Zatímco České republice dělá vrásky stále rostoucí inflace a celé Evropě nedostatek plynu i zdražující se energie, globální potravinová a energetická krize si svou velkou daň vybírá v nynějších dnech hlavně na Srí Lance. A tamní obyvatelstvo si krušné období rozhodně nenechává líbit.

Ostrovem již několik dní otřásají silné protivládní protesty, které ve středu vyvrcholily vyhlášením nouzového stavu a dokonce i zákazem vycházení na západě země. Ten však protestující podle agentury AP nerespektují.

Srílanský prezident Gotabája Radžapaksa ve středu uprchl na Maledivy. Předseda srílanského parlamentu Mahinda Japa Abejvardena podle agentury AFP uvedl, že s prezidentem Radžapaksou po jeho útěku telefonicky hovořil a hlava státu mu přislíbila zaslání rezignačního dopisu v tentýž den.

Prezident, jeho manželka a dva bodyguardi odletěli z hlavního mezinárodního letiště u Kolomba na palubě letadla srílanských vzdušných sil ve středu brzy ráno. Radžapaksa patří k mocné rodině, která má na politické dění na ostrovním státě významný vliv již přes dvacet let. Podle Reuters však touto rezignací vláda rodiny nad Srí Lankou nejspíše končí. 

Vládní zdroje pro agenturu uvedly, že prezidentovi bratři, bývalý prezident a premiér Mahinda Radžapaksa a od dubna bývalý ministr financí Basil Radžapaksa, jsou stále na Srí Lance. Basilu Radžapaksovi zabránili v úterý odletu ze země srílanští imigrační úředníci.

Rozhodnutí prezidenta ponechat premiéra Ranila Wickremesingheho ve funkci však vyvolalo další pouliční bouře, během kterých demonstrující vtrhli do premiérovy kanceláře a požadovali jeho odchod.

Policie rozmístěná před premiérovým úřadem vypálila několik dávek slzného plynu a nad hlavami davu krátce zakroužil vojenský vrtulník, ale protestující se zdáli být nezastavitelní a nakonec vtrhli do areálu. Premiér odmítl médiím sdělit, kde se v současné době nachází, podle všeho je však v bezpečí.

Wickremesingheho úřad právě na to konto nejprve vyhlásil výjimečný stav a zákaz vycházení s okamžitou platností, poté je zrušil, ale uvedl, že opatření budou znovu vyhlášena později. A v nejnovějším televizním projevu nařídil srílanské armádě, aby podnikla všechny nezbytné kroky k „obnovení pořádku“ a vyzval demonstranty okupující jeho kancelář, aby okamžitě odešli. Doslova řekl: „Nemůžeme dovolit fašistům, aby převzali moc.“

Přitom Wickremesinghe dříve nabídl rezignaci na funkci premiéra, ale poté, co se ve středu stal úřadujícím prezidentem, tuto nabídku nezopakoval. Pokud odejde, bude úřadujícím prezidentem předseda parlamentu. A to do doby, než bude 20. července podle plánu zvolen nový prezident.

„Chtějí zastavit parlamentní proces. My však musíme respektovat ústavu. Bezpečnostní složky mi proto doporučily, abych zavedl výjimečný stav a zákaz vycházení,“ uvedl k vtrhnutí do jeho sídla premiér Wickremesinghe.

Organizátoři protestů podle agentury Reuters obsadili centrální dřevěné schodiště v srdci budovy premiérova sídla a naváděli demonstranty do horního patra, kde se nachází premiérův byt. Na internet protestující sdíleli obrázky a videa z luxusní rezidence, na kterých se například koupají v premiérově bazénu či pózují v jeho ložnici.

Protesty proti hospodářské krizi trvají již několik měsíců a vyvrcholily minulý víkend, kdy statisíce lidí obsadily klíčové vládní budovy v Kolombu a obvinily Radžapakse a jeho spojence z nekontrolovatelné inflace, nedostatku potravin a korupce. Ceny srílanských státních dluhopisů se ve středu dostaly na nová rekordní minima.

Ekonomiku ostrovní země, která je závislá zejména na cestovním ruchu, nejprve zasáhla pandemie, svoji významnou roli také hrál pokles převodů peněz od Srílančanů ze zahraničí. Zemědělskou výrobu potom ochromil krátký zákaz používání chemických hnojiv.

Vláda také v roce 2019 zavedla daňové škrty, které měly Srílančanům ulevit při začínající hospodářské krizi. Opatření však ještě více poškodila státní finance, zatímco klesající devizové rezervy omezily dovoz pohonných hmot, potravin a léků. 

Pohonné hmoty byly na ostrově prodávány podle přísného přídělového systému. Tamní inflace dosáhla v červnu 54,6 procenta a srílanská centrální banka varovala, že by v příštích měsících mohla vzrůst až na sedmdesát procent.

Je to zoufalství, říká Češka na Srí Lance

Na dotazy redakce Forbesu k aktuální situaci se vyjádřila i Češka žijící na Srí Lance tři roky, paní Anna Ratnayake, která se svým manželem provozuje malý guest house a dílnu na bytové dekorace. Podle svých slov nyní doufá ve změnu, ale cesta Srí Lanky k prosperitě bude ještě dlouhá. Celý systém je údajně prorostlý korupcí a pro obyčejné Srílančany je velmi těžké angažovat se v politice například založením nové politické strany.

„Ekonomická situace je ohromný průšvih. Nemáme tu naftu, benzin, plyn na vaření. Chodíme pěšky nebo jezdíme na skútru maximálně třicet kilometrů v hodině a z kopce na neutrál. Benzinky jsou už skoro tři týdny zavřené. Je to absolutní zoufalství. Zároveň to ale lidi dostalo do ulic. Konečně to vypadá, že se podařilo vyhnat rodinu Radžapaksů od moci, což je prozatímní velké vítězství,“ uvádí Anna Ratnayake.

Kromě toho, že zlepšení politické situace na Srí Lance je podle ní běh na dlouhou trať, současná materiální krize a nedostatek jsou kritické. Palivo dostávají pouze řidiči s turistickou licencí pro zajištění alespoň základního fungování turismu. Zbytek pohonných hmot se šetří pro hromadnou dopravu a lékaře, podle Anny Ratnayake však některé oblasti hlásí nedostatek paliva i pro sanitky. Doprava je dle ní nyní zhruba na patnácti procentech běžného provozu.

Podle naší respondentky by měl v následujících několika týdnech dorazit tanker s palivem, už nyní se však místní děsí front, které situace způsobí. Srílančané jsou schopní v horkém počasí čekat na základní komodity i několik dní.

Nedostatek potravin v oblasti, kde Anna Ratnayake žije, však nepociťují. Zeleninu i rýži jsou místní zvyklí si pěstovat sami a ostatní potraviny jako kokosy a mouka k dostání jsou. Větší problém je s masem a sušeným mlékem. Problémem jsou hlavně rostoucí ceny, které jsou na místní poměry velmi vysoké.

Co se týče jednoty Srí Lanky vůči aktuální situaci, společnost vnímá Anna Ratnayake výjimečně sjednocenou. „Tentokrát je i zbytek Srí Lanky pro mě až překvapivě jednotný. Odhadujeme to tak, že přibližně pětasedmdesát až osmdesát procent lidí stojí za odchodem Radžapaksů i stávajícího premiéra. Tím, že je tahle krize tak obrovská a doléhá na úplně všechny, i lidé mimo Kolombo jsou extrémně naštvaní a touží po změně.“

Strach podle paní Ratnayake však panuje právě kolem nadcházejících voleb. „Primárně panují obavy, že se prezidentem stane Sajith Premadasa, který je momentální lídr opozice. On by opravdu nebyl dobrým lídrem, šli bychom z bláta do louže. Je to člověk povyšující se nad lidmi, extrémně pyšný a toužící po moci.“ (Už v roce 2019 se Premadasa ucházel o prezidentské křeslo.)

Sajith má podle naší respondentky už nyní jistých padesát hlasů v parlamentu, které půjdou od členů jeho strany. K volebnímu vítězství jich potřebuje 113, takže pravděpodobnost, že se Premadasa stane příštím srílanským prezidentem, je velká.