Jestli někdo doufal, že automobilová budoucnost nebude elektrická, po pohledu na koncepty automobilek z Evropy i Asie je namístě změnit názor.

Koncepty sice někdy působí jako designérská cvičení, jenže šéfové automobilek do světa nepustí nic, čím by si s ohledem na budoucí vývoj nebyli jistí. Chystejte dobíjecí stanice.

Vision AMG

Mercedesům ze sportovní rodiny AMG se spalovacím motorem zvoní umíráček. Od roku 2025 totiž budou jezdit už jen na elektřinu. V tu samou dobu nejspíš vyjede i sériová verze konceptu Vision AMG.

Jeho technické detaily automobilka zatím tají, ale je jasné, že moc lepších aut v tu dobu na světě jezdit nebude. Nově vyvinutá nízká platforma nahrávající aerodynamice, dojezd dalšího z elektrických konceptů mercedesu přes tisíc kilometrů na jedno nabití a zkušenosti automobilky ze seriálu elektrických formulí…

To je mix, který slibuje mnohé, aniž by cokoli bylo jasně vyřčeno. Zadní červená kruhová světla simulující rozžhavené koncovky výfuku tak zákazníci nejspíš překousnou velmi snadno.

BMW i Vision Circular

Bavorská automobilka tohle auto označuje jako vůz pro čtyřicátá léta 21. století. Kromě jiného počítá s tím, že za další dvě dekády bude sháňka po surovinách ještě větší, než jaká je v současnosti. Řešením tak bude recyklace.

Zatímco dnes se při výrobě aut v rámci BMW Group používá téměř třicet procent recyklovaného materiálu, cíl pro rok 2040 je o dvacet procent vyšší. Koncept městského elektrického audi je pak postavený z recyklátů ze sta procent.

A kompletně má jít recyklovat i potom, až jeho automobilový život skončí. Jak se zdroje dají šetřit, ukazuje BMW tím, že na vůz nepoužívá lak, ale druhotný hliník se zlatou eloxovanou úpravou.

Chcete číst dále? S předplatným Premium od 139 Kč měsíčně můžete číst neomezeně.

Předplatit Premium