skip to main content
Dobrá karma

Sto milionů korun za jediný den. Češi se semkli za jižní Moravou

Netrvalo ani čtyřiadvacet hodin a Češi jen prostřednictvím sbírky Nadace Via přispěli na záchranu tornádem zničených jihomoravských obcí sto milionů korun. Ve chvíli vydání tohoto článku už částka dokonce vyšplhala ještě o téměř dalších dvacet milionů korun výš.

„Ještě nikdy se v historii české filantropie nevybralo tolik peněz za tak krátkou dobu,“ říká ředitel nadace Zdeněk Mihalco. „Ukazuje to především neuvěřitelnou štědrost Čechů, kteří se dokázali semknout již při podobných přírodních katastrofách v minulosti a také během koronavirové pandemie,“ dodává.

Do sbírky přispělo už přes sto tisíc dárců a nadace nyní uvolňuje prvních dvacet milionů korun na okamžitou pomoc zasaženým obcím. Zbytek prostředků pak rozdělí v koordinaci s dalšími neziskovými organizacemi a nadacemi.

„Obce i lidé teď řeší akutní následky katastrofy a nejsou ve stavu, kdy mohou okamžitě přijmout peníze. Chceme pomoci rychle, ale uváženě a koordinovaně s ostatními aktéry, tak aby pomoc byla správně zacílená a šla do správných rukou,“ vysvětluje Mihalco.

Reklama

Do sbírky je stále možné přispívat na tomto odkazu. Právě možnost přispívat online podle Nadace Via umožnila tak rychle shromáždění rekordní částky.

„Prostřednictvím platformy pro online dárcovství Darujme.cz je například možné podobnou dobročinnou sbírku založit za několik desítek minut, a umožnit tak okamžitě dárcům okamžitě zasílat finanční pomoc tam, kde je právě potřeba,“ dodal Mihalco.

Peníze na pomoc jižní Moravě lidé nicméně lidé vybírají i jinými způsoby. Například prostřednictvím veřejné sbírky organizace Člověk v tísni. Během prvních devíti hodin od jejího vyhlášení už do ní lidé přispěli 32 milionů korun.

Pokud lidé chtějí přispět raději na toto dárcovské konto, stačí poslat peníze na účet 713 271 329 / 0300 (IBAN pro příspěvky ze zahraničí CZ3903000000000713271329 / SWIFT kód: CEKOCZPP).