Podnik Marie B. loni vtrhl na finediningovou scénu v Česku a s ním i vepřové s jablkem a wasabi, milované jídlo šéfkuchaře Jiřího Šoury. Jaký je jeho recept?

„Geneze Marie B. nebyla úplně přímočará,“ vzpomíná Jiří Šoura. O tom, že by Ambiente chtělo do portfolia přidat další podnik, se se šéfem skupiny Tomášem Karpíškem bavil už v roce 2019, ale pak jejich plány na nějakou dobu zhatil covid.

„V roce 2022 přišel Tomáš Karpíšek s tímhle prostorem, ale co přesně tady vznikne, o tom jsme diskutovali ještě nějakou dobu,“ ohlíží se Šoura už v Marii B.

Jasnější obraz získali až ve chvíli, když se společně vydali na gastronomický výlet do Paříže a ve francouzko-korejské restauraci Pierre Sang si uvědomili, že by je bavilo otevřít si podobný koncept s carte blanche.

Marie B., umístěná v centru Prahy, působí spíš jako hudební klub a nedostanete tam jídelní lístek, ale tajné menu sestavené šéfkuchařem podle nálady a sezony.  

Šoura vyrostl v Divoké Šárce a z dětství nejradši vzpomíná na vepřovou s křenem, guláš nebo na maminčiny kotlety na smetaně s brambory. A zpočátku to u něj na velkou kariéru v gastronomii ani nevypadalo.

„Vyučil jsem se sice kuchařem, ale to v té době bylo čistě pragmatické rozhodnutí, něčím jsem se vyučit musel. Byl jsem takové to dítě, které spíš lítalo venku s kamarády, než abych doma zkoušel péct nebo vařit,“ směje se. 

To se změnilo až kolem dvaceti, když nastoupil do Francouzské restaurace v Obecním domě,  kterou v tu dobu vedl šéfkuchař Jacques Auffrays.

„V restauracích jsem pracoval už předtím, ale teprve tady jsem dostal skutečnou gastronomickou školu, která mi otevřela oči. Vozili nám exotické ryby z celého světa, maso jezdilo v celku a bourali jsme si ho sami. Dá se říct, že v Obecním domě jsem se do vaření opravdu zamiloval,“ říká.  

Za zmínku stojí i jeho další štace – restaurace Alcron, kterou tou dobou vedl Roman Paulus a  Šoura do ní nastoupil v době jejich prvního Michelina. V roce 2016 přešel do La Degustation  Bohême Bourgeoise, kterou vede Oldřich Sahajdák, a v roce 2020 se tu stal šéfkuchařem.

„Díky Oldovi jsem se, myslím, za posledních pár let jako kuchař nejvíc zlepšil a dovedlo mě to až sem,“ přemýšlí. 

Koncept, který nakonec v Marii B. a v prostoru bývalého starožitnictví zvítězil, z velké části  definoval samotný prostor a umělecká díla, která zdobí jinak spartánský prostor, ať už jde o  závěsné neonové obrazy od Anselma Reyleho, nebo o lustr od studia Olgoj Chorchoj.

Svou roli hraje také osobnost Marie B. Svobodové, kuchařky z devatenáctého století a autorky knihy Kuchařská škola a popularizátorky lokální gastronomie, jejíž jméno inspirovalo název restaurace a jejíž život zůstává pořád trochu tajemstvím. „Do té knížky pořád pravidelně koukám, když potřebuju inspiraci,“ říká Šoura. 

Restaurace otevřela v polovině roku 2023 a podle mnohých funguje jako zajímavá mladší,  punkovější protiváha La Degu, se kterou ji spojuje nejen osobnost Jiřího Šoury, ale někdy i ryze  pragmatické důvody.

„Když mají v La Degustation dlouhý waiting list hostů, občas jim doporučí, ať vyrazí k nám. Výhodou je, že obě restaurace jsou jen malý kousek pěšky jedna od druhé,“ popisuje Šoura. „Snažíme se tady nejen o étos Marie Svobodové, ale taky o lokálnost. Naše suroviny jsou stabilně ze sedmdesáti procent z Česka,“ dodává. 

Když se Šoury ptám na jeho oblíbenou gastronomickou destinaci, nezapře, že jeho láska k jídlu  začala ve francouzské restauraci: „Určitě Paříž. Tam se dokážu pokaždé něčím inspirovat, najít  nějakou novou zajímavost. Francouzi mají prostě gastronomii v sobě. Koneckonců i nápad na Marii B. vznikl tam.“ 

O receptu na svou gastronomickou srdcovku nemusel Šoura dlouho přemýšlet.

Vepřové s jablkem a wasabi

„Určitě udělám vepřové. V Marii B. ho připravujeme s wasabi a jablkem, ale to není žádná exotika, jen takový twist na staročeskou vejmrdu,“ vysvětluje. „Navíc koleno s křenem je první jídlo, které mě napadne, když si vzpomenu na dětství,“ dodává. 

Vepřové s jablkem a wasabi

  • 1 ks vepřové panenky 
  • 0,5 l jablečné šťávy 
  • Olej, sůl  
  • Vepřová krkovice, dva plátky 
  • Vepřová kůže 
  • 2 ks jablka (ideální je panenské české) 
  • Hovězí vývar 
  • Kadeřávek 

Na wasabi majonézu:  

  • 75 g žloutků 
  • 6 g soli 
  • 10 g octa 
  • 10 g dijonské hořčice 
  • 11 g wasabi pasty 
  • 250 g oleje 

Postup:

  1. Očištěnou vepřovou panenku nasolíme a zavakuujeme s jablečnou šťávou do varných sáčků. Takto připravenou vaříme ve vodní lázni devadesát minut na 54 stupňů metodou sous vide. Po uvaření panenku vyjmeme ze sáčku, osušíme a zprudka opečeme na pánvi s trochou oleje.
  2. Jablka rozčtvrtíme, vyudíme cca hodinu na dřevě. Poté rozmixujeme, propasírujeme a naředíme hovězím vývarem do konzistence omáčky. 
  3. Vepřovou kůži uvaříme do měkka, vysušíme, rozemeleme a usmažíme na oleji.
  4. Umytý a osušený kadeřávek opečeme krátce na oleji. 
  5. Vepřovou krkovici nakrájíme na tenké plátky a dáme zapéct na dvě minuty pod gril.
  6. Wasabi majonézu připravíme smícháním žloutků v pokojové teplotě, soli, octa, hořčice a wasabi  pasty. Šleháme mixérem a postupně tenkým pramínkem přiléváme olej do požadované hustoty. 
  7. Do středu talíře položíme nakrájenou panenku, přelejeme dvěma lžícemi jablečné omáčky, zakryjeme plátky grilované krkovice. Tu ozdobíme wasabi majonézou, zakryjeme pečeným kadeřávkem a posypeme vepřovou kůží. 
Vepřové s jablkem a wasabi