Když se Google a Facebook rozhodly přenést část svých aktivit do Londýna, vítaly to britské noviny oslavnými titulky. Nyní se ale to, co zpočátku vypadalo jako výhra v loterii, začíná ukazovat spíš jako pohroma pro místní startupový ekosystém.
Američtí technologičtí obři čelí doma stále intenzivnějším snahám o antimonopolní vyšetřování a potýkají se i s rostoucí nespokojeností svých uživatelů. V Londýně se jim ale dostalo vřelého přijetí, a to jak od končící premiérky Theresy May, tak od londýnského starosty Sadiqa Khana a řady dalších politiků.
Jejich přítomnost je ovšem podle stále rostoucího počtu lidí z oboru časovaná bomba. Mark Tluszcz, partner ve venture kapitálovém fondu Mangrove Capitals Partners a šéf platformy pro navrhování webů Wix, mluví o masovém náporu firem ze Silicon Valley a dalších koutů USA jako o dlouhodobé hrozbě, která může mít pro britské startupy závažnější důsledky než brexit.
Americké technologické giganty se totiž nikdy netajily tím, že své londýnské kanceláře plánují naplnit tisícovkami zaměstnanců. A aby toho dosáhly, začaly přetahovat talentované lidi z nejúspěšnějších londýnských startupů.
„Volají v podstatě do každé firmy, která tu je, a tomu, kdo zvedne telefon, říkají: U nás vám zaplatíme dvojnásobek toho, co si vyděláte teď,“ tvrdí Tluszcz. „Takové chování je v pořádku, když sháníte 100 nebo 200 lidí. Ale oni se rozhodli udělat z Londýna svůj evropský hub a to je pro místní firmy velmi nebezpečné. Místní lidské zdroje nejsou nekonečné,“ dodává.
Do jakých rozměrů může tato hrozba narůst, dobře ilustrují čísla. Google buduje nedaleko nádraží King’s Cross kampus pro sedm tisíc lidí, Facebook na konci loňského roku oznámil, že si ke svým stávajících kancelářím pronajme na stejném místě další dvě rozsáhlé budovy a navýší počet svých londýnských zaměstnanců na 2300. O kousek dál směrem na východ v pulzujícím srdci londýnské startupové scény, v Shoreditchi, otevřel v roce 2017 nové kanceláře Amazon a díky tomu může v Londýně zaměstnat až pět tisíc lidí.
„Představitelům města se to samozřejmě líbí a z krátkodobého hlediska to je rozhodně cool, mít tady Google nebo Facebook,“ pokračuje Tluszcz. „V delším horizontu to je ale cesta do pekla.“
Facebook a Amazon se k tomu odmítly vyjádřit, Google na naši žádost o komentář nezareagoval vůbec.
Pohled náborářů
Stevie Buckley je spoluzakladatelem společnosti Honest Work, která britským technologickým startupům pomáhá vyhledávat vhodné zaměstnance. Z vlastních zkušeností potvrzuje, že přetahování lidí z rychle rostoucích firem je standardní praxí podniků ze Silicon Valley.
„Když se tyhle firmy rozhodnou zakotvit v Londýně, jejich první automatický krok je, že se podívají do společností jako Deliveroo, Monzo a další a pokusí se získat co nejvíc jejich nejlepších lidí.“
Tahle najímací horečka je dobrou zprávou pro všechny, o které je zájem. Pro zakladatele britských a dalších evropských startupů to je ale pořádný bolehlav. Vytipovat, zaujmout, pozvat na pohovor a najmout zkušeného vývojáře zabere podle Buckleyho v Londýně zhruba 12 týdnů.
„Vynásobte si to potřebou získat takových vývojářů stovky, což je třeba případ rychle rostoucí rozvážkové služby Deliveroo, a vznikne vám personálně a logisticky nesmírně nákladný proces,“ přibližuje problémy místních firem Buckley. „Připočítejte k tomu ještě konkurenci v podobě firmy lákavého jména, která se usadila ve vašem sousedství a která vám odčerpává nezanedbatelné množství vašich stávajících i potenciálních lidí. Vyjde vám hluboký a dalekosáhlý dopad na schopnosti místních společností škálovat a plnit očekávání svých investorů.“
Co ukazuje LinkedIn
Rychlý pohled na LinkedIn prozradí, že stejný problém mají i londýnští jednorožci, tedy firmy, jejichž hodnota přesahuje miliardu dolarů.
Jedním z nejpostiženějších se zdá být studio Improbable, které vytváří virtuální světy. Mezi své investory počítá i japonskou Softbank a jeho hodnota se pohybuje nad dvěma miliardami dolarů. I tak mezi jeho lidmi úspěšně loví Google – a už k sobě zlákal řadu inženýrů, manažerů i personalistů, kteří mu nyní v této praxi dál pomáhají.
Najdou se ale i zakladatelé, kteří v nastalé situaci vidí výhody pro místní podnikatele. Patří mezi ně spoluzakladatel a CEO startupu Onfido Husajn Kassaj, podle něhož je přetahování lidí mezi londýnskými firmami a těmi z druhé strany Atlantiku obousměrné.
„Big tech se tu snaží najímat, jak nejvíc můžou, to je pravda. Některé své lidi, zvyklé na startupové poměry, ale už začínají svými způsoby a fungováním odrazovat, protože jim připomínají korporáty. I proto dalo několik jejich seniorních zaměstnanců přednost místním startupům,“ tvrdí Kassaj, který do Onfida, jež se zaměřuje na vývoj softwaru pro ověřování identity, zlákal lidi z Googlu nebo Adobu.
Co big tech nabízejí
Peníze nejsou všechno, ale pokud žijete v Londýně, kde se průměrná cena domu pohybuje kolem 610 tisíc dolarů a pivo vás vyjde na 6,5 dolaru, jsou finance důležité.
Juniorní softwarový vývojář si tu ročně přijde v průměru na 38 tisíc dolarů, jeho seniorní kolega na 79 tisíc dolarů a plat průměrného CTO se podle webu Glassdoor pohybuje kolem 185 tisíc dolarů.
Britské platy jsou ale v porovnání s tím, kolik nabízejí americké firmy, nízké. Zaučený inženýr si u Googlu a spol. přijde v průměru na 127 tisíc dolarů ročně a platy vedoucích pracovníků a manažerů jsou ještě mnohem vyšší. (I když stále nedosahují částek, které si vydělají zaměstnanci doma v Americe.) A pokud na vytipované talenty nezaberou štědré platové podmínky nebo nabídky akcií, možná je zlákají okázalé kantýny, vybrané kavárny a další zaměstnanecké benefity, kterými jsou Google a Facebook proslulé.
Společnost BP Bullhound před pár dny předpověděla, že Evropa bude mít do roku 2021 svého prvního technologického titána s hodnotou 50 miliard dolarů. Pokud ale budou Google a Facebook pokračovat ve vysávání britských startupů způsobem, jakým to dělaly doteď, bude pro malý ostrovní národ těžké stvořit takového obra pouze v Británii.