Dalších šest současných či bývalých zaměstnankyň Tesly podalo v úterý na společnost trestní oznámení za sexuální obtěžování na pracovišti. Ženy vystoupily s tvrzením, že byly na pracovišti sexuálně obtěžované svými kolegy a vedení společnosti to údajně nijak neřešilo. Všechny pracovaly či stále ještě pracují v továrně na elektromobily v San Francisku nebo v servisním centru v jižní Kalifornii.

Žaloby, které přistály v úterý u vrchního soudu v kalifornském okrese Alameda, navazují na předchozí dvě, podané v uplynulých týdnech dalšími dvěma zaměstnankyněmi Tesly. A ve stejný den shodou okolností zveřejnila příspěvek o sexuálním obtěžování na svém blogu také bývalá inženýrka ve SpaceX, další ze společností Elona Muska. 

Všech šest žen, stojících za nejnovějšími žalobami na Teslu, zastupuje advokát David A. Lowe, partner v právnické firmě Rudy Exelrod Zieff & Lowe se sídlem v San Francisku.

„V Tesle neberou sexuální obtěžování vážně, platí to jak pro nejvyšší patra společnosti, tak pro ta nejnižší,“ uvedl Lowe v oficiálním prohlášení. Připomněl také vtip, který Musk v říjnu udělal na Twitteru. Miliardář tehdy z legrace prohlásil, že přemýšlí o založení Texaského institutu technologie a vědy (anglicky Texas Institute of Technology and Science, zkráceně TITS, což je v anglickém jazyce vulgární označení pro ženské poprsí).

„Oplzlé tweety Elona Muska o ženském těle či jeho posměšné komentáře na adresu zaměstnanců, kteří nahlásí nevhodné chování na pracovišti, dobře odráží přístup nejvyššího vedení v jeho společnostech. Takové chování podporuje vzorec všudypřítomného sexuálního obtěžování, které je podstatou těchto žalob,“ stojí v advokátově prohlášení.

Tesla, která v současné době nemá vlastní PR tým, se k žádosti o komentář nevyjádřila. Rovněž Elon Musk se tentokrát zdržel jakýchkoli komentářů na Twitteru.

Obvinění ze sexuálního obtěžování v jeho společnostech přitom přichází pouhý den poté, co ho časopis Time jmenoval osobností roku. Není to ostatně jediná aféra, se kterou se Tesla v poslední době potýká. V říjnu musela společnost zaplatit 137 milionů dolarů zaměstnanci tmavé pleti, který výrobce automobilů obvinil z rasové diskriminace.

V šesti nejnovějších žalobách ženy popisují, že se na pracovištích Tesly musely běžně potýkat s nevhodnými osloveními, oplzlými pohledy či nevhodnými dotyky a návrhy. Ženy dále popisují časté používání vulgárního jazyka a osahávání ze strany svých mužských kolegů. A také neochotu nadřízených a personálního oddělení věc řešit.

Elon Musk je nejbohatším mužem světa, jeho majetek sahá podle odhadů Forbesu do výše 251,9 miliardy dolarů. Akcie Tesly po zveřejnění žalob v úterý spadly o 0,8 procenta.