Facebook bez Instagramu, Google bez Youtube. Tak vypadá doporučení antimonopolního podvýboru americké Sněmovny reprezentantů, kterým ukončil vyšetřování domnělého zneužití svého postavení technologickými giganty.

Amazon, Apple, Facebook i Google svými nekalými praktikami podle podvýboru ohrožují americké hospodářství. „Ovládají přístup dalších firem na trhy a mohou tak vybírat vítěze a poražené naší ekonomiky. V sázce je nejen naše hospodářství, ale i demokracie,“ zní ze 450stránkového spisu.

Šéfům nejmocnějších společností Silicon Valley tak nepomohla ani červencová obhajoba před Kongresem.  

Technologičtí titáni tehdy čelili různým obviněním. Největším prohřeškem má být narušení hospodářské soutěže skupováním potenciálních konkurentů či upřednostňováním produktů, které sami provozují.

Na rozdíl od předchozích obdobných případů jsou technologické firmy pro ekonomiku o to nebezpečnější, že samy hromadí obrovské množství dat, které pak pro své monopolistické tendence zneužívají. Jako důkaz přitom podvýbor doložil přes 1,3 milionu dokumentů i závěry z několika dalších slyšení.

Zpráva tak nekompromisně doporučuje Kongresu přijmout zákony, které by technologickým firmám i v budoucnu zabraňovaly vlastnit více služeb v daném odvětví. Již existující giganti by tak museli změnit svoji organizační strukturu a v podstatě přistoupit na vlastní rozpad.

Pokud by návrh prošel Kongresem, v platnost by měla vejít i opatření, která by spotřebitelům dala větší kontrolu nad jejich osobními údaji tím, že k nim automaticky nezískají přístup všechny platformy. A to se samozřejmě prominentním „tech boys“ nelíbí.

S reportem nesouhlasí ani republikánští zákonodárci. Hned po jeho vydání se od něj distancovali, a přestože uznali, že mírné změny americké soutěžní právo potřebuje, rázné návrhy demokratů nepodpořili.