Chytré – a hlavně s umělou inteligencí. Jestli minulá dekáda byla u elektroniky o konektivitě, letošní je o tom, aby se všechny ty věci uměly k síti nejenom připojit a spolu navzájem i s vámi se domluvit, ale aby za vás ideálně uměly i myslet.

V pondělí začal letošní CES, největší veletrh spotřební techniky, který rok co rok ukazuje světu, kam se budou vyvíjet trendy v technologiích – a tedy i náš každodenní život.

Jenže letos poprvé se tenhle svátek tech novinářů i geeků nekonal v nevadské poušti, ale ve virtuálním vesmíru. Koronavirus zahnal CES čistě do onlinu.

A tak se letos nesešlo 170 tisíc lidí v Las Vegas, ale na oficiálních stránkách, na videotiskovkách a ve virtuálních výstavních budkách, které ovšem nepřilákaly zdaleka tolik firem a startupů jako roky předtím. Zatímco loni se na CES sešlo přes 4400 vystavovatelů, letos se jich přihlásilo méně než 1800.

Největší nevýhoda onlinu? Že si všechny ty nové a vzrušující gadgety nemůžete osahat a zkusit. Na druhou stranu si fanoušci technologií nemusí letos kupovat lístky (a letenky a hotely) za draze vydělané dolary nebo bitcoiny. Rollout novinek můžou sledovat z obýváku a v pyžamu.

Navíc je i přes sotva poloviční účast vystavovatelů oproti loňsku pořád na co se dívat. První den CES ukázal, že letos bude veletrh hlavně o chytrých domovech, ve kterých jsme za posledních 12 měsíců strávili víc času, než bychom všichni chtěli.

A také o hračkách, které nám pandemickou izolaci umí zpříjemnit nebo usnadnit. Tady je pár věcí, které nás hned první den zaujaly:

Do ruličky

Ambiciózní čínská společnost TCL v pondělí ukázala koncept telefonu s rolovacím displejem, který se na obou stranách stočí a z plnohodnotné obrazovky je najednou kompaktní rulička. Skoro jako středověký svitek, jen z OLED displeje.

https://twitter.com/c_davies/status/1348678073005256705?s=20

Firma už loni na CES předvedla několik konceptů skládacích a stočených displejů, letos se ale zaměřila na to, jak je dostat na trh. V pondělí tedy TCL ukázala dvě novinky: telefon, který celý displej navine jako na cívku, a pak 6,7palcový model, který potáhnutím zvětší displej na 7,8 palce.

Jestli zrovna rolovací displeje nebudou cesta, kterou se trh s chytrými telefony a tablety vydá, testuje i LG. Jihokorejská společnost včera představila malý tablet, který se sám složí na velikost telefonu.

Přebytečný displej přitom taky sroluje, ale zároveň zůstává telefon atraktivně štíhlý a kompaktní na pohled.

Terapie světlem

Nizozemská firma Light Tree Ventures je ve světě pionýrem ve vývoji zařízení pro léčbu světlem. V oboru, který brzo přesáhne miliardu dolarů, poskytují know-how a výzkumné a vývojové zázemí velkým značkám i medicínským startupům.

Na CES letos aspoň virtuálně přivezli masky a přístroje s LED diodami různé barvy i intenzity, které používají světlo k léčbě a regeneraci a najdou využití od kosmetiky přes přístroje na léčbu žloutenky u novorozenců až po veterinární medicínu. Nepotřebujete třeba speciální světlo na prevenci deprese u koček?

Domácnost podle Samsungu

Korejští inženýři se rozhodli předvést hotovou invazi do vašich domovů. Nejenom že by vám rádi prodali chytrou designovou ledničku Samsung s výměnnými dvířky, ale rovnou k ní ukázali taky platformu SmartThings pro všechny domácí kuchaře a geeky v jednom.

Má automatický plánovač s umělou inteligencí, který vám vytvoří jídelníček na celý týden a rovnou vygeneruje nákupní seznam ingrediencí. Na displeji lednice nebo chytrého telefonu pak otevře stránky e-shopu, kde si můžete rovnou objednat, co vám doma chybí. A aby to všechno bylo ještě jednodušší, recept za vás taky může rovnou poslat do připojeného kuchyňského spotřebiče Samsung.

Kromě toho ukázal technologický gigant i nový robotický vysavač JetBot 90 AI+, který na trh pustí v první polovině roku. Využívá technologii automatického rozpoznávání objektů pomocí lidaru a 3D senzorů a podle toho vybírá optimální trasu pro vysávání. Vyhne se kabelům a malým objektům, zároveň se umí dostat i do rohu místností.

Robotická invaze od Samsungu

JetBot je zároveň vybaven i kamerou a funguje jako váš domácí hlídač, který pomůže s monitoringem domácnosti. Svoje poznatky samozřejmě posílá do systému SmartThings, aby i vaše lednička věděla, co se děje u vás v ložnici.

Oproti tomu Samsung Bot Handy je zatím jen koncept, který nemá naplánovanou tržní premiéru a jeho úkolem je ukázat, co všechno korejští inženýři umí. Kdyby byl CES naživo, Handy by vám předvedl, jak užitečný umí být v rozpoznávání a zvedání objektů různé velikosti, tvarů a hmotnosti.

Robot, samozřejmě s pomocí povinné umělé inteligence, pozná rozdíl v materiálech jednotlivých předmětů a dokáže prý využít odpovídající sílu, aby věc pevně uchopil a přemístil, ale nepoškodil. Takže by vám mohl pomoct uklidit pokoj nebo třeba vyklidit myčku. Teoreticky.

Virtuální rukavice

Přesně ty vyrábí firma SenseGlove. Včera na CES představila rukavice Nova, určené k osahání virtuální reality. Doslova. Rukavice přenášejí haptické vjemy, a když si je nasadíte a ponoříte se do rozšířené nebo virtuální reality, cítíte skutečný dotyk s věcmi, které pod rukama ve skutečnosti vůbec nemáte.

Díky unikátní haptické odezvě, která má nevídaný protitlak dva kilogramy na každý prst, dokážete v rukavicích Nova pomocí doteku rozpoznat, jestli virtuálně saháte na měkkou nebo tvrdou věc, a stejně tak její strukturu. To všechno zvládají rukavice nasimulovat.

Palubka 2.0

Mercedes tomu říká hyperdisplej a už brzy ho najdete v novém luxusním elektrickém sedanu EQS. „Nekonečná“ obrazovka se táhne přes celou palubní desku a její součástí jsou tři dotekové displeje: jeden pro řidiče, druhý pro spolujezdce (na něm půjde spustit i video nebo jiná zábava) a třetí mezi nimi, obsluhující navigaci, rádio, klimatizaci a všechno ostatní.

EQS by mělo hyperdisplej v praxi rozsvítit letos, následně ho automobilka posune i do dalších svých nových modelů.

Apka na znamínka

Máte podivné znamínko a objednací doba na kožním je teď v pandemických časech nekonečná? Aplikace Miiskin sice doktora nenahradí, ale pokud vás některé z vašich mateřských znamének znervózňuje, apka vám pomůže ho sledovat a upozorní vás, pokud by změnilo barvu nebo tvar.

Ostrý obraz, dobrý zvuk

Legendární televizní zdravice by klidně mohla být leitmotivem novinek představovaných na veletrhu. Tou první velkou – a velkou doslova – je s bezmála třímetrovou úhlopříčku nová 110palcová televize od Samsungu.

Je vůbec první, která chce k vám do obýváku dostat technologii MicroLED, postavenou na anorganických diodách s vlastním svícením. LED diody velké v řádu mikrometrů byly doteď výsadou obřích profesionálních obrazovek, Samsung je poprvé použil u televizí do domácnosti. Televize přijde na trh zkraje jara.

Cena se bude pohybovat okolo dvou milionů korun, za které dostanete osm milionů pixelů a přes 20 milionů samostatně řízených diod, kterým na rozdíl od technologie OLED s organickými diodami nehrozí vypalování, a televize tak údajně vydrží přes 100 tisíc hodin svícení.

Obraz lze rozdělit na čtyři 55palcové segmenty, takže můžete najednou pracovat a sledovat seriály i NHL anebo hrát hry s pohledem ze čtyř různých perspektiv najednou.

Šachy na dálku

Nakazili jste se taky nadšením pro šach při sledování Queen’s Gambit? Tak tady je jedna porce zábavy na dlouhé pandemické večery, která se vám bude líbit. Společnost Square Off, která v pondělí na CES představila elektrické šachy doslova sbalené na cesty, vyrábí ještě zajímavější model chytré šachovnice.

Tu propojíte s aplikací na mobilu nebo tabletu a ona sama posouvá figurky podle tahu vašeho protihráče, ať už vedete partii proti umělé inteligenci, anebo hrajete s živým soupeřem na druhém konci světa.

Malý velký skok

Tohle je možná malý krok ve vývoji jedné firmy, ale velký skok pro lidstvo, které je čím dál závislejší na rychlém internetovém připojení. Technologický gigant Qualcomm rozšířil svoji levnou čtyřkovou řadu procesorů Snapdragon o model 480 5G, umožňující připojení k nejrychlejší síti i telefonům a s cenovkou pod 200 dolarů.

Právě pro ně bylo 5G doposud tabu, a malý čip je tak předzvěstí velké mobilní revoluce.

Chytré hračky na dlouhé večery

Gadgety pro dospělé sice pustili na CES teprve nedávno, ale jejich designérka Lora DiCarlo přesto není ve světě technologií žádná novicka. Ve vývoji sofistikovaných sexy hraček hraje tahle značka prim už nějakou dobu a letos se Lora DiCarlo spojila s herečkou Carou Delevingne, aby společně uvedly inovace pro rok 2021.

Stačí zmáčknout tlačítko a tři nové vibrátory se zahřejí na tělesnou teplotu, aby vám nabídly ještě autentičtější požitek.

Alarm do každého batohu

Hlídací pes, který štěká, ale nekouše. To je drobné zařízení Mimic Go, které vám pomůže ochránit vaše vybavení v terénu i doma.

Bojíte se, že vám někdo sebere batoh, zatímco venku fotíte? Nechcete, aby někdo chodil do vaší pracovny, když tam nejste? Nebo prostě máte potřebu mít doma pod kontrolou všechny místnosti, dveře a šuplíky? Tak přesně tohle umí Mimic Go, malý detektiv, který hlídá všechny vaše věci.

Mimic spustí hlasitý alarm nebo vám pošle informaci o narušiteli a jeho unikátnost spočívá v jednoduchosti: nevyžaduje žádnou složitou instalaci, prostě ho jen nalepíte a přes aplikace zapnete. Mimic navíc vydrží na jedno nabití funkční až rok.

Jako od maminky

Teď trocha biotechu, výjimečně bez protéz a exoskeletů nebo zařízení ovládajících stroje silou myšlenky. Řeč je o společnosti BioMilq, která představila sofistikovanou technologii na výrobu umělého mateřského mléka.

Pomoci by měla pracujícím matkám, které nemají možnost své děti kojit, nebo třeba takovým, které by kojily rády, ale z nějakého důvodu to nejde. BioMilq ještě během těhotenství ženě odebere buňky z epitelu prsních žláz, ty potom kultivuje v laboratoři a v momentě, kdy se namnoží, dojde k jejich stimulaci, aby produkovaly mateřské mléko.

Technologie BioMilq už funguje v menším měřítku a startup dostal loni zajímavou investici ve výši několika milionů dolarů, která mu pomůže navýšit produkci.

Haló, tady sluchátka pro bezpečnější běh

Na kole, na lyžích nebo při běhání, prostě venku na vzduchu a při výkonu, je hudba jeden z nejlepších dopingů. Jenže sluchátka člověka zároveň připraví o důležité vjemy – slyšet zvuk auta, které vás předjíždí, je při jízdě na silnici celkem fajn.

Tenhle problém už řeší například audiobrýle Bose s integrovanými reproduktory a teď i novinka od společnosti JLab, nabízející větší variabilitu. Její sluchátka JBud totiž můžete nasadit na jakékoli brýle, dioptrické nebo sluneční, a budete mít skvělý zvuk i pocit bezpečí.

S cenovkou 50 dolarů je to taky mnohem levnější špás než všechny dosavadní audiobrýle na trhu.