Podívat se za jediný den na vrchol Mont Blancu, Eiffelovy věže anebo vystoupat na Pravčickou bránu či se projít po Klementinu. A přitom neudělat jediný krok a neopustit pohodlí svého domova.

Tak přesně tohle jde s aplikací Street View, která je dostupná v rámci Map Google. A zatímco v roce 2007 v ní bylo pouze pět měst, dnes už jich lze navštívit více než sto po celém světě. Patří mezi ně i Česká republika, která byla loni mezi čtyřiceti zeměmi s největším počtem virtuálních návštěvníků a předběhla třeba i Švýcarsko nebo Singapur.

Právě v Česku oslaví aplikace své narozeniny unikátně. Ve spolupráci s Googlem zachytila kouzlo země v originálních snímcích ilustrátorka a fotografka Eliška Podzimková, členka předloňského výběru Forbes 30 pod 30.

„Pomohli jsme s výběrem míst, která mají svůj vlastní příběh, inspirují k objevování světa nebo jsou zkrátka jen součástí našeho okolí. Eliška pak fotky doplnila svými jedinečnými ilustracemi,“ vysvětluje mluvčí Googlu Iva Fialová. Kolekce obrázků zve jak k virtuálnímu, tak i ke skutečnému putování po Česku a sama ilustrátorka si práci na projektu pochvaluje.

„Dokreslovat do snímků ze Street View byla zábava. Fantazii se přitom opravdu meze nekladou. Kdo třeba jen tuší, co se děje uvnitř Národního muzea, když odejde poslední návštěvník,“ ptá se sugestivně ilustrátorka.

A sama pak nabízí i odpověď. Právě místnosti Národního muzea jsou totiž jedním z pěti obrázků, které Eliška Podzimková svými ilustracemi obohatila. V jejím podání se staly dějištěm závodu prehistorických ryb v běhu přes překážky. Inspiraci pro další ilustraci pak našla ve virtuální prohlídce bytu Jaroslava Foglara, kde využila otevřeného okna, do kterého domalovala postavu Červenáčka.

„Říkala jsem si, co kdyby tím oknem koukal ve snaze odhalit tajný návod na vytažení ježka z klece? Ostatně právě na tomto stole Jaroslav Foglar alias Jestřáb své příběhy psal,“ vysvětluje ilustrátorka, která přiznává, že po mapách Googlu často brouzdá hlavně tehdy, když je nemocná a nemůže nikam odjet. Alespoň tak virtuálně navštěvuje místa, kam by se třeba nikdy nepodívala.

Originální ilustrace doplnila ještě na záběrech z Krkonošského národního parku a z hlavního náměstí v Olomouci. Na skryté poklady a tradice pak odkazuje fotografie s obrázkem z moravského Šatova.

Panoramatické snímky pro Street View se v začátcích pořizovaly pouze kamerami umístěnými na střechách aut, až později se na obtížně dostupná místa začala využívat kamera v batohu. Díky tomu mohly snímky vzniknout třeba z kola, sněžného skútru nebo ze zad velblouda.

Za patnáct let najela Street View auta více než šestnáct milionů kilometrů, což je, jako by celou zeměkouli objela více než čtyřistakrát. Shromáždila u toho přes 220 miliard snímků. „Na Street View je možné najít i takové kuriozity, jako je polární záře ve Finsku nebo výhled z vesmírné stanice ISS,“ přibližuje mluvčí Fialová.

V České republice zaujal uživatele aplikace nejvíce Pražský hrad, orloj, Tančící dům nebo Vyšehrad. Nejčastěji pak brouzdali po krásách Prahy, Jihomoravského nebo Středočeského kraje.