Plzeňská Doosan Škoda Power s jistotou dodá svoji parní turbínu do nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech, pouze když v soutěži zvítězí Korea Hydro & Nuclear Power. Na dodání turbíny Doosan s KHNP podepsal exkluzivní smlouvu.

Kdyby tendr vyhrála francouzská EDF, turbína z Plzně by se v Dukovanech v žádném případě nevyužila. Mohla by ale následně být využita pro jinou zakázku ve světě. V rozhovoru to uvedli generální ředitel mateřské Doosan Group Power Service Business Son Sung-u a výkonný ředitel Doosan Škoda Power Daniel Procházka.

Stát v současnosti pořádá tendr na stavbu nových jaderných bloků. Polostátní společnost ČEZ, která má soutěž na starosti, obdržela na konci dubna nabídky na stavbu až čtyř reaktorů právě od EDF a KHNP.

ČEZ nyní jednotlivé nabídky analyzuje a v průběhu června je předá vládě. Ta následně během léta vybere vítěze a zároveň by měla rozhodnout o počtu bloků, které by se měly v budoucnu v Česku stavět. Se spuštěním prvního z nich nyní stát počítá v Dukovanech v roce 2036.

„Vzhledem k tomu, že by EDF měla parní turbínu dodávat General Electric, nevěřím tomu, že by francouzská společnost chtěla použít tu od Doosan Škoda Power,“ řekl Son Sung-u. Zda by turbína z plzeňské dceřiné společnosti specificky vytvořené pro Dukovany byla využita jinde ve světě, by se následně podle Procházky muselo projednat.

„Je velice pravděpodobné, že pokud by KHNP vyhrála nějakou soutěž kdekoli na světě, využijí turbíny od Doosanu. Zda by se jednalo o turbínu z Plzně, by bylo součástí interních jednání,“ řekl Procházka.

EDF i KHNP v loňském roce uzavřely s Aliancí české energetiky dohody o spolupráci, v nichž se počítá s minimálně 65procentním zapojením českých firem do stavby nového bloku v Dukovanech.

Dohody přitom předpokládaly účast tuzemských podniků i při výstavbě více bloků. Výkonný ředitel aliance Josef Perlík se domnívá, že zúčastněné firmy se závazku zapojení českých společností téměř ze dvou třetin drží zodpovědně.

„EDF má podepsanou smlouvu o spolupráci s Metrostavem, KHNP prakticky dneškem deklaruje spolupráci s Plzní. Pokud se KHNP podaří rozsah rozšířit na celý sekundární ostrov a nejenom na turbínu, tak je to další zajímává část pro český průmysl,“ dodal Perlík. Oběma firmám aliance také doporučuje, aby zajistily, že se české společnosti budou podílet i na následných servisních aktivitách v jaderné elektrárně.

Předseda představenstva skupiny Doosan Pak Čong-won v tiskové zprávě uvedl, že výhra KHNP v tendru v Dukovanech by výrazně přispěla k naplnění záměrů české vlády k zapojení lokálních firem do dostavby nových jaderných zdrojů.

Doosan 13. května také oznámil, že investuje v Plzni tři miliardy korun. Chce sem letos přesunout výrobu vzduchem chlazených generátorů parních turbín pro dodávky do elektráren a malých modulárních reaktorů. Zároveň tam plánuje vybudovat centrum vodíkových spalovacích turbín v Evropě.

Tržby Doosan Škoda Power byly podle Procházky v loňském roce 4,8 miliardy korun. Oproti minulému roku to byl nárůst přibližně o třicet pět procent. Podle generálního ředitele mateřské Power tvoří plzeňská firma pod dvě procenta tržeb celé společnosti.