Sport přináší velké příběhy a generuje ještě větší peníze. Pro ty, které třeba ani tolik nebaví šajtle, bekhendy a smeče, ale zajímá je propojení sportu s byznysem, je tady naše rubrika Branky, body, dolary. Dnes o různých tvářích tenisového bohatství a o tom, jaká bude druhá covidová olympiáda ve dvou letech.
Místo sluchátek
šperky a Aston Martin
Snídaně u Tiffanyho je jedna věc, smlouva u Tiffanyho druhá. Právě se slavnou značkou šperků rozjela svoji velkou sponzorskou jízdu Emma Raducanu, osmnáctiletá Britka, která se nedávno na US Open stala mimořádně senzační tenisovou šampionkou.
S její výhrou se pojil mimo jiné šek na 2,5 milionu dolarů, o němž pronesla: „Když jsem šla hrát první zápas kvalifikace, ztratila jsem svoje AirPody a hledala je jako šílená. Pak jsem si pomyslela, že pokud tady něco hezkého dokážu, budu si moci dopřát nové.“
Copak sluchátka, to je teď to poslední. Hodnota kontraktu s Tiffanym má dle britského tisku sedm cifer a Raducanu se hned po uzavření spolupráce ukázala i jako zdatná marketérka. „Je to ikonická značka a cítím se s ní spjatá už nějaký čas. Na US Open jsem nosila jejich prsten, náramek, náušnice i křížek na krku,“ líčila.
Pro její sportovní i finanční kariéru shodně platí, že vše teprve začíná, další v pořadníku je údajně slavná značka Aston Martin. Ve Velké Británii už se jí ostatně začíná přezdívat „miliardová holka“.
Největší šek historie? Děkuji, jednou stačilo
Vedle této další sumy blednou i aktuální příjmy Raducanu. Když na podzim roku 2019 vyhrála Australanka Ashleigh Barty v čínském Šen-čenu Turnaj mistryň, získala 6,4 milionu dolarů – větší jednorázová suma v ženském tenisu nikdy nebyla vyplacena.
Hi-tech město na hranici s Hongkongem tehdy furiantsky odstartovalo první z deseti ročníků, na které uzavřelo smlouvu. Turnaj mistryň je akcí pro osm nejlepších tenistek sezony a jedním z důvodů, proč ze sebe na samém konci roku vyždímat to nejlepší, bývá i enormní finanční ohodnocení.
Jenže přišel covid a Čína se uzavřela, což platí dodnes. Akce WTA Finals byla loni úplně vyškrtnuta, letos ale narychlo našli dobrovolníka – mexické město Guadalajara. A to je potíž. Hlavně proto, že turnaj mistryň se bude hrát od 8. listopadu a od 1. listopadu Praha přivítá Billie Jean King Cup, což je akce pro nejlepší reprezentační výběry (dříve se jmenovala Fed Cup).
Kromě nutnosti bleskového přeletu ze střední Evropy do střední Ameriky se navíc v Guadalajaře bude hrát venku, za vysoké vlhkosti a v nadmořské výšce 1500 metrů. „Nejlepší hráčky planety ženou do podmínek, které neznají, do země, kde se běžně nehraje a ještě tak vysoko. To je děsivé a směšné zároveň,“ řekl Craig Tyzzer, kouč australské šampionky.
Barty si proto podle něj možná raději vezme volno, velikosti šeku navzdory.
Neočkuješ se,
zaplatíš. Aspoň v hokeji
Ožívají i zámořské ligy. Basketbalová NBA a hokejová NHL, osvědčené fabriky na příběhy i na peníze, po koronavirových omezeních zase plánují kompletní ročník. Opět se v nich má shodně odehrát 82 zápasů základní části, něco však jiné bude. Ligy vyžadují očkování. A to přináší potíže s těmi, kdo říkají jehle ne.
V basketbalu se to týká dvou superhvězd: proti vakcinaci jsou Kyrie Irving (Brooklyn Nets, 34,9 milionu dolarů na rok) či Andrew Wiggins (Golden State Warriors, 31,6 milionu dolarů na rok). Jelikož ve městech New York a San Francisco na základě lokálních vyhlášek smíte do haly minimálně s jednou dávkou vakcíny, mají momentálně oba utrum s domácími zápasy.
V NHL je pak situace o to komplikovanější, že jednotlivé celky čekají pravidelné přelety mezi USA a Kanadou, které jsou bez očkování kvůli karanténám pro hokejisty de facto nemožné.
V kádru Detroit Red Wings zůstává bez očkování útočník Tyler Bertuzzi a podle televize TSN ho to může stát 450 tisíc dolarů – kluby totiž mají právo suspendovat neočkované hráče bez nároku na plat. Bertuzzi by tak za svou potenciální absenci při duelech v Kanadě přišel asi o desetinu z jeho kontraktu na 4,75 milionu dolarů ročně.
Mráz přichází
z Pekingu
Rozhodně mráz pro ty, kdo vidí očkování jako svobodnou volbu jednotlivce. Po letošních letních hrách v Tokiu proběhne v koronavirových časech i zimní olympiáda v Pekingu 2022, koná se již v únoru. A jedna z největších globálních sportovních akcí v praxi předvede, co se skrývá pod pojmem „dobrovolně povinné“.
Oficiálně ještě Čína nic nepotvrdila, ale počítá se s tím, že neočkovaní budou muset do třítýdenní samoizolace, což se pro sportovce rovná stopce – za tři týdny na hotelu formu směrem k vrcholu roku určitě nevyladíte.
Navíc už je na světě precedens, provedli ho v USA. Zatímco pro Tokio ještě Americký olympijský výbor očkování jen doporučoval, pro zimní hry (i ty paralympijské) bude povinný, tečka. Týká se to nejen sportovců, i funkcionářů a všech dalších členů výpravy.
„Tento krok zvýší naši schopnost pracovat v bezpečném a produktivním prostředí a obnoví se jím konzistence v plánování přípravy tak, aby vše vedlo k optimálnímu servisu pro sportovce,“ stojí v suchopárném prohlášení. Přeloženo do lidštiny – pět olympijských kruhů bude nově propojeno jehlou. A vsaďte se, že další země budou následovat.