Americká banka JPMorgan Chase zaplatí kvůli nedostatkům v reportování obchodů 100 milionů dolarů za porušení pravidel tamní komise pro termínované obchody s komoditami (CFTC).

Banka porušení zákona sama nahlásila v červnu 2021 a uvedla, že nezjistila žádné pochybení ani poškození zákazníků, upozornila agentura Reuters. Závadná data v některých případech sahají až do roku 2013.

Tyto nedostatky odkazovaly na to, že banka nesplnila požadavky pro subjekty registrované u CFTC týkající se reportování obchodních údajů. Společnost pochybení přiznala a s úhradou souhlasila.

Finanční instituce se běžně brání přiznání viny v občanskoprávních i trestních případech, protože by je to mohlo vystavit dalším finančním nákladům ze soukromoprávních sporů.

Demokratičtí komisaři CFTC a její ředitel pro vymáhání práva však zdůrazňují, že taková přiznání jsou důležitá pro posílení odpovědnosti.

„Příliš často a v příliš mnoha případech jsou záležitosti týkající se vymáhání práva uzavírány bez uznání chyb, pochybení nebo nedodržování předpisů, které jsou středobodem vymáhání práva,“ uvedla ve čtvrtek v prohlášení k urovnání sporu s JPMorgan komisařka Kristin Johnson.

Bankovní blockchainovou síť Liink využívá 425 bank včetně Deutsche Bank a Banorte v Mexiku, které díky ní urychlily své mezibankovní transakce. Tato technologie v konečném důsledku umožní také mnohem méně papírování a přesun vyššího objemu transakcí online.