skip to main content
Investice

Správci amerických fondů a jejich deset tajných akciových tipů pro rok 2022

Akciový trh má za sebou další skvělý rok navzdory strachu z inflace a obavám z pandemie, která bránila ekonomikám se plně vzpamatovat. Index S&P 500 vzrostl o 25 procent a útočí na rekord.

V roce 2022 by mohly mít akciové trhy problémy s inflací, která je nejvyšší za posledních čtyřicet let. Federální rezervní systém Spojených států zároveň ustupuje od volné monetární politiky a zvyšuje úrokové sazby. Pokračující nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou, kterou ještě zhoršila panika okolo nové varianty omikron, také komplikuje obnovení ekonomiky.

Mnoho analytiků z Wall Street předpovídá pozitivní rok 2022, investoři by ale měli počítat s nižšími obraty než v přecházejícím roce.

Společnost Morningstar pro nás vybrala jedny z nejúspěšnějších správců fondů. Forbes mluvil s těmito pěti předními odborníky, kteří dohlíží na aktiva v hodnotě téměř 25 miliard dolarů. Tady jsou jejich tipy na akcie pro nadcházející rok.

John Rogers

Ariel fond: vlajková loď, primárně zaměřený na malé a střední podniky
Zisk za rok 2021: 25,7 procent
Průměrný roční zisk za deset let: 15 procent

ViacomCBS (VIAC)
Rogers si vybral mediální a zábavní společnost ViacomCBS, která představuje jeden z nejlevnějších podílů v Ariel fondu. Přestože se akcie už nějaký čas nikam neposouvají a v roce 2021 dokonce spadly o dvacet procent, vidí v nich Rogers velký potenciál pro příští rok.

ViacomCBS má širší záběr než jeho konkurence. Pod firmu spadají na příklad Paramount+ nebo přidružené stanice Showtime a Pluto TV. ViacomCBS investuje velké peníze právě do streamovacích služeb, kde Rogers vyzdvihuje především Paramount+, u kterého bedlivě sleduje růst předplatitelů.

Madison Square Garden Entertainment (MSGE)
V současnosti nejlevnější a největší podíl v Ariel fondu představuje zábavní společnost Madison Square Garden Entertainment, která podle Rogerse prodává s padesátiprocentní slevou oproti tržní hodnotě.

Kromě newyorského stadionu Madison Square Garden společnost vlastní další majetek včetně Rockettes a Radio City, regionální sportovní sítě, která přenáší zápasy Knicks a Rangers.

Rogers je nadšený z MSG Sphere, což je nová aréna v Las Vegas,
která se má otevřít v roce 2023. „Je to velká věc – nic podobného ve světě není,“ říká Rogers a dodává, že pokud se otevření podaří, může firma vybudovat podobné stavby v dalších městech včetně Londýna nebo Hong Kongu.

Akcie si v letošním roce nicméně vedly špatně. Pokles o více než 37 procent byl způsobený především obavami z rostoucích případů koronaviru, které by mohly vést ke zrušení živých akcí.

Madison Square Garden Entertainment měly těžký rok, ale John Rogers z Ariel fondu se domnívá, že jsou akcie levné a připravené se odrazit ode dna.|Foto YCHARTS

Amy Zhang

Alger Mid-Cap Focus fond: Portfolio zaměřené na 50 středně velkých firem
Zisk za rok 2021: 6 procent
Průměrný roční zisk od vzniku (2019): 31,4 procent

Signature Bank (SBNY)
Zhang si vytipovala tuto newyorskou komerční banku, která by měla úročit nejen z cyklického oživení, ale také ze zapojení do krypto ekonomiky. Signature bank buduje se svými klienty úzké vztahy skrze jedinou kontaktní osobu. Právě díky zákaznickému přístupu v posledních letech zaznamenaly velký příliv vkladů.

Při příznivých podmínkám pro banky s rostoucí úrokovou mírou, by se dle Zhang měly Signature Bank příští rok zvednout zisky. Přestože akcie v roce 2021 vyrostly na 120 procent, zhodnocení stále zůstává lákavé, jelikož Signature Bank prodává se slevou a roste rychleji než jiné banky.

Ústřední byznys banky je velmi pevný, nicméně dalším růstovým pohonem by mohla být její digitální platební platforma Signet. Jedná se o směnárnu, která je napojená na blockchain technologie a umožňuje klientům přístup ke kryptoměnám. „Myslíme si, že příští rok uvidíme další růst,“ doplňuje Zhang.

SiteOne Landscape Supply (SITE)
Zhang také sází na společnost SiteOne Landscape Supply, která je největším velkoobchod se zahradnickými potřebami v Severní Americe. Přestože je v současnosi největším tématem inflace, firmě SiteOne se podle slov Zhang daří zmírňovat tlak díky širokému záběru a dominantnímu postavení na trhu.

Jako hlavní distributor v tomto průmyslu má společnost silnou pozici v cenové politice, což ji umožňuje další růst marže. SiteOne v současnosti představuje 13procentní podíl na trhu. Zhang předpovídá, že tento podíl se může při silném růstu zvýšit až na padesát procent během následujících let.

Kirsty Gibson

Baillie Gifford U.S. Equity Growth fond: koncentrované portfolio růstových firem.
Zisk za rok 2021: -4 procenta
Průměrný roční zisk za tři roky: 50.4 procent

Snap (SNAP)
Jeden z novějších přírůstků do fondu je sociální síť Snap, která je
velmi populární mezi teenagery. Většina příjmů společnosti v současnosti pochází z reklamy. Snap ale pomalu přesouvá svou pozornost k technologii rozšířené reality, což by jí podle Gibson v příštích pěti letech zajistilo lukrativnější byznys model.

Reklama

Manažerka fondu vyzdvihuje především Camera Kit, což je nástroj fotoaparátu rozšířené reality firmy Snap, který může použít kterýkoliv vývojář pro svou vlastní aplikaci. To podle Gibson potenciálně otevírá možnosti pro nový zdroj příjmu pro firmu Snap.

Přestože jejich akcie spadly v roce 2021 o deset procent, Gibson zdůrazňuje, že mnoho problémů firmy Snap bylo krátkodobého charakteru a netýkaly se zásadních změň jejich byznysu. Růst uživatelů a inovace nových produktů jsou podle ní na správné cestě.

Nástroj fotoaparátu od firmy Snap na rozšířenou realitu by mohl otevřít nové možnosti příjmů.|Foto YCHARTS

Affirm (AFRM)
Fond Baillie Gifford U.S. Equity Growth také koupil podíl z finančně technologické firmy Affirm po jejich lednové veřejné nabídce akcií. Společnost Affirm poskytuje finanční půjčky a nabízí produkt, který umožňuje zákazníkům nakupovat na splátky.

Firma Affirm se rozhodla zaměřit více na zákazníka než profitovat z jeho nesnází, což je podle Gibson dobrý příklad využití správných dat pro budování vzájemné důvěry. Dohromady Affirm spolupracuje s firmami, které představují šedesát procent trhu amerického online obchodování. Mezi jejími partnery figurují i velké firmy jako je Walmart, Shopify a Amazon.

Společnost Affirm nedávno představila svou Debit+ kartu, která
kombinuje výhody běžné debetní karty s modelem „kup teď a zaplať později“. Narozdíl od tradiční banky shromažďuje Affirm více dat o jednotlivcích a jejich nákupech, což ji umožňuje nabídnout lepší produkty a přednastavit podobu finanční služby.

Nancy Zevenbergen

Zevenbergen Growth fond: Velkoobchodní spotřebitelské a technologické společnosti
Zisk za rok 2021: -12.5 procenta
Průměrný roční zisk za pšt let: 37.7 procent

Silvergate Capital (SI)
Zevenbergen si vyhlídla tuto banku regulovanou Federálním rezervním systémem, která má největší počet kryptoměnových zákazníků ve Spojených státech.

Zevenbergen koupila začátkem roku akcie, které v průběhu roku vyskočily o 111 procent. Firmě dále předpovídá růst i kvůli plánovanému spojení s firmou Meta (dříve Facebook). Banka neplatí žádný úrok za vklady, tudíž poté co Federální rezervní systém zvedne úrokové sazby v příštím roce, zvýší ji to podle Zevenbergen příjmy.

S přelomem roku manažerka sleduje, zda dojde k dalšímu institucionálnímu přijetí kryptoměny a zda Silvergate zahrne další kryptoměny kromě amerických silvercoinů.

Snowflake (SNOW)
Další firma, na kterou Zevenbergen sází, je společnost pro správu a skladování dat Snowflake. Manažerka poprvé koupila akcie společnosti poté, co firma Snowflake umožnila veřejné obchodování v září 2020 a od té doby během korekcí neustále zvyšovala pozici.

„Co se týká aktiv, jsou data v dnešní době taková nová ropa,” říká Zevenbergen. „Potřeba shromažďovat, udržovat a spravovat svoje data stále roste.” Navíc firma Snowflake vstoupila na trh s unikátním modelem založeným na spotřebě.

Jelikož se všude byznys přesouvá do digitální formy, Snowflake má velmi dobrou pozici pro růst, když bude pomáhat společnostem získávat data a porozumět jim. V roce 2021 rostly její akcie o 19 procent a Zevenbergen předvídá, že firma podepíše další nové spolupráce a bude budovat
vztahy se stávajícími klienty, což by ji mělo přinést velmi dobré zisky a růst příjmů nejen v roce 2022.

Leon Cooperman

Omega Advisors: Zrušen v roce 2018, dnes řídí rodinou kancelář
Průměrný roční zisk od založení (za rok 2018): 12 procent

Paramount Resources (PRMRF)
Cooperman vidí obrovskou hodnotu v kanadské společnosti na ropu a plyn Paramount Resources, jejíž akcie vyletěly v roce 2021 o 328 procent. První akcie koupil začátkem roku, jelikož věřil, že nabídka a poptávka v energetickém sektoru zůstane silná. Paramount má nyní tržní hodnotu více než dvě miliardy dolarů.

Příjmy a zisky se ji vyhouply zpět po propadu cen ropy během lockdownu v půli roku 2020. Společnost, kterou založil kanadským ropným
baronem Claytonem Riddellem, má podle Coopermana dobré rezervy a silný manažerský tým. Obzvlášť vyzdvihuje fakt, že Paramount ztrojnásobil své roční dividendy a nabízí zpětný odkup akcií. Za předpokladu, že nabídka i poptávka po ropě zůstane příští rok silná, zisky podle Coopermana v roce 2022 porostou.

Mirion Technologies (MIR)
Dalším Coopermanovým novým oblíbencem je firma Mirion Technologies, která po celém světě poskytuje řešení pro odhalení a měření radiace. Společnost se spojila s firmou Goldman Sachs, která má v Mirionu velký podíl. Goldman Sachs posloužila jako SPAC (akviziční společnost pro speciální účely) a v červnu 2021 se tak firma Mirion dostala na veřejný trh.

Od té doby vzrostly její akcie o pět procent. Cooperman nazývá Mirion vysoko kvalitním byznysem se silným manažerským týmem, který by měl dovést firmu k růstu příjmů ve středních až vyšších jednotkách v nadcházejících letech. Cooperman tvrdí, že Mirion prodává se čtyřicetiprocentní slevou.

Jejich akcie koupil, když byla firma veřejně uvedena na trh a od té doby posiluje svoji pozici. Do budoucna vidí jen pozitivní trend, jelikož společnost dodává své detekční zařízení koncovým trhům v nukleárním, obranném, zdravotním a vědeckém odvětví, což jsou dle Coopermana rostoucí sektory.