Chystáte se na dovolenou se svými malými potomky? Tak to si napřed projděte tipy autora knihy Pogue’s Basics: Life: Essential Tips and Shortcuts (That No One Bothers to Tell You) for Simplifying Your Day Davida Pogueho, jak to s nimi zvládnout v letadle.

Na letišti se hýbejte

I když budete v letištní hale o dvě hodiny dříve, zkuste se s dětmi pořád hýbat. Procházejte se, hrajte hry, zkoumejte, jak vypadají letadla venku. Za žádnou cenu s nimi neseďte – na to bude čas v letadle. Stejně tak na telefony nebo tablety s hrami.

Buďte v letadle co nejkratší dobu

I přesto, že rodiny s dětmi mají většinou prioritní odbavení, zkuste nepodlehnout nátlaku a zůstaňte v gatu co možná nejdelší dobu – čím déle totiž budou děti v letadle, tím více se tam budou nudit. Pokud cestujete s další rodinou, pošlete do letadla někoho, kdo do zavazadlového prostoru uloží tašky, a vy se s dětmi naloďte až mezi posledními.

Místo hraje roli

Pokud máte před sebou opravdu dlouhý let, zvažte, zda se nevyplatí investovat do sedadel, kde budete mít vy i vaše děti o trochu více místa. Vhodná je například první řada, kde je větší prostor na nohy. Další tip je pro rodiče dětí, které rády kopou do sedadla před sebou: pokud cestujete s partnerem a svojí ratolestí, zkuste zařídit sedadla tak, aby jeden z vás seděl s dítkem, ten druhý pak v řadě před ním. Ušetříte si tím naštvané pohledy spolucestujícího, který by dostával do zad.

Předejděte si spolucestující

Je jasné, že při dvanáctihodinovém letu neudržíte dítka klidná pořád. Připravte si tedy na cestu zásoby špuntů do uší, které rozdáte nejblíže sedícím cestujícím. Ukážete, že jste si vědomi toho, že jim znepříjemňujete let, a zároveň nabídnete účinné řešení. Čokoláda by měla posloužit stejně dobře. Uznejte, kdo by se potom na vás mohl zlobit?!

Pití, sladkosti a hračky

Aneb kombinace, díky které přežijete jakýkoli let.

Pití: Pláč bývá mnohdy způsoben tlakem při vzletu a přistávání. Pokud budete mít po ruce lahev s vodou nebo šťávu, donutíte děti polknout, což jim uši „odšpuntuje“.

Hračky: mějte jich po ruce velké množství, aby děti dostávaly neustále nové podněty a nestačily se nudit. Jeden chytrý rodič Pogueovi napsal, že hračky před letem balí do velkého množství lepenky, což malé uličníky zabaví ještě o chvíli déle.

Sladkosti: Nespoléhejte na servis v letadle a vezměte s sebou bonbony, lízátka a sušenky. Děti tím zabavíte a v nejzoufalejších chvílích je tím můžete uplácet.

Jiná zábava

O co se ještě s Poguem rodiče podělili? Vezměte na cestu chlupaté drátky – dají se omotávat, skládat do různých tvarů a vaše ratolesti stoprocentně zabaví. U menších dětí se o zábavu postarají i obyčejné kostky ledu, které si můžete vyžádat u posádky. Vedle nešlápnete ani s malířskou lepenkou nebo lepicími papírky.

Jaké tipy máte na cestování s dětmi vy? Je něco, co je zázračně umlčí nebo zabaví na dlouhé hodiny? Napište nám na jakbytlepsi@forbes.cz nebo se o to podělte v naší facebookové skupině.