa, kde tito lidé pracují: od malého italského města přes odlehlou vesnici na severu Švédska po úchvatnou scenérii Patagonie, kde volně v přírodě vaří argentinský šéfkuchař Francis Mallman. Což se v době, kdy většina z nás příliš cestovat nemůže, určitě hodí.

Reklama
Reklama