Pamatujete si devadesátkový seriál České televize Život na zámku? Prostory, ve kterých se natáčel, jsou veřejnosti už dlouho nepřístupné. V roce 2001 zámek Roztěž u Kutné Hory koupil tchajwanský byznysmen Terry Gou, který z něj udělal rekreační sídlo s golfovým hřištěm.

Miliardář a zakladatel společnosti Foxconn se nyní rozhodl kandidovat na prezidenta svého rodného ostrova. Už podruhé.

Dvaasedmdesátiletý Gou kandiduje v době mimořádného geopolitického napětí, protože prý nechce, aby se z jeho země stala „druhá Ukrajina“. Nepovedlo se mu však získat nominaci Národní strany Kuomintang, o kterou neúspěšně usiloval už během předchozích voleb.

Opět tak do klání míří jako nezávislý kandidát, k čemuž potřebuje získat tři sta tisíc podpisů. I kdyby se mu to však povedlo, průzkumy Gouovi moc velkou šanci na vítězství nedávají. Na kdysi nejbohatším Tchajwanci s majetkem v hodnotě 7,1 miliardy dolarů je tak z našeho pohledu zajímavý vztah k Česku.

Zdejší divize Foxconnu, největšího smluvního výrobce elektroniky na světě a hlavního dodavatele Applu, je mezi deseti největšími tuzemskými firmami. Zaměstnává zhruba pět tisíc lidí a od roku 2000 už tu otevřela několik továren, včetně jedné v Kutné Hoře.

Gou se o běžný provoz firmy nestará už od prvního pokusu o kandidaturu na prezidenta, do Kutné Hory se však pravidelně vrací – nedaleko města má už přes dvacet let zmíněný zámek.

Barokní stavba ze sedmnáctého století byla po druhé světové válce znárodněna a její areál posléze sloužil Českému svazu novinářů. Kvůli nedostatečné údržbě však zámek Roztěž chátral. Po revoluci byl v rukou státu až do roku 2001, kdy jej tchajwanský miliardář koupil údajně za třicet milionů dolarů.

Terry Gou pak začal Roztěž rekonstruovat pro svou manželku Serenu. Ta byla zámkem tak uchvácena, že se Gou se spolupracovníky rozhodl investovat v tuzemsku nejen do výroby, ale také „něco udělat pro Česko a zachránit jednu památku“. Miliardář to prohlásil v roce 2007 v jediném rozhovoru, jaký kdy dal českému médiu.

Jeho manželka se však výsledku nedočkala: krátce po koupi zámku podlehla rakovině. Na její počest se dnes rezidence jmenuje Casa Serena, včetně přilehlého soukromého golfového hřiště, na kterém se pravidelně hrají profesionální turnaje.