V největším tendru v dějinách Česka, dostavbě jaderné elektrárny Dukovany a možná i Temelína, se utkají francouzská skupina Edf s jihokorejským protějškem Korean Hydro & Nuclear Power (KHNP). Hraje se až o biliony korun, vláda má o vítězi rozhodnout v červenci.

Žádné překvapení se nekoná. Do jaderného tendru se dle očekávání finálně přihlásili Francouzi a Jihokorejci. Americký Westinghouse, který byl vyřazen už z prvního kola, měl ještě šanci přihlásit se do rozšířeného tendru na dostavbu dalších tří nových bloků, ale tuto nabídku nepodal.

„Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ obdržela doplněné nabídky od uchazečů na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech i na tři další jaderné bloky,“ informoval ČEZ 30. dubna v tiskové zprávě.

Jihokorejská skupina KHNP odevzdala aktualizovanou nabídku do jaderného tendru z rukou výkonného ředitele KHNP Jae-Hoon Chunga šéfovi ČEZ Danielu Benešovi už v pondělí | Foto KHNP

Finální nabídky teď budou hodnotit experti ČEZ, jehož zástupci během června pošlou doporučení o vítězi vládě. Na ní pak bude finální rozhodnutí. Vítěze má vybrat během června.

„Nyní provedeme vyhodnocení nabídek a podle smlouvy se státem předáme hodnoticí zprávu ministerstvu průmyslu a obchodu, potažmo vládě k finálnímu schválení,“ potvrzuje člen představenstva ČEZ a ředitel divize nové energetiky Tomáš Pleskač.

Nabídky byly předány elektronicky, prostřednictvím speciálního šifrování a unikátně zabezpečeného úložiště. Předpokládá se, že smlouvy budou finalizovány během letošního roku a připraveny k podpisu do 31. března 2025.

„Věříme, že KHNP představuje pro Česko nejlepší volbu z hlediska včasného dokončení prvního reaktoru do roku 2036 i energetické bezpečnosti,“ uvedl po pondělním odevzdání nabídky výkonný ředitel KHNP Jae-Hoon Chung.

„Jsem přesvědčen, že nabídka, kterou dnes předkládáme, je pro Českou republiku jasným a ambiciózním signálem, který zdůrazňuje, že společně budeme silnější, samostatnější a plně odhodlaní dosáhnout v Evropě nulových čistých emisí,“ uvedl jeho protějšek šéf Edf Group Luc Rémont.

Co všechny zajímá nejvíce, však zůstává veřejnosti skryto: cena, o kterou se vedou už několik měsíců horlivé diskuse. Dle posledních vyjádření vlády i ČEZ během posledních pěti let by měl jeden blok stát 160 miliard korun.

Zkušenosti z aktuálně dokončovaných zahraničních jaderných elektráren, jako je Vogtle v USA nebo Hinkley Point C ve Velké Británii, nicméně ukazují, že cena se může snadno přehoupnout přes 300 miliard korun za blok.

Pokud by se stát rozhodl postavit bloky čtyři, celková hodnota zakázky by překonala bilion. Česko ale nemá příliš na výběr – pokud Dukovany či Temelín nerozšíří, bude v následujících dekádách energeticky nesoběstačné a odkázané k nákupu a dovozu elektřiny ze zahraničí.

Pokud tendr půjde dle harmonogramu, první postavený blok by měl začít dodávat elektřinu do sítě v roce 2036. Jaderné elektrárny se dnes na výrobě elektřiny v Česku podílejí z více než jedné třetiny.