Populární aplikace pro sdílení krátkých videí a její čínská mateřská společnost ByteDance čelí žalobě kvůli praktikám při shromažďování a využívání údajů o dětech, která požaduje odškodné v řádu miliard liber.

Žalobu jménem milionů dětí z Británie a Evropské unie podala bývalá dětská komisařka pro Anglii Anne Longfieldová. Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by každé z dotčených dětí získat nárok na tisíce liber. TiktTok ale žalobu označuje za neopodstatněnou a hodlá proti ní bojovat.

Právníci žalující strany budou podle BBC argumentovat tím, že TikTok osobní údaje dětí, včetně telefonních čísel, videií, přesné polohy a biometrických dat, shromažďuje bez dostatečného upozornění či souhlasu požadovaného zákonem a že děti ani rodiče nevědí, jakým způsobem se bude se shromážděnými údaji nakládat.

TikTok má po celém světě přes 800 milionů uživatelů. Zisky jeho mateřské společnosti ByteDance pocházejí především z příjmů z reklamy. „Soukromí a bezpečnost jsou pro TikTok nejvyššími prioritami,“ uvedla firma v reakci na žalobu. Upozornila také, že využívá mechanismy a technologie, které mají uživatele chránit. „Domníváme se, že obvinění jsou neopodstatněná. Hodláme se rázně bránit,“ dodala.