Skupina GZ Media, která je světovou jedničkou ve výrobě gramofonových desek, loni utržila 8,3 miliardy korun. Z toho tržby v tuzemsku představovaly 4,6 miliardy korun.

Oproti roku 2022 společnost českého miliardáře Zdeňka Pelce zůstala zhruba na stejných konsolidovaných číslech, pro letošní rok plánuje podobné tržby jako za loňský rok, informoval ve čtvrtek generální ředitel Michal Štěrba.

„V roce 2023 jsme vyrobili celkem osmdesát čtyři milionů desek, z toho je jich čtyřicet osm milionů vyrobeno v ČR. Plán na rok 2024 je obdobný,“ uvedl Štěrba.

Předloni firma vyprodukovala kolem sedmdesáti milionů desek.

Skupina zaměstnává téměř 3000 lidí, z toho přes 2000 v Česku. Hlavní výrobní závod má v Loděnici na Berounsku a další provozy v Soběslavi, Hýskově a Příbrami.

Dceřiné společnosti jsou i v Kanadě, Francii a ve Spojených státech, kde firma zažívá velký růst.

V Severní Americe se společnost rozhodla spustit vlastní produkci hmoty pro výrobu gramodesek, podobně jako je tomu v Loděnici.

„Postupně rozjíždíme výrobu hmoty, celý projekt má být dokončen koncem roku 2024. Zároveň začínáme s investicemi do polygrafie, ve státě Wisconsin plánujeme zahájit výrobu obalů,“ uvedl Štěrba.

Společnost GZ Media má více než sedmdesátiletou tradici. Kromě výroby gramofonových desek dodává klientům z celého světa polygrafické služby a produkty v mediálním, tiskovém a balicím průmyslu.

Výroba vinylů se sice na začátku 90. let minulého století zhroutila, později ale začaly být opět populární a dnes na nich GZ Media staví své podnikání. Naopak výrobu CD a DVD v Česku již zastavila. Důvodem bylo mimo jiné to, že potřebovala víc místa pro výrobu gramodesek.