Podle svého Instagramu působí jako obyčejná teenagerka, která miluje skateboarding. Jen s drobným rozdílem: ve třinácti letech obvykle nevyhrajete olympijské hry. Japonka Momidži Nišijová přesně tohle dokázala, když v Tokiu v pondělí ovládla disciplínu street.

Na stupních vítězů to pak vypadalo jako na stupni druhém: zlato a stříbro pro třináctiletou, bronz pro šestnáctiletou. „Ty holky jsou neuvěřitelné,“ smeká na dálku Maxim Habanec, dlouhodobě jeden z nejlepších českých skateboardistů. „Dělají věci, na které by si netroufla spousta chlapů. Navíc na stejně velkých překážkách, což není sranda.“

Po všech negativních zprávách z Tokia je tohle pro šéfy her splněný sen. Olympiáda roky bojuje o přízeň mladých – a teď našla superstar, která nebude plnoletá ještě ani v Paříži 2024.

„Nenapadlo by mě, že bych mohla vyhrát. Ale všichni mi tak moc fandili, že jsem nakonec našla svůj rytmus,“ prohlásila šampionka. „Nejdřív jsem byla nervózní, pak to ze mě spadlo. Skateboarding je zábavná a zajímavá disciplína – chtěla bych, aby se jí věnoval každý. Já sama chci být slavná. Tak, aby mě znal každý na světě.“

Má k tomu nakročeno a jásají rovněž sponzoři. Skateboarding je výborná součást sportovního byznysu, ať už jde přímo o „prkna“ a chrániče, nebo třeba módu. Zároveň se část komunity na olympijskou premiéru nedívala úplně s nadšením – nelíbila se jim komerčnost her.

Skateboarding zažívá novodobý boom.

Něco podobného ostatně zažili koncem 20. století i snowboardisté. „V mojí skejťácké bublině jsou reakce vesměs pozitivní. Na olympiádě jsou ti nejlepší jezdci, dělají ty nejlepší triky. Mám pocit, že se to povedlo,“ říká ale Habanec.

Jeho sport zažívá novodobý boom, který akceleroval už zhruba před třemi lety, kdy bylo ohlášeno, že skateboarding na olympiádu míří. „Navíc nám pomohly lockdowny. Byl to jeden z mála sportů, co se dal celou dobu provozovat na ulici, a mám pocit, že se na něj vrhla spousta lidí,“ vysvětluje.

Sám proto účast na globální sportovní akci vítá: „Všechno má svoje pro a proti. Přínos může být velký už tím, že se postaví nové skateparky a mladší začínající generace bude mít lepší podmínky než kdysi my.“

O tom ostatně mluvila i v Tokiu bronzová Japonka Funa Nakajama, když popisovala, jak ze svého rodného města musela jezdit nočním autobusem do Tokia, protože jen tam našla odpovídající skateparky.

Mezi muži skateboardisty v tomto předběhl dobu slavný Ryan Sheckler, který ve třinácti letech vyhrál X-games, „olympiádu“ pro mladé a netradiční sporty. Později se objevil v reality show MTV a sponzorují ho klasické skateboardové značky jako Oakley nebo Etnies, ale také Red Bull.

Generace tokijských šampionek může Shecklera v proslulosti klidně trumfnout. „Když se podíváte na věkové složení startovky u mužů, je to úplně jinde. Že vítězí tak mladá holka, je novinka, ale možná daná tím, že jich dřív nikdy tolik nezávodilo a srovnalo se to právě olympiádou. Teď na ní mají stejné příležitosti,“ říká Habanec.

Dostaly příležitost – a chytily ji pevným stiskem. Najednou aby si člověk po dvacítce připadal starý, jako třeba dvaadvacetiletá filipínská účastnice finále Margielyn Didal. Přesto své následovnice sledovala s radostí.

„Kdo by si tohle představil? Tady se píše historie. Všem mladým holkám a dětem celkově bych jen chtěla vzkázat, ať si koupí helmu, chrániče a jdou na skejt. Vidíte, že nic není nemožné,“ nechala se slyšet.

Tahle olympiáda není (jen) pro starý

  • Nejmladší soutěžící v Tokiu byla dvanáctiletá stolní tenistka Hend Zaza ze Sýrie. Vypadla ale hned v prvním kole.
  • Druhou nejmladší je dvanáctiletá japonská skateboardista Kokona Hiraki – zároveň druhý nejmladší člověk, který kdy zemi na letních hrách reprezentoval. Nejmladší Britkou je jiná skateboardistka Sky Brown, která třinácté narozeniny oslavila až letos.
  • Mezi nejmladší soutěžící patří rovněž čtrnáctiletá Čchüan Chung-čchan, která svou zemi reprezentuje ve skocích do vody.
  • Čtrnáctiletá Kanaďanka Summer McIntosh vytvořila v neděli nový kanadský plavecký rekord, když zvládla trať na 400 metrů volný způsob v čase 4:02,72.
  • Patnáctiletá plavkyně Katie Grimes je nejmladší členkou amerického týmu od doby, kdy debutovala dnešní superstar Katie Ledecky.
  • Vůbec nejmladším sportovcem v novodobé historii her byl desetiletý řecký gymnasta Dimitrios Loundras, který v Aténách v roce 1896 pomohl svému týmu k bronzu na bradlech. Loundras později působil v Řeckém olympijském výboru.