Americká soap opera Tak jde čas (Days of our Lives) končí po čtrnácti tisících odvysílaných epizodách na televizních obrazovkách.

V Česku tato zpráva málokomu zvedne tep, protože vzpomínka na seriál – uváděný ve zlaté éře televize Nova znělkou s proslovem „Tak jako písek v přesýpacích hodinách ubíhají dny našich životů“ – je v našich krajích spíš nostalgická. V Americe se však jedná o událost, popisovanou jako milník a konec jedné éry.

Seriál z prostředí doktorské rodiny, který uvádí televizní stanice NBC od roku 1965, patří k nejdéle vysílaným vůbec. Po padesáti sedmi letech se teď z obrazovek přesouvá na placenou kabelovou streamovací službu Peacock, spadající pod konglomerát NBCUniversal.

Tímto tahem nekončí jen televizní éra jednoho „nekonečného seriálu“, ale celý žánr – na stanici, která v roce 1949 představila soap opery světu skrze vůbec první každodenní seriál These Are My Children. Stala se tak přinejmenším prakmotřičkou pozdějších českých mýdlových oper, jako je Ordinace v růžové zahradě nebo Ulice, případně již zaniklá Rodinná pouta nebo „vékávéčka“, tedy Velmi křehké vztahy.

Kolem seriálu kroužili na NBC supi už několik dlouhých let, během nichž se stanice spolu s distribuční společností Sony opakovaně na poslední chvíli vyhnuly jeho likvidaci a nacházely způsoby, jak obhájit nekonečné vyprávění z finančního hlediska.

Konec seriálu na vlnách televizní stanice a jeho přesun do streamu značí konec éry, ale automaticky neznamená, že by to celé předznamenávalo konec seriálu Tak jde čas jako takového. Naopak se může stát, že skomírající seriál najde na streamovací službě nový život.

NBCUniversal už před přesunem na kabelové službě Peacock zajímavým pokusem testovala, jak by mohl být seriál přijat: vypustila několik spin-off minisérií ze světa Tak jde čas. Ačkoli jejich sledovanost nebyla zveřejněna, zřejmě se jim podařilo vydláždit hlavnímu seriálu cestu na kabel.

Souběžně se ale objevila spekulace, ponechávající osud seriálu na vážkách. Stanici NBC totiž končí smlouva, v jejímž rámci má hostit už jen jednu sezonu seriálu. Je tedy možné, že přesun na streamovací platformu je pouze poslední zkouškou, zda nemá seriál odsouzený ke smrti šanci na novém médiu.

Režisér seriálu a cenami Emmy ověnčený televizní matador Scott McKinsey zveřejnil ve facebookové skupině výzvu všem fanouškům seriálu, aby se za svými oblíbenými hrdiny přesunuli na stream Peacocku.

„Seriál nebyl zrušen ani přebrán Peacockem,“ ujišťuje v něm diváky a dodává, že tímto se osud Tak jde čas zásadně liší od jiných, zrušených či pozměněných sérií.

„Všichni vaši oblíbení hrdinové v seriálu v dohledné budoucnosti zůstanou a jeho vyhlídky, že se bude natáčet ještě hodně dlouho, se tímto krokem jen zvýšily,“ tvrdí McKinsey.

Za zlatých časů soap opery, datovaných do šedesátých let minulého století, byly každodenní díly uváděny v hlavním vysílacím čase. Jejich sledovanost signifikantně poklesla až v novém miléniu. Televizní rutinnou dneška už není každodenní telenovela, vysílaná v konkrétní hodinu, ale „bingování“, tedy hltání kompletních seriálů na streamovacích službách.

Bude zajímavé sledovat, jestli Tak jde čas rozlouskne formuli, jak oslovit publikum nového média – nebo skončí jako písek v přesýpacích hodinách úvodní znělky.