Desítka budoucích jednorožců? Možná. Desítka extrémně nadějných a skvěle rozjetých firem talentovaných founderů? Rozhodně!

Forbes už po deváté řadě s předními českými investory zmapoval tuzemskou startupovou scénu a sestavil žebříček deseti nejlepších českých mladých projektů pro tento rok.

A vítězem aktuálního osmého ročníku se stal projekt Slováka žijícího v Česku Juraje Masára Better Stack, který má ve svém zákaznickém portfoliu známé firmy jako Salesforce, Accenture nebo Deloitte.

„Foundeři se přeceňují. Chtěl bych poděkovat všem v našem týmu. A vůbec všem ve startupovém prostředí, kteří odešli z Googlu a jiných firem a snaží se třeba i za méně peněz budovat něco velkého,“ uvedl Masár poté, co převzal ocenění z rukou šéfredaktora Forbesu Petra Šimůnka na středeční technologické konferenci Forbes NEXT Big Thing.

Masár se také podělil o to, co jeho startup konkrétně dělá. „Better Stack vám zavolá, když vám spadne web,“ vysvětlil Masár a dodal, že je užitečným nástrojem zejména pro developery. Better Stack už využívá 150 tisíc z nich po celém světě.

Podle Masára je potenciál trhu, na kterém se se svým projektem pohybuje, zhruba 50 miliard dolarů ročně. „Věřím, že je to můj životní projekt,“ dodal k tomu.

A jaké bylo další pořadí startupů? První trojce dominovala umělá inteligence, jak se můžete níže přesvědčit na následujících odstavcích sami. Celý žebříček TOP 10 českých startupů pro rok 2023 pak naleznete v novém vydání technologického půlročníku Forbes NEXT.

Vydání Forbesu My jsme tvoje budoucnost

1. Better Stack

info Foto Better Stack
Foto: Better Stack

Těžko byste v současné době našli na trhu foundera, na kterého venture kapitálová komunita pěje pompéznější ódy než na Juraje Masára. Mimořádně talentovaný Slovák v Česku buduje z pozice CEO Better Stack, který automaticky monitoruje dostupnost, stav a změny webových služeb. V případě závady pak propojí vývojáře a pomůže jim najít příčinu problému.

Better Stack, který s Masárem založila bývalá inženýrka Googlu Veronika Kolejak, jinými slovy pomáhá omezovat riziko spojené s nečekanými technickými a drahými výpadky.

2. Resistant AI

Podle expertů technologicky nejpromakanější „CyberSec/AI“ společnost u nás používá umělou inteligenci na detekci finančních podvodů. Klíčovou postavou je Martin Rehák, který má za sebou jeden z první českých exitů Cognitive Security. Mezi jeho klienty patří například známá obchodní platforma Plus500, ale také český Roger nebo Twisto.

3. Filuta AI

Pozoruhodné ambice pozoruhodných founderů, to je startup Filuta Ai. Ten vyvíjí technologii, která prostřednictvím umělé inteligence pomáhá podnikatelům nalézt nejefektivnější řešení jakéhokoli problému, ke kterému existují data. Na svědomí ho mají Filip Dvořák a Martin Doušek.

První zmiňovaný ve firmě působí na pozici CEO a před lety byl vůbec prvním Čechem v Palo Alto Research Center, zatímco druhý je technologickým ředitelem s bohatými zkušenostmi z Microsoftu a Googlu.

4. Mews

Filozof, který přešel do „hospitality“, Richard Valtr si v posledních letech naprosto dokonale vychutnal startupovou sinusoidu. Po jednom z vůbec největších investičních kol u nás srazila pandemie jeho firmu k zemi, jen aby se nyní opět zvedla pozoruhodným tempem.

Mews vyvíjí cloudový systém PMS (property management system) pro správu hotelů a v posledních měsících kupuje jednoho konkurenta za druhým.

5. Around

V téměř naprosté tichosti upekli na regionální poměry nevídaný exit. Česko-slovenské duo Pavel Serbajlo a Dominik Zane a Američan Matt Zakutny vytvořili nástroj, který vylepšuje videohovory tak, aby byly efektivnější, kreativnější, ale i zábavnější.

Používají jej například v Netflixu nebo v Uberu a hlavně – americká společnost miro za něj zaplatila v přepočtu přes 6 miliard korun.

6. Smartlook

Druhý exit v našem letošním žebříčku. Smartlook původně vznikl jako produkt ve společnosti Smartsupp, následně se vydělil do samostatné entity a naraisoval peníze na další rozvoj, mimo jiné od českého fondu Reflex Capital Ondřeje Fryce.

Dynamická firma, pod kterou je podepsaný zejména CEO Petr Janošík, zákazníkům pomáhá pochopit chování uživatelů na webech a v mobilních aplikacích. Letos v létě Smartlook za jednotky miliard korun koupil technologický obr Cisco.

Celý žebříček deseti nejlepších startupů roku najdete v aktuálním vydání Forbes NEXT, které je od čtvrtka 14. 9. v prodeji v trafikách.