Ocitáte se na půdě školy. Tam nacházíte kabát, truhlu, obrazy, bednu, kterou nikdo nikdy neotevře, a v ní fotku dědy. Vašeho dědy. Je rok 2003 a vy se jako památkář vydáváte do vesnice Bělá, abyste učinil důležité rozhodnutí. Zbořit, nebo nezbořit školu?

To je hlavní otázka hry Svoboda 1945, která se věnuje tématům odsunu sudetských Němců, znovuosidlování pohraničí nebo návratu majetku v 90. letech, a to prostřednictvím rozhovorů s pamětníky, komiksů a interaktivních miniher. Hru vyvíjí společnost Charles Games.

Hra má dvě dimenze. Ta první je v přítomnosti, kdy mluvíte s pamětníky. A ve chvíli, kdy vám zprostředkují své vzpomínky, se dostáváte do minulosti, do černobílé sekvence s komiksy. „Jsou tam také interaktivní minihry, kdy člověk prochází nějakým dilematem, tím, co prožil a jak by se měl v různých situacích rozhodnout. Princip je takový, že čím lépe se člověk ptá a čím asertivněji získává informace od těch daných osob, tím více získá i z té minulosti, kterou mu zprostředkují,“ vysvětluje ředitel Charles Games Lukáš Kolek.

Charles Games už má za sebou vydání první hry, a to Attentatu 1942, s nímž posbíralo množství cen: Česká hra roku 2017, Nejlepší hra na festivalu A MAZE v Německu nebo Nejlepší výuková hra na festivalu Games for Change v USA.

Skrz distribuční platformu Steam se této hry prodalo sedm tisíc kopií. To je na nezávislou hru vydanou pod záštitou Univerzity Karlovy velké číslo.

„Teď se licenční práva přenesou na Charles Games  s.r.o., a tím pádem můžeme hru prodávat na více platformách pro Android a iOS, což plánujeme v nejbližší době. Momentálně se Attentat prodává čistě jako počítačová hra a nefungujeme na žádných mobilních platformách. To připravujeme teď s Charles Games,“ uvádí ředitel společnosti Lukáš Kolek.

Nově vzniklá společnost Charles Games teď bude mít možnost prodávat své hry na více distribučních platformách. Kromě Steamu, největší distribuční herní platformy, plánuje Charles Games hry přidat třeba na Itch.io nebo GOG. Hry si počítačoví nadšenci budou moci pořídit na Google Play nebo v Apple Storu.

Ukázka ze hry Attentat 1942

Univerzita Karlova je první a jediná vysoká škola v ČR, která založila soukromou společnost za účelem transferu znalostí a technologií. Charles University Innovations založila svůj první univerzitní spin-off Charles Games s.r.o.

Komercializace her je prvním pilířem, na kterém stojí Charles Games. Těmi dalšími jsou samotný vývoj nových počítačových her a podpora mladých vývojářských týmů v rámci vzniklého inkubátoru.

„Pokud jste student vývoje počítačových her, rychle se dostanete do fáze, kdy chcete nějakou svou prvotinu vydat. Nicméně narazíte na celou řadu překážek na trhu. Musíte tu hru vydat pod nějakou hlavičkou, což je pro studenta složité, protože nemá renomé, nemá právnickou osobu. S tím vším pomůže právě Charles Games – dodá zkušenosti s vývojem i s uvedením na trh,“ vysvětluje Otomar Sláma.

Prvním projektem, který bude vydán na konci tohoto roku, je počítačová hra Silicomrades pro dva hráče, ve které dvojice robotů bojuje proti nezastavitelné byrokracii.

Charles Games bylo založeno se základním kapitálem ve výši jednoho milionu korun, který investovala CUIP ze svých vlastních prostředků. „Návratnost počítáme ve střednědobém až dlouhodobém horizontu. V tom střednědobém předpokládáme, že dojde k tomu, že se firma sama uživí. Milionovou investici bereme jako prvotní injekci,“ říká ředitel CUIP Otomar Sláma.

A jaké jsou plány Charles Games do budoucna? Třetí hra s pracovním názvem Exil 1968. „Je to hra, která by se měla zabývat 50. léty, pražským jarem a následně obdobím po vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa,“ vysvětluje ředitel společnosti Charles Games Lukáš Kolek a dodává, že hru chtějí oproti hře Svoboda 1945 obohatit dalšími novými prvky.