Platforma Omnetic, přední poskytovatel systémů pro digitalizaci automotivu a správu dealerství ve střední Evropě, získává od investorů sto milionů eur, tedy asi 2,5 miliardy korun. V čele historicky prvního investičního kola pro Omnetic stanul panevropský soukromý kapitálový fond Kartesia a středoevropský dluhový fond CVI.

Omnetic, který je součástí skupiny EAG, založili před pěti lety v Česku Jakub Šulta, Pavel Svoreň a Petr Kratochvíl. Zakladatelé platformy potvrdili, že úspěšné investiční kolo podpoří již probíhající rozvoj a expanzi skupiny v západní a střední Evropě.

Evropská expanze platformy Omnetic tak dostává nový impulz. Poskytovatel digitálních služeb v automotivu v minulých letech upevňoval své tržní postavení v regionu střední a východní Evropy a nedávno se začal dívat také na západoevropské trhy.

Silná důvěra investorů v nastavenou strategii „buy & build“ má v následujícím období pomoci uzavřít další akviziční cíle v Německu, Polsku, Francii a Beneluxu. Omnetic následně tyto akvizice využije nejen k expanzi na trhu, ale zejména k rozšíření funkcionality vlastních produktů.

„Před pěti lety jsme s kolegy viděli obrovský prostor v konsolidaci a inovaci systémů v automotive sektoru. Když se řekne automotive v Evropě, lidé si obvykle jako první představí velké automobilky. Ve skutečnosti jde ale o obrovské odvětví zahrnující celý životní cyklus vozu – od prvního prodejce a financování přes pojištění, servis až po přechod na jiného majitele v autobazaru,“ vysvětluje Jakub Šulta, CEO Omneticu.

Jde podle něj o desetitisíce malých i velkých firem s obrovským potenciálem přechodu na špičkové plně digitální služby. „Investujeme nejen do rozvoje či akvizic, ale vnímáme i důležitost zapojení klíčových lidí z managementu, kteří dnes drží téměř desetiprocentní podíl ve společnosti,“ dodává Šulta.

„Fond Kartesia provedl toto financování ve spolupráci s lokálním partnerem CVI. To potvrzuje sílu zájmu investorů o platformu Omnetic. Pro další rozšíření prostřednictvím akvizic můžeme postupně využít až sto milionů eur podle potřeby. Očekáváme, že tuto částku investujeme v následujících letech,“ popisuje Pavel Svoreň, CEO skupiny Portiva.

Právě ta se podílela na založení skupiny EAG, pro kterou je Omnetic hned po Carvagu už druhým úspěšným projektem v segmentu automotivu.

Omnetic si šel na trh pro peníze na expanzi cíleně. V Německu, Francii, Polsku a Beneluxu má vytipované společnosti, které mu pomohou rozšířit jeho služby do dalších zemí, případně posílit stávající pozici.

„Celý segment automotivu nyní prochází kompletní digitalizací a to na profesionály v tomto oboru klade velké nároky na implementaci nástrojů, jako je Omnetic. Díky robustnímu systému a kontinuálnímu rozvoji platformy se na Omnetic spoléhá jako na zásadní řešení na trhu,“ říká Giuseppe Mirante, senior advisor fondu Kartesia.

Pro společnost Emil Frey digitalizace představuje významný prvek, který přispěl k zásadnímu zlepšení interního procesu, zefektivnil práci. Dalším významným faktorem, který je podle generálního ředitele Romana Šolce třeba ocenit, jsou transakční a cenová data z trhu.

„Mobilní aplikace přinesla větší komfort našim zaměstnancům, kteří se často pohybují v terénu, a zrychlila tok informací mezi jednotlivými odděleními. I díky tomu poskytujeme našim zákazníkům rychlejší servis a našim odběratelům jsme spolehlivým partnerem,“ dodává Šolc.