4,5 miliardy. Tolik kubíků vody ročně celosvětově spotřebujeme.

Podle předpovědí navíc spotřeba stoupne do roku 2030 téměř o polovinu a třetina populace tak bude trpět suchem. Společnost McKinsey & Co uvádí, že vysychající zdroje vody budou jedním z hlavních klimatických problémů, a výdaje na jeho řešení tak jen v nadcházející dekádě dosáhnou 7,5 bilionu dolarů.

Obavy z nedostatku přírodních zdrojů zároveň dostaly vzácnou komoditu na Wall Street: od tohoto týdne vodu pořídíte na komoditní burze.

„Nedostatek vody představuje rostoucí riziko pro podniky a komunity po celém světě. Vývoj nástrojů pro řízení rizik, které řeší rostoucí obavy o životní prostředí, je tedy prioritou,“ vysvětluje šéf akciového indexu skupiny CME Group, která provozuje největší trh s finančními deriváty na světě a stojí i za novým nástrojem pro obchod s vodou.

S vodou se bude obchodovat formou futures – cenných papírů, jejichž základem je spekulace na budoucí cenu dané komodity. Na stejném principu se obchoduje i s ropou nebo zlatem, cena vody tak bude kolísat podobně, jak je tomu právě u těchto komodit.

Cenné papíry v celkové hodnotě 1,1 miliardy dolarů (v přepočtu 24 miliard korun) budou navázány na tzv. vodní index burzy Nasdaq, který od roku 2018 srovnává ceny vody v Kalifornii.

Právě západní pobřeží USA pravidelně bojuje s vlnami veder a lesními požáry: jen za poslední dva roky se tamní cena vody podle indexu Nasdaq zdvojnásobila. Čtyřicet procent kalifornské vody se například spotřebuje pro zavlažování zemědělských plodin.

Cílem cenných papírů je především větší přehled o vývoji ceny vody, umožňující i přesnější předpovědi a zvládání rizika souvisejícího s jejím nedostatkem.

Obchod s vodou tak zemědělcům umožní plánovat předem a rozmyslet se, zda hromadně zavlažovat v případě sucha a vysoké ceny vody.