Bitcoinový spor desetiletí je, zdá se, u konce. A formálně v něm vyhrál počítačový vědec Craig Wright, který o sobě od roku 2016 prohlašuje, že je Satoshi Nakamoto, původní autor bitcoinu. Má to ale háček, i přestože se soud z větší části přiklonil na jeho stranu, musí vědec protistraně zaplatit sto milionů dolarů.

Civilní spor se vedl v Miami mezi obžalovaným Wrightem a bratrem zesnulého Davea Kleimana, Wrightova bývalého spolupracovníka. Soud se vedl o to, kdo má legální nárok na 1,1 milionu bitcoinů, které měla dvojice Kleiman a Wright vytěžit v počátcích nejznámější kryptoměny.

Wright díky verdiktu unikl hrozbě, že bude muset pozůstalým po svém bývalém spolupracovníkovi Daveu Kleimanovi vyplatit kompenzaci v hodnotě více než jedné miliardy dolarů. Bez menšího průvanu v peněžence však od soudu neodešel.

Zatímco šest bodů obžaloby soudce shodil ze stolu s tím, že mezi bývalými spolupracovníky nedošlo k porušení žádného obchodního partnerství, v jednom bodu se přiklonil k názoru protistrany.

Pro lepší pochopení kauzy je však dobré si nejprve krátce zopakovat, kdo proti sobě před soudem stál a proč. Wright je australský počítačový vědec, který se veřejně proslavil zejména tím, že se v roce 2016 přihlásil k autorství bitcoinu.

Později si nechal dokonce v USA a Velké Británii dát copyright na bitcoinový whitepaper, původní návrh této oblíbené kryptoměny. Wrightovi se však nikdy nepodařilo věrohodně dokázat, že by byl skutečným Satoshim.

Craig Wright | Foto Craig Wright

Ve sporu, v němž proti sobě stál Ira Kleiman, bratr zesnulého Davea Kleimana, a Wright, šlo ale o trochu něco jiného.

Kleiman nikdy nezpochybnil Wrightův nárok na ideové autorství bitcoinu, ale tvrdí, že jeho bratr a bývalý Wrightův spolupracovník je spolutvůrcem projektu a má na bitcoiny vytěžené v počátcích sítě také nárok.

Ira Kleiman tvrdí, že Wright po smrti bratra porušil slovní dohodu a odstavil jejich rodinu od společně vytěžené kryptoměny. Wright naproti tomu prohlašuje, že žádné podobné partnerství neexistovalo a vztah obou výzkumníků byl čistě přátelský. A zatímco obžaloba tvrdila, že Kleiman měl významně přispět k samotné podobě zmíněného whitepaperu, Wright na to konto řekl, že Kleimanova pomoc byla jen minimální.

Spor se táhl od roku 2018, kdy Ira Kleiman podal na Wrighta žalobu za zpronevěru 1,1 milionu bitcoinů. Podle ní Wright v roce 2008 pomáhal Kleimanovi při vytváření nového elektronického platebního systému a 12. ledna 2009, tedy v den první bitcoinové transakce, si měli mezi sebou převádět první kryptoměnu.

Podstatné je i to, že v roce 2011 byl ve Floridě zaregistrován podnik s názvem W&K Info Defense Research LLC, ve kterém měl Dave Kleiman vlastnit mezi padesáti a sty procenty vlastnického podílu.

Právě skrze W&K mělo být vytěženo 1,1 milionu bitcoinů, o které se vedl aktuální spor. Když byl v roce 2013 Kleiman nalezený mrtvý ve svém domě na Palm Beach, měly natěžené bitcoiny skončit u Wrighta. Ira Kleiman proto podal na Wrighta žalobu, ve která žádal buď přímo bitcoiny, nebo jejich tržní hodnoty v dolarech a zaplacení kompenzací za intelektuální vlastnictví.

Soudce nicméně rozhodl, že Kleiman nebyl partnerem Wrighta, pokud jde o počátky sítě, a tudíž mu nárok na bitcoiny z tohoto období nenáleží. Wright se podle něj nicméně dopustil pochybení, když bez schválení použil fondy společného podniku W&K Info Defense Research LLC. Právě za to mu hrozí kompenzace v hodnotě sto milionů dolarů ve prospěch protistrany.

Wright pro právnický zpravodaj Law360 uvedl, že se mu po rozhodnutí soudu ulevilo a nehodlá se proti němu odvolat.

Se zatažením společnosti W&K Info Defense Research LLC do případu se ale celá věc ještě zkomplikovala. Do hry zde totiž vstupuje bývalá Wrightova manželka Lynn Wrightová, která tvrdí, že vlastní většinu akcií zmíněné společnosti a žaloba podaná jménem někoho jiného byla neoprávněná. Požádala proto soud, aby rozhodl, kdo je vlastníkem W&K, a aby prohlásil soudní spor mezi Kleinmanem a Wrightem za neoprávněné použití podniku.

Rozhodnutí ovlivní i to, kdo nakonec získá vysouzených sto milionů dolarů. Wright sám připustil, že to zatím vypadá, že dluží sto milionů dolarů své exmanželce.