skip to main content

Tady si vystačíme sami. Další dánský ostrov získal titul nejudržitelnější

Dánský ostrov Ærø není jen malebný a jako stvořený pro klidnou dovolenou. Nově se pyšní i titulem nejudržitelnější ostrov v Evropě. To jsou hned dva dobré důvody, proč se tam vypravit – odpočinout si a zároveň se inspirovat. 

Ocenění RESponsible Island Prize získal ostrov v rámci Evropských dnů pro výzkum a inovace 2021, a k tomu navrch finanční odměnu v hodnotě půl milionu eur.

Na ostrově se šesti tisíci obyvateli nenajdete žádný semafor, zato mnoho usměvavých a klidných lidí, kteří jsou pyšní na to, co dokázali. Veškerou potřebnou energii na ostrově vyrobí z větru, slunce a biomasy, což jim pomáhá udržovat čisté životní prostředí. Co víc, ještě jim zbývá, jsou totiž schopni vyprodukovat až 140 procent své spotřeby. 

Díky nadbytku si můžou dovolit jeden světový unikát. Nejvýkonnější bateriový trajekt na světě. Nese jméno Ellen a s padesátipětitunovou baterií urazí téměř 41 kilometrů na jedno nabití, což je rekord. 

Naprostá většina domácností je připojena na centrální vytápění, které napájí hlavně sluneční energie. Zbytek vytápění pokryje energie z biomasy. Každý dům má zároveň vlastní solární panely.

Obří větrníky ani solární panely tu nikomu nevadí, naopak místní si svou nezávislost hýčkají.

Lidé tu jsou přesvědčeni, že právě život na ostrově v nich probudil tak velkou potřebu být soběstační – jsou tak nastavení, vědí, že když něco chtějí, musí se o to postarat sami, nikdo jiný to za ně neudělá. 

První větrnou elektrárnu založili na Ærø v roce 1985, v době, kdy po energetické krizi v sedmdesátých letech začalo Dánsko uvažovat o jaderné energii. Jenže občané byli proti, což přimělo vládu vystavět energetickou soběstačnost především na obnovitelných zdrojích. Podle zdejšího starosty Ole Wej Petersena i ostrované vyvíjeli tehdy velký tlak, aby zelená energie zvítězila. 

Reklama

Dánové si tak můžou právem zatleskat, Ærø totiž není prvním oceněným dánským ostrovem. Rok předtím získaly první a druhé místo ve stejné soutěži ostrovy Bornholm a Samsø.

Bornholm mimo jiné za svou udržitelnou vizi Bright Green Island, v rámci které chce být do roku 2025 uhlíkově neutrální a o deset let později by se rád stal komunitou s nulovými emisemi. Samsø je zase centrem pro rozvoj udržitelných inovací. 

Všechny tři ostrovy jsou ideální místo, kam vyrazit trávit volný čas, hlavně pro milovníky jízdy na kole. Žádné kopce, jen upravené cesty mezi poli a loukami, u kterých najdete třeba opuštěné pekáče buchet a koláčů – nabídněte si a nechte peníze v kasičce.

Bornholm proslul mimo jiné svými bílými kostely, v nichž se podle pověstí a teorií záhadologů možná ukrývá poklad templářů.

Stoprocentně energeticky soběstačnému ostrovu Samsø se dříve přezdívalo ostrov bramborových lidí, protože právě tahle plodina tu jednoznačně převažovala. Dnes potěší, podobně jako oba další ostrovy, hlavně malebnými sceneriemi moře, pláží a severských domků.

Láká i na největší labyrint světa, zapsaný v Guinessově knize rekordů, o velikosti asi dvanácti fotbalových hřišť, kde roste kolem padesáti tisíc stromů a keřů. 

Čerstvě oceněný Ærø nadchne útulnými uličkami barevných domků i pohodou písečných pláží. 

Vyrazte klidně na všechna tři místa, pokud chcete přijít na jiné, zelenější myšlenky.