Sázková kancelář Tipsport ve spolupráci s českou kryptoburzou Coinmate spustila možnost nákupu a prodeje kryptoměn. Lze nakoupit šest kryptoměn, mezi kterými je bitcoin, ethereum či litecoin.

Elektronickou peněženku Pluso mohou využívat pouze klienti sázkové kanceláře a dceřiné Chance v Česku. Obchod je zatím pouze v hotovosti a zatím není možné na Pluso převádět kryptoměny z jiných účtů. Stejně tak je nelze převádět z něj na další vlastnická konta, zpět na účet lze převést pouze výdělky v hotovosti z prodané kryptoměny.

Sázet se za kryptoměny u Tipsportu a Chance nedá, výdělek z prodeje lze ale převést na hazardní konta, ze kterých jde následně hrát. Zástupci Tipsportu a Coinmate to ve středu řekli novinářům.

Za hotové peníze převodem z účtu je možné nakoupit kryptoměnu v aktuálním kurzu, který nabízí Coinmate. Pokud se klient rozhodne měnu prodat, peníze si následně může převést zpět na konto spojené s registrovaným účtem.

Peníze z kryptoměn lze ale převést také na hazardní účet sázkové kanceláře a ten nabízí i jiné možnosti výplaty. Nakoupené zásoby kryptoměn klientů budou zatím na účtech Coinmate. Pluso si lze založit zatím pouze v Česku, na Slovensku, kde Tipsport také působí, by služba měla být spuštěna v blízké době.

Za vedení peněženky Tipsport nepožaduje žádné poplatky. Kurz jednotlivých kryptoměn by měl být totožný s kurzy na Coinmatu. Rozdíl mezi cenou, za kterou klient kryptoměnu nakoupí, a aktuálním kurzem u Coinmate ale může vzniknout, podle Brázdila rozdíl v cenách ale není dán tím, že by nákup sázková kancelář zpoplatňovala. Podle výkonného ředitele české kryptoburzy Romana Valihrada to je dáno neustálou proměnou jejich cen na světovém trhu.

Coinmate založil v roce 2014 Dan Houška a Valihrach a je největší kryptoburzou vzniklou v Česku. Vedle bitcoinu, etherea a litecoinu nabízí obchodování s měnami solana, XRP a cardano, které lze nakupovat i přes Pluso.

Podle Valihracha má oddělená aktiva klientů od hospodářských prostředků platformy, a nemůže se tak stát, že by jejich peníze byly využívané na financování existence společnosti. Taková situace nastala například v roce 2022, kdy společnost FTX vyhlásila bankrot poté, co kvůli tomuto důvodu přišla o licenci.

Z údajů obchodníka Bit.plus vyplývá, že Češi v únoru nakoupili kryptoměny za téměř 400 milionů korun, což je meziroční nárůst o dvě pětiny. Proti lednu objem obchodů stoupl zhruba o padesát milionů korun. Bitcoin k 19. březnu klesl pod 63 tisíc dolarů (1,47 milionu korun). Cena nejznámější kryptoměny se minulý týden dostala na rekordních zhruba 74 tisíc dolarů, vzápětí ale kvůli výprodeji spadla zpět zhruba na 67 tisíc dolarů.

Kromě Tipsportu momentálně rozšiřuje své služby také například další velká česká sázková kancelář Fortuna. V tiskové zprávě informovala, že spouští online pokerovou hernu.