Operační systém iPadOS, který využívají populární počítačové tablety iPad americké společnosti Apple, bude v Evropské unii podléhat přísnějším pravidlům hospodářské soutěže v rámci Nařízení o digitálních trzích. Oznámila to 29. dubna Evropská komise. Rozšířila tak seznam platforem, na které se přísnější pravidla vztahují. Cílem DMA je zajistit spravedlivou hospodářskou soutěž v digitálním sektoru.

Nová pravidla začala už v březnu platit pro dvacet dva platforem, například sociálních sítí a internetových prohlížečů, které provozuje šest velkých technologických společností. Pět těchto podniků je ze Spojených států, a to Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet a Meta Platforms.

Šestou společností je čínská ByteDance, která vlastní platformu TikTok. Pro spotřebitele by v rámci nových pravidel mělo být například jednodušší odhlásit se z těchto platforem a přejít ke konkurenci.

V případě Applu již Evropská komise na seznam zařadila operační systém pro chytré telefony iOS, webový prohlížeč Safari a obchod s aplikacemi App Store. Společnost Apple uvedla, že bude s EK dál konstruktivně spolupracovat, aby zajistila, že všechny její služby zařazené na seznam budou pravidla DMA splňovat.

Evropská komise může podnikům v případě porušování pravidel DMA vyměřit pokutu až deset procent z jejich globálních ročních tržeb.