Možná jste na tom stejně jako my, možná jste na tom lépe. Možná nesedíte každý večer lehce bezradně před televizí a frustrovaně nepřepínáte z Netflixu na HBO a z videotéky na videotéku, abyste našli ten správný film na večer.

Pro případ, že byste byli přece jen ve stejné skupině, máme pro vás něco, co ušetří čas – tip na film na dnešní večer. Nečekejte rozvitá doporučení filmových kritiků, ale ryze osobní tipy od členů redakce Forbes.cz.

Další trojici tipů si pro vás připravil náš spolupracovník a odborník nejenom na chléb Miroslav Valeš.

Jane Fonda v pěti dějstvích
(HBO, 128 minut)

Ačkoliv tento fakt trochu uniká pozornosti, hlavní streamovací služby jako Netflix a HBO nabízí nejen bezedný výběr seriálů a filmových dramat a komedií, ale produkují a vysílají taky obrovské množství skvělých dokumentů. Jedním z nejlepších, který jsem díky nim viděl, je i ten o herečce Jane Fonda.

Narodila se v roce 1937 a klidně by mohla být prohlášena za jeden ze světových divů. Stihla během života vystřídat tolik poloh a rolí, že to nejen vyráží dech, ale zároveň výborně kulturně definuje každou jednotlivou éru americké historie. Byla (a stále je) filmovou, televizní a divadelní herečkou, a nikoliv ledajakou, protože těch sedm oscarových nominací a dvě sošky nedostala ze sympatií. Garantuji vám, že se nebudete nudit ani minutu.

Život Warrena Buffetta
(HBO, 85 minut)

Další dokument, který můžu vřele doporučit, je přímo z dílny HBO. Buffett patří dlouhodobě mezi desítku nejbohatších lidí na zemi a na dokumentu je nejkouzelnější, jak obyčejný život vede. Od dětství žije v Omaze ve státě Nebraska, mimo hlavní kulturní a byznysové dění, definující města a státy na obou pobřežích USA.

Od roku 1958, kdy koupili s manželkou svůj první dům, žije právě tady, v obyčejném domku na předměstí, a po cestě do kanceláře snídá už řadu let stejný burger z drive-inu McDonald’s. Buffett vás v průběhu provede svým finančním vzestupem, za který vděčí technice investování, kterou se naučil již na střední škole, aby vám v průběhu děje pokorně prozradil, že vydělat peníze je daleko snažší než pochopit například problematiku chudoby.

Když ke konci filmu vysvětluje, co ho vedlo k příslibu věnování většiny svého majetku charitě, zaručeně vás dojme. Buffett jako sympatický strejda z Nebrasky představuje přímý protipól miliardářů typu Elona Muska, jejichž projekty a životní styl konstantně oscilují na hranici sociopatie. V Buffettově Nebrasce je svět, zdá se, ještě v pořádku.

Šéfkuchařův stůl
(Netflix, šest sérií)

Ačkoliv nejsem fanouškem Prostřena a nesleduju pravidelně ani Masterchefa, jeden seriál o gastronomii, na který se podívám vždy rád, je Chef’s Table. A nejen proto, že nás zavádí do kuchyní těch nejtalentovanějších světových šéfkuchařů – tvůrcům se povedlo skloubit dohromady životní příběh každého z nich, jejich motivace, sny i prohry dohromady s jejich nejúspěšnějšími chody.

V druhém plánu nám ukazují formou jakéhosi cestopisu často velmi exotická či odlehlá místa, kde tito lidé pracují: od malého italského města přes odlehlou vesnici na severu Švédska po úchvatnou scenérii Patagonie, kde volně v přírodě vaří argentinský šéfkuchař Francis Mallman. Což se v době, kdy většina z nás příliš cestovat nemůže, určitě hodí.