skip to main content

Šťastné a filmové. Co si pustit, když se vám přejedly princezny

Pokud se vám vedle cukroví už trochu přejídají i tradiční popelky, pyšné princezny i ty se zlatými hvězdami, zkuste některý z filmů z našeho výběru. Najdete mezi nimi skutečně pohádkové příběhy, ale i sousto pro ty, kteří mají mezi lineckým chuť na něco ostřejšího.

V Bruggách (In Bruges, 2008)

V Bruggách by chtěl žít každý. Snad kromě zabijáka Raye (Colin Farrell), který se v poetickém středověkém městě musí schovávat se svým parťákem Kenem (Brendan Gleeson) po jednom zpackaném jobu.

Během svého exilu tu zažívají bizarní i komické příhody s místními obyvateli, turisty i trpaslíky, a jejich pobyt v belgickém městečku se mění ve velkou surreálnou jízdu. Černá komedie se ale lehce může zvrhnout v thriller a boj o život, což je koktejl, který původem divadelní režisér Martin McDonagh mistrně ovládá.

Smrtonosná past (Die Hard, 1988)

„Teď už mám i samopal, ho ho ho!“ Pro všechny, kdo se ocitli ve špatný čas na špatném místě a tráví z nějakého důvodu Štědrý večer o samotě, je tu vždycky John McClane, Hans Gruber i se svou bandou německých zabijáků a jedna velká řežba v Nakatomi Plaza.

Na internetech se už roky vedou spory, jestli je Die Hard vánoční film, pro nás má ale v sobě ducha Vánoc vrchovatě.

Pařba o Vánocích (Office Christmas Party, 2016)

Letos to s firemními večírky nebylo úplně žhavé, tak si můžete jeden hodně divoký dopřát aspoň na obrazovce. Alkohol, drogy, sex, zdemolovaná kancelář, nahé pozadí oskenované na kopírce, Santovi sobi pijící ze záchodové mísy…

Na téhle party spolu s Jasonem Batemanem, Jennifer Aniston, T. J Millerem a Olivií Munn zkrátka zažijete všechno, co k takové správné korporátní vánoční party patří, a ještě se královsky pobavíte, když v postavách a postavičkách rozpoznáte svoje kolegy z kanceláře.

Ukradené Vánoce (The Nightmare Before Christmas, 1993)

What’s this? What’s this? Christmas Town, hmm… Úžasný animák stvořený představivostí Tima Burtona (byť tentokrát režírovaný Henrym Selickem) a s hudbou Dannyho Elfmana běží v televizi snad každé Vánoce – z neznámých důvodů ovšem vždycky až někde hluboko kolem půlnoci.

Ani tak si ho ale nenechte ujít! Jack Skellington, strašlivý a taky strašlivě znuděný vládce Halloweenského městečka, se náhodou dostane do světa Vánočního městečka a nadšeně se rozhodne udělat Vánoce po svém. Následný únos Santa Clause je jen začátek.

Rare Exports (2010)

Jestli vám sladké vánoční příběhy lezou na nervy, zkuste pro změnu hororovou komedii pro silnější povahy, jak se koneckonců na filmy severské provenience patří. Finsko-švédsko-norsko-francouzský koprodukční film vám naruší tradiční představu o Santovi jako dobromyslném tlouštíkovi s plnovousem v červeném kostýmu.

Reklama

Ti praví Santové totiž žijí v divočině jako zvířata a jedí děti! Pokud se rozhodnete film vyzkoušet, doporučujeme nejdřív zhlédnout krátký snímek, kterým se celovečerní Rare Exports inspiroval.

Gremlins (1984)

Nejprve varování: maličko starší, ale pořád báječný snímek sice není tak drsný jako Rare Exports, ale ani tahle kombinace černé komedie a hororu není úplně vhodná pro nejmenší. Miloučcí plyšoví Gremlini jsou sice k pomilování, ovšem za žádnou cenu se nesmějí namočit, vystavit přímému světlu ani krmit po půlnoci.

Jinak se rozpoutá pořádné peklo – minimálně pokud za scénářem stojí Chris Columbus a film produkuje Steven Spielberg.

Batman se vrací (Batman Returns, 1992)

Tim Burton podruhé ve výběru a opět v nejlepší formě. Ještě než se na jaře do černé kápě zahalí zářivý sexy upír, totiž pardon, drsný netopýří hrdina Robert Pattinson, stojí za to připomenout si skvělého Batmana Michaela Keatona.

V temném, mimořádně povedeném pokračování prvního burtonovského Batmana z roku 1989 Keatonovi zdatně sekundují nádherná Catwoman Michelle Pfeiffer i ďábelští záporáci Tučňák Dannyho De Vitta a Max Shreck Christophera Walkena. Tenhle Batman ani přes vydařenou Nolanovu battrilogii dodnes nezestárl.

Vánoční skřítek (Elf, 2003)

Nenechte se odradit představou Willa Ferrella pobíhajícího po scéně ve žlutých spodkách. Rodinná komedie Jona Favreaua splňuje všechno, co od odlehčené vánoční zábavy chcete – a k tomu je v ní ještě pár opravdu vydařených vtipných scén a Zooey Deschanel s blond přelivem v kostýmu vánočního skřítka.

Zápletka? Buddy vyrostl na severním pólu jako ostatní skřítkové v dílně Santa Clause. Jen byl vždycky mnohem větší než všichni ostatní – Buddy je totiž člověk. Když se ve třiceti letech dozví pravdu o svém původu, vydává se do New Yorku hledat pravého otce…

Santa je úchyl (Bad Santa, 2003)

Ani poslední Santa z našich tipů není žádné ořezávátko. Má obličej Billyho Boba Thorntona a krade jako straka. Jo a taky pije a je závislý na sexu. Willie (Thornton) a jeho parťák se každoročně v převleku za Santa Clause a vánočního skřítka nechávají najímat obchodními domy, kterým však namísto dárků vybílí trezor.

Jenže pak Willie potká osmiletého kluka, který ještě pořád věří na Santa Clause a kouzlo Vánoc. Cynická komedie Terryho Zwigoffa je osvěžující zážitek, až budete funět pod náporem vánočního cukroví.