Výstavy, které stojí za samostatný výlet, i kdybyste se na ono konkrétní místo nechystali. Je také osvěžující vidět, kolik zajímavého umění se odehrává v létě mimo hlavní město.

Na Hlubokou na HR Gigera

Alšova jihočeská galerie připravila ve spolupráci s Museem HR Giger, Carmen Mariou Giger a sběratelem Marco Witzigem výstavu švýcarského malíře, sochaře a návrháře HR Gigera. Známý je však především jako stvořitel uměleckého směru nazvaného biomechanický surrealismus a také filmového monstra Vetřelec.

Mluví se o něm také jako o největším vizionáři mezi umělci 20. století. Název výstavy Metamorphoses, tedy Proměny, reflektuje umělcovu různorodou tvorbu, ale také jeho kresby inspirované Kafkovou Proměnou. Výstava se koná v jízdárně zámku Hluboká nad Vltavou.

Do Jihlavy na umění v českém veřejném prostoru

V Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě najdete výstavu nazvanou Z galerie ven! Představuje šest desítek uměleckých realizací, které se objevily v českém veřejném prostoru po roce 1989. Jde přitom jak o trvale umístěná umělecká díla, tak dočasné intervence.

Některá jsou notoricky známá, jiná je dobré si opět připomenout. Výstava je součástí Landscape festivalu, který přivedl umění i do ulic Jihlavy.

Do Humpolce na Davida Böhma, Vladimira 518 a Jiřího Frantu

Letos v únoru humpolecká galerie 8smička vybídla na sociálních sítích všechny, kteří mohou poskytnout minimálně jeden metr čtvereční zdi a mají zájem o malbu od současných českých umělců. Výsledkem je šestnáct maleb v patnácti domácnostech v Humpolci a blízkém okolí – od panelových bytů přes vesnické chalupy až po dětský domov.

Autory původně zahalenými tajemstvím jsou David Böhm, Vladimir 518 a Jiří Franta. Výsledek si teď můžete prohlédnout v 8smičce na výstavě Nic není problém.

Do Brna na Jakuba Berdycha Karpelise

V tradičním interiéru, ale i v zahradách Jurkovičovy vily se zabydlela díla umělce, který se věnuje především konceptuální tvorbě s tradičními materiály jako kámen, sklo nebo porcelán, a je spoluzakladatelem českého designového studia Qubus Design Studio.

Výstava nebyla pro Jurkovičovu vilu připravena náhodně, reaguje totiž přímo na tvorbu „básníka dřeva“ Dušana Samo Jurkoviče, což naznačuje i její název Samosebou.

Do Liberce na Pastu Onera

Bazénová hala Oblastní galerie Liberec se stala přes léto domovem výstavy The Gilded Age, jejímž prostřednictvím Pasta Oner vzdává hold éře, která již pominula, přestože o ni neustále usilujeme, tedy zlatý věk Západu druhé poloviny 20. století.

Zároveň je obhajobou současnosti, kdy jsme si možná ještě nevšimli, že ona obávaná apokalypsa se již stala. Těšte se na několik blízce provázaných sérií středoformátových a velkoformátových obrazů, kolekci solitérních instalací i scénografickou intervenci, která jednotlivá díla zasazuje do postapokalyptické krajiny. 

Do Olomouce na Michala Škodu

Výstava v olomoucké Telegraph Gallery poprvé představuje více než třicet pláten z nejnovější malířské tvorby Michala Škody, která vznikala v letech 2020 až 2023.

Jeho obrazy tvoří kresby, koláže, malby, občasné instalace i fotografické záznamy a různé formy deníků. Pokud byste se sem chystali, mrkněte i na program workshopů či koncertů, které se konají na místní střeše.