Stromovny patří k nejznámějším glampingovým zážitkům v Česku. Teď je najdete na nové adrese, pokud se tak místu obklopenému lesem vůbec dá říct. A jsou také modernější, aby připomínaly luxusní hotelové pokoje.

Ubytování v korunách stromů je v Česku hned několik. Stromovny si ale zakládají na tom, že to jejich je jiné. Nepůsobí totiž jako provizorní obydlí, ale jeho design je velmi moderní, kompaktní a zároveň komfortní.

Právě proto, když se zrodila potřeba stěhování, bylo jasné, že se domeček nebude stavět znovu a jinak. Musel se přesunout tak, jak je. 

Přibyla elektřina i vířivka

„Původní Stromovny byly bez napojení na sítě. V posledních letech vyrostlo glampingových projektů jako hub po dešti a bylo třeba zase trochu předběhnout většinu konkurence. Proto jsme se rozhodli pro přesun, napojení na vodu, elektřinu a přidání vířivky,“ popisuje Barbora Medřická Povišerová.

Spolumajitelka a zakladatelka Stromoven na projektu od začátku pracuje s manželem Ludvíkem.

„Celkově jsme návštěvníkům chtěli nabídnout větší komfort. Když dnes přijedete do Stromoven, najdete tam vše, co čekáte od hotelového pokoje. Navíc s privátní vířivkou, kterou dostanete v hotelu jen ojediněle,“ dodává.

Přesun Stromoven z jižních do středních Čech k řece Sázavě si ovšem nepředstavujte jako slavné stěhování kostela v Mostě. Dřevěný domek vcelku převézt nelze.

„Stromovny se od A do Z složily, vše se řádně popsalo, převezlo na nové místo a zase dalo dohromady. Zní to jednoduše, ale realita byla úplně jiná,“ přibližuje Medřická Povišerová. 

„Výhodou přesunu ale bylo, že jsme zlepšili vše, co nás za téměř tři roky provozu napadlo, že by se dalo udělat lépe. Člověk se zkrátka stále učí,“ říká spolumajitelka a dodává, že celý proces přesunu byl náročnější, než si představovali, a podruhé už by do toho zřejmě nešli. 

Lákavá a rychle návratná investice

Zmodernizovat služby ale podle ní bylo pro úspěšný byznys nezbytné.

„Rozhodli jsme se jít cestou unikátního designu, kvalitních služeb a maximálního komfortu. Glampingů, které nabízejí vířivku nebo wellness, je hned několik. Je ale rozdíl, zda máte sud, do kterého se musí šest hodin přikládat dřevo, aby se nahřál, nebo vířivku za statisíce, do které si jen lehnete a relaxujete,“ popisuje Medřická Povišerová.

Podle ní si podnikavci všimli, že glampingy jsou relativně rychle návratná investice, i proto jich vzniklo v Česku hodně.

„Na každé louce se objevila maringotka nebo tiny house, existují i firmy, které vyrábějí a prodávají tyto projekty ve velkém. Bohužel se ale stává, že si za ubytování účtují vysoké částky za jednu noc, ale vybavení ani služby už tomu vůbec neodpovídají,“ upozorňuje.

Celková investice do Stromoven i s aktuálním přesunem činí několik milionů korun.

„Po přesunu je vybavení srovnatelné s malým rodinným domem a tomu odpovídala i investice. Návratnost je určitě kratší než například u pronájmu bytu, ale je s tím spojených mnohem více starostí a práce. V našem případě by návratnost měla být kolem pěti let,“ doplňuje Medřická Povišerová.

Obsazenost Stromoven je během roku zhruba osmdesátiprocentní, přičemž hlavní sezona neexistuje.

„Každé roční období má ve Stromovnách své kouzlo. Lidé k nám jezdí dokonce i na Štědrý den nebo na Silvestra. Provoz je tedy 365 dní v roce,“ potvrzuje spolumajitelka, která zároveň pracuje jako manažerka komunikace v Budějovickém Budvaru.

Náročné přitom není jen starání se o samotný glamping, ale i papírování okolo.

„V České republice je většina podobných staveb postavena nelegálně, bez čísla popisného či evidenčního. Jak tomu bývá u inovativních projektů, legislativa nic jako glamping nebo treehouse nezná, a tak přistupuje k povolení jako ke standardním stavbám,“ vysvětluje.

Jak udržet kvalitu

Jakmile se podaří formality, člověk naráží na hledání spolehlivých lidí, kteří pomohou udržovat kvalitu služeb, a někdy to není jednoduché ani se samotnými zákazníky.

„Jeden host si dal třeba sušit mokré ponožky na rozpálená kamna. Samozřejmě se připekly a nešly z kamen odstranit,“ vypráví Medřická Povišerová.

Stromovny už v minulosti také někdo vykradl a už se prý rovněž stalo, že design Stromoven někdo kompletně zkopíroval, postavil je a dokonce se inspiroval i při tvorbě webu.

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

„Když člověk vstupuje do podnikání, musí být trochu naivní, jinak by se do toho nikdy nepustil. Důležité je, aby ale stále převládala radost nad negativními emocemi – a zatím to tak je,“ podotýká, ale rozšiřovat Stromovny se zatím nechystá.

„Rok 2023 byl hodně pracovně náročný a já bych chtěla do budoucna spíše aktivity omezovat a věnovat se jen některým,“ říká majitelka Stromoven, manažerka komunikace a také organizátorka dobročinné akce Andělská aukce.

„Jeden nápad ale ještě v šuplíku připravený mám,“ slibuje.