Radim Šlachta boří zažité představy o startupistech. Sportovní nadšenec, který zanedlouho oslaví padesátku, dokazuje, že do podnikání se člověk může vrhnout v každém věku. Se svým týmem vyvíjí aplikaci mySASY, která prostřednictvím měření srdeční frekvence pomáhá vrcholovým sportovcům zlepšit výkon.
Letos v létě plánuje na trh uvést verzi pro širokou veřejnost, která má za cíl zlepšit zdravotní stav svých uživatelů. Zároveň může přispět k řešení aktuální pandemie koronaviru. Dokáže totiž rozpoznat virová onemocnění včetně nemoci covid-19 ještě před tím, než se objeví první příznaky.
Obě aplikace jsou založené na spektrální analýze variability srdeční frekvence (SA HRV). S touto diagnostickou metodou se Šlachta seznámil poprvé při svém Ph.D. studiu v oblasti fyziologie zátěže.
„V rámci mé disertační práce vznikly základy algoritmu hodnocení, který využívá mySASY. A mým vedoucím byl docent Pavel Stejskal, který je dodnes naším poradcem a podporovatelem,“ vypráví Šlachta.
Na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci zůstal Šlachta i po škole a patnáct let se věnoval výzkumu uplatnění SA HRV ve sportu a vlivu pohybu a životního stylu na zdraví. Zároveň byl sedm let členem řídicí komise evropské organizace HEPA, která propaguje zdravý pohyb a působí při Světové zdravotnické organizaci.
Když mu bylo asi čtyřicet let, opustil akademický svět a vrhl se do něčeho zcela nového. V Prostějově pomáhal budovat sportovní kliniku společnosti Agel a následně ji vedl.
„V rámci diagnostiky jsme přitom využívali i mou oblíbenou metodu SA HRV. Tenkrát jsme pro tyto účely měli rozměrnou aparaturu. A mně začala v hlavě hlodat myšlenka, jestli bychom nedokázali vymyslet obdobné zařízení, které by se vešlo sportovcům na noční stolek,“ líčí Šlachta.
Umělá inteligence pomohla zkrátit měření
A
tak se v roce 2016 zrodil nápad na mySASY
–
mobilní aplikaci, která v kombinaci s hrudním pásem dokáže
monitorovat odezvu organismu na tréninkovou zátěž. A díky tomu
zvyšovat výkonnost a předcházet přetrénování i zraněním.
„Trh je zaplaven aplikacemi a nositelnými zařízeními, které měří sportovní výkon. Naše měření probíhá až druhý den ráno po tréninku v klidové fázi. A na základě něj dokážeme sportovcům říci, jak se zlepšili, za jak dlouho by měli znovu trénovat i zda by měli zvýšit či snížit zátěž,“ přibližuje Šlachta, který je sám nadšený sportovec a aktivně se věnuje především lezení.
Vyvinout
aplikaci mu pomáhal jeho bratr Marek, který celý život pracoval v
IT, a také specialista na matematické systémy Ondřej Spilka. S
pomocí angel investice od Marka Potysze
a jeho fondu Potysz
health rok a půl připravovali finální produkt, který uvedli na
trh v roce 2017.
„Naivně jsme si mysleli, že tím máme hotovo. Až postupem času jsme pochopili, že když máte technologický produkt, hotovo není nikdy. Rozvoj aplikace tak probíhá kontinuálně dodnes a podílí se na něm kolem patnácti skvělých a motivovaných spolupracovníků,“ popisuje podnikatel, který vede typickou garážovou firmu, sídlící v předělané garáži v centru Olomouce.
Na rozvoj produktu později získalo mySASY od fondu Potysz health ještě další čtyři miliony korun. Postupným vývojem se podařilo mimo jiné zkrátit proces měření. Původně trval 15 až 20 minut, ale díky spolupráci s brněnskou firmou Gauss Algorithmic se za pomoci umělé inteligence jeho délka dostala na pouhé tři až čtyři minuty.
Aplikaci si oblíbili čeští i slovenští olympionici
Dnes aplikaci používají tisíce lidí včetně celé řady vrcholových sportovců a olympioniků z Česka i Slovenska. Letos je asi nejviditelnější uživatelkou mySASY slovenská vítězka světového poháru ve sjezdovém lyžování Petra Vlhová.
Aplikaci si ale oblíbili i atleti jako Zuzana Hejnová, Kristiina Mäki, Matej Tóth či Ján Volko nebo triatlonisté Romana Gajdošová, Jan Čelůstka a Tomáš Renč. Mezi její uživatele patří mimo jiné také cyklista Tomáš Bábek, kanoista Alexander Slafkovský a biatlonistka Paulína Fialková.
Letos v létě plánuje tým mySASY uvést na trh zcela novou aplikaci, která nabídne měření pomocí metody SA HRV široké veřejnosti. Diagnostika umožňuje určit takzvaný biologický nebo také funkční věk.
„Jedna věc je, co máte v občance, a druhá skutečné stáří organismu. Na základě měření dokážeme uživatelům doporučit konkrétní kroky v oblasti pohybu a zdravého životního stylu ke zpomalení stárnutí,“ popisuje Šlachta, jehož skutečný věk je padesát let, ale funkční pětačtyřicet.
Součástí nové aplikace je i funkce, která odhalí virová onemocnění dva až čtyři dny před vypuknutím příznaků. „Skrze variabilitu srdeční frekvence monitorujeme stav autonomního nervového systému, který ovlivňuje přítomnost virů v těle. Dokážeme tak zachytit změnu v organismu a varovat, že něco není v pořádku. Uživatel díky tomu může včas jít na test, zda nejde o covid-19,“ přibližuje Šlachta.
Cílem je zpomalit stárnutí u co nejvíce lidí
Ten teď ladí byznys model celého projektu a připravuje i spolupráci s hráči ze zdravotního sektoru nebo s firmami, které by aplikaci mohly využívat v rámci péče o své zaměstnance.
S vývojem nového produktu pomáhá týmu mySASY i investice v řádech jednotek milionů korun od Jiřího Hlavenky, který do firmy kapitálově vstoupil na začátku loňského roku.
„Máme
domluvený hodně široký rámec spolupráce, v rámci kterého nás
hodlá podporovat, dokud firma bude růst. V tuto chvíli by nám měl
pomoci především s mezinárodní expanzí,“ říká podnikatel,
který s mySASY
aktuálně plánuje vstoupit do Německa, Rakouska a Švýcarska. A
své produkty testuje i na polském trhu.
Letos
chce mySASY
zdvojnásobit
své tržby, které loni dosáhly zhruba čtyř milionů korun.
„Sportovní prostředí je jednou z oblastí nejvíc zasažených
pandemií. A to se samozřejmě odrazilo i na našem byznysu,“
podotýká Šlachta. Zároveň ale věří, že pandemie zvýší
poptávku po chytrých nástrojích ke zlepšení zdraví.
Pokud se jeho byznysu bude dařit, plánuje ho ve vhodnou chvíli prodat. Do té doby by rád přispěl k rozvoji dlouhověkosti a zdravého životního stylu.
„Jsme realisté. Nechceme natáhnout věk na sto padesát let. Ale pokud se nám podaří dosáhnout toho, že stovky tisíc až miliony lidí budou používat naše nástroje k tomu, aby zpomalili stárnutí a dožívali se vysokého věku v dobré kondici, tak to pro mě bude splnění mé odborné mise,“ uzavírá Šlachta.