Mnoho členů skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 sdílí obavy Spojených států z ekonomického nátlaku Číny a společně posuzují, jak proti němu postupovat. Na tiskové konferenci v Japonsku to 11. května řekla americká ministryně financí Janet Yellenová. Washington podle ní už dlouho zvažuje možnost zavedení dalších, úzce zaměřených omezení na zahraniční investice do Číny a diskutuje o tom se spojenci v G7. Zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí G7 se koná ve městě Niigata severně od Tokia.

Americká vláda zatím svůj přístup k zahraničním investicím nefinalizovala. Koordinovaný postup podobně smýšlejících zemí považuje administrativa prezidenta Joea Bidena za nejúčinnější a nejužitečnější, uvedla Yellenová.

Japonsko, které nyní skupině G7 předsedá, se snaží podpořit diverzifikaci dodavatelských řetězců a snížit závislost na Číně. Ta je po Spojených státech druhou největší ekonomikou světa a po Japonsku druhý největší držitel amerického zahraničního dluhu.

Američtí zákonodárci naléhají na administrativu, aby posílila dohled nad investicemi amerických společností a jednotlivců v jiných zemích, a zejména pak v Číně. Odkazují přitom na národní bezpečnost a na problémy dodavatelských řetězců.

Spojené státy se už silně angažují v ochraně své národní bezpečnosti, mimo jiné prostřednictvím kontroly příchozích investic a kontroly vývozu. Určitá omezení odchozích investic by byla jejich doplňkem, řekla Yellenová. „Jsem toho názoru, že by to mělo být zaměřeno na národní bezpečnost. Není to zaměřeno na podkopávání ekonomické konkurenceschopnosti Číny ani její schopnosti ekonomicky růst,“ dodala americká ministryně.

Yellenová také novinářům řekla, že Čína už zjevně použila ekonomický nátlak vůči Austrálii a Litvě. „To by nás všechny mělo znepokojovat,“ zdůraznila.

Litva se ocitla pod politickým i hospodářským tlakem Číny, protože umožnila Tchaj-wanu otevřít ve Vilniusu zastupitelský úřad pod jeho názvem. Litevské firmy, které obchodují s Čínou, si od té doby stěžují na obchodní omezení. To se Tchaj-wan snaží kompenzovat podporou.

Prohlášení summitu skupiny G7 se bude rozsáhle zabývat tím, jak jednat s Čínou, uvedl dnes zdroj z německé vlády. Panuje shoda ohledně toho, že prioritou je zaměřit se na snižování rizik místo na snahu odklánět se od čínské ekonomiky. Cílem jednání skupiny G7 nebude vytvořit protičínskou alianci, ale spíše podpořit alternativní projekty k čínské iniciativě nové Hedvábné stezky, která je formou ekonomické diplomacie Pekingu.