Necelých čtyřicet procent Čechů je pro zavedení spotřební daně na tichá vína, podporovat lokální vinaře by chtěli dotacemi. S ponecháním nulové sazby spotřební daně na veškerá vína souhlasí třicet procent respondentů a čtvrtina uvedla, že vinaři podporu ze strany státu nepotřebují. Vyplývá to z průzkumu agentury Datank pro Unii výrobců a dovozců lihovin, který se uskutečnil letos v dubnu.

Podle průzkumu, kterého se zúčastnilo 1050 respondentů ve věku osmnácti a více let, se šedesát tři procent lidí přiklání k tomu, aby byl výpočet spotřební daně u alkoholických nápojů jednotný podle gramů lihu obsaženého v nápoji. Téměř devadesát procent oslovených uvedlo, že by se o daních mělo rozhodovat v Česku, osm procent Čechů si myslí, že by o tom měly rozhodovat orgány Evropské unie.

Lidé si podle uvedených dat uvědomují potřebu podporovat české a moravské vinaře, 39,6 procenta by je podporovalo formou dotací, a to na základě rozlohy vinohradů nebo množství vyprodukovaného vína. Zároveň ale souhlasí se zavedením spotřební daně.

Pro ponechání nulové sazby je 30,8 procenta respondentů. Průzkum také ukázal, že lidé jsou ochotni si v případě zavedení spotřební daně připlatit v průměru osmnáct korun za lahev vína.

V loňském roce považovala téměř polovina Čechů nulové zdanění tichého vína za špatné rozhodnutí, správné je podle osmnácti procent respondentů. Vyplývá to z průzkumu programu Instant Research provedeném na začátku července 2023.

Nejčastějším argumentem pro zavedení spotřební daně bylo, že víno stejně jako jiné alkoholické nápoje obsahuje etanol. Třetina lidí zároveň uvedla, že nerovnoměrné zdanění alkoholu není fér.

„Těší nás, že podpora pro zavedení spotřební daně na tichá vína ve společnosti kontinuálně klesá. Ukazuje se, že trpělivé vysvětlování problematiky o křehkosti vinařského oboru a jeho naprosto odlišném legislativním zakotvení se vyplácí,“ uvedl k aktuálnímu průzkumu Martin Chlad, prezident Svazu vinařů ČR.

O možnosti zavést v Česku spotřební daň na takzvané tiché víno se hovoří opakovaně, plány na jeho zdanění ale zatím vždy vyvolaly silný odpor domácích vinařů a daň dosud nikdy zavedena nebyla. Zdaněné je v Česku víno šumivé, kde se odvádí spotřební daň 23,40 koruny za litr.

Více zdaněné jsou ostatní alkoholické nápoje – od piva přes ovocné destiláty až po běžný líh, kde se spotřební daň pohybuje ve stovkách korun za litr čistého alkoholu v nápoji.

Ministr zemědělství Marek Výborný v neděli 12. května v pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct řekl, že nepovažuje za vhodné spojovat otázku zavedení spotřební daně na tiché víno s dopady mrazů. Zásadnější argument proti dani je podle něj to, že sousední země takovou daň nemají.

Dlouhá debata o zavedení spotřební daně podle Výborného škodí českým vinařům. Případný návrh daně je podle něj na ministerstvu financí. Ministr financí Zbyněk Stanjura už dříve uvedl, že by chtěl návrh vypracovat do konce května.

Nejčastěji konzumovaným alkoholickým nápojem je podle průzkumu pivo, dá si ho čtyřicet pět procent lidí. Více než třetina respondentů nejvíc pije víno, lihoviny a pálenky konzumuje deset procent Čechů.