„Fungujeme společně jako joint venture. Jeden jsem nedávno ztratil během jednání s dopravním podnikem, tak založím nový s Davidem Gaydečkou,“ vtipkuje developer Serge Borenstein. Společně s organizátorem festivalu United Islands dostanou na pódium židovské, muslimské či romské hudebníky, aby ukázali, že jde žít společně a v rozmanitosti.

Spolupráce Borensteina, který právě prožívá složité období kvůli problematickému chování města při realizaci jeho projektu v Holešovicích, s Davidem Gaydečkou se opakuje už poněkolikáté.

Loni Serge Borenstein přivezl na festival Metronome, který Gaydečka rovněž pořádá, oblíbenou francouzskou šansoniérku Zaz. Letos je válečné konflikty přiměly uvést úplně novou dramaturgii.

„Chceme ukázat, že je možné žít spolu a vedle sebe v míru. Proto jsme měli také myšlenku postavit vedle sebe na pódium kultury, které jsou terčem diskriminace, i ty, jichž se týká mnoho předsudků,“ popisuje David Gaydečka nový projekt.

Pod hlavičkou festivalu United Islands proběhne ve čtvrtek 2. května akce Symphony for Humanity.

Na několika pódiích zahraje například slovenská skupina Gypsy Devils či Allstar Refjúdží Band, který mixuje hudbu různých stylů a kulturních zdrojů. Kapela pro inspiraci nemusí chodit daleko, zpěvačka pochází z Číny, zpěvák a hráč na arabskou loutnu je Kurd, druhý zpěvák a hudebník ze Švýcarska a akordeonista je z Arménie.

Vrcholem by měl být společný koncert v cípu Střeleckého ostrova, kde jako hosté vystoupí třeba Ben Cristovao nebo Sofian Medjmedj.

Gaydečkovi je myšlenka takového koncertu blízká nejen díky jeho podnikání, tedy pořádání hudebních akcí, ale také pro svou společenskou angažovanost. Podílel se nejen na prezidentské kampani Karla Schwarzenberga, ale také na přivítání symbolu běloruské opozice Svjatlany Cichanouské v Praze.

„Osobně mi záleželo na tom, aby náš projekt Symphony for Humanity ukázal, že žádné informace ani dezinformace nemohou zničit podstatu lidskosti,“ proklamuje Borenstein. Světoběžník, který pochází z Belgie, žil v kibucu, ale také v Teheránu, má český pas a záleží mu na tom, aby v Česku zazněla kvalitní hudba ze všech koutů světa.

Zajímavostí je, že před lety na tomto multižánrovém festivalu vystoupila jako začínající interpretka Annet X, kterou jsme loni zařadili do Forbes výběru 30 pod 30.