skip to main content

Sportovní podívaná na večer: kouzlo pelotonu či veganský úspěch

Možná jste na tom stejně jako my, možná jste na tom lépe. Možná nesedíte každý večer lehce bezradně před televizí a frustrovaně nepřepínáte z Netflixu na HBO a z videotéky na videotéku, abyste našli ten správný film na večer.

Pro případ, že byste byli přece jen ve stejné skupině, máme pro vás něco, co ušetří čas – tip na film na dnešní večer. Nečekejte rozvitá doporučení filmových kritiků, ale ryze osobní tipy od členů redakce Forbes.cz.

Dnešní sportovní trio si pro vás připravil redaktor Robert Sattler.

Basketbalový The Last Dance, fotbalový Sunderland ’TilI Die nebo šachový The Queen’s Gambit. Nemusíte být sportovní nadšenci, aby vás neminulo aspoň některé z těchto mistrných netflixových děl. Dokumenty, zejména pak z prostředí branek, bodů a sekund, zkrátka holky a kluci od „červeného enka“ zvládají na výbornou.

Pozornost si ovšem zaslouží i méně profláknuté snímky a série. Tohle je můj osobní výběr těch, které nejsou tolik vidět, ačkoli přinášejí zajímavý vhled do jednotlivých sportovních odvětví.

The Least Expected Day: Inside the Movistar Team 2019

(Netflix, 6 dílů po přibližně 30 minutách, 2020)

Parta chlapů v přiléhavých dresech. Dvě stě kilometrů jedou bok po boku, každý den, tři týdny. Jen proto, aby si to většinou o vítězství rozdali až v závěrečném spurtu, přičemž vítěz etapy často ani nebojuje o celkové prvenství. Cyklistika se na první pohled zdá nečitelná a nudná. Ve skutečnosti, pokud do ní proniknete hlouběji, je to však strhující, taktikou do detailu protkaný sport.

Jeho kouzlo krásně vystihuje právě tato minisérie, mapující vzestupy a pády jednoho z nejlepších týmů světového pelotonu během dvanácti kalendářních měsíců. Po jejím zhlédnutí bude dost možná i vás při cyklotoulkách hnát do kopce touha být na pomyslné vrchařské prémii první.

Reklama

Anelka: Misunderstood

(Netflix, 94 minut, 2020)

Prošel nejvěhlasnějšími kluby světa. Vyhrál prestižní Ligu mistrů, hned dvakrát anglickou Premier League a stal se mistrem Evropy. Byl famózním střelcem gólů. Přesto, když se řekne Nicolas Anelka, ruku v ruce s tímto jménem jdou slova jako „kontroverzní“, „promarněný talent“ nebo „ten, co zostudil Francii“. Proč?

Snímek, který představuje zpověď bývalého fotbalisty, nepřináší objektivní vysvětlení, už jen proto, že je značně jednostranný. Pohled do mysli této komplikované postavy nicméně diváka přinejmenším přiměje položit si otázku: Co když byl chvílemi skutečně jen nepochopen?

The Game Changers

(Netflix, 88 minut, 2018)

Upřímně: autor těchto řádků je veganem natolik jako filmovým recenzentem. Hlasy sportovců ze svého okolí popisující, jak dokument The Game Changer proměnil jejich život, nicméně věčně opomíjet nedokázal. Může rostlinná strava člověka skutečně dovést k lepším sportovním výsledkům?

Arnold Schwarzenegger či Lewis Hamilton vám řeknou, že ano, a vysvětlí proč. Věřit jim nemusíte, minimálně vás ovšem donutí o tématu zapřemýšlet. Pak si klidně dejte maso, protože i s ním můžete být úspěšní.