Evropská unie si loni došlápla na velké technologické firmy a zavedla regulaci, která má chránit jejich menší konkurenty. Apple s reakcí na nová pravidla dlouho otálel. Minulý týden však ukázal, jak jim hodlá vyhovět – a vyvolal menší bouři. Hlavně ve švédské centrále společnosti Spotify, která Apple za údajné zneužívání pozice na trhu kritizuje řadu let.
Legislativa známá pod zkratkou DMA (Digital Markets Act) poprvé v historii přinutila Apple připustit, že by se v jeho zařízeních mohly objevit i aplikace, které si uživatel nestáhne z jeho distribuční služby App Store. Případně že i jiné prohlížeče než Safari od Applu budou v jeho operačním systému běžet naplno. Konkrétní změny společnost představila minulý týden.
Technologičtí konkurenti Applu jsou z nich ale značně rozpačití. Šéfka divize Xbox v Microsoftu Sarah Bond je označila za „krok špatným směrem“. Mluvčí vývojáře prohlížeče Mozilla uvedl, že Apple to alternativám Safari dělá „tak bolestivé, jak to jen jde“. Podle šéfa videoherní společnosti Epic Games Tima Sweeneyho jde zase o „vychytralou zlomyslnost“.
Nejostřeji se do Applu opřel šéf Spotify Daniel Ek, který chování firmy označil za „nové dno, i pro ně“. Největší hudební streamovací platforma se s provozovatelem svého hlavního konkurenta Apple Music přetahuje roky. „Téměř pět let, 1782 dní, žádáme Evropskou komisi, ať zakročí proti Applu,“ připomněl Ek na síti X.
V čem je teď hlavní problém? Apple nově dává vývojářům aplikací pro Evropu na výběr – buď mohou dál fungovat podle dosavadních podmínek, nebo mají k dispozici nový model odpovídající legislativě DMA.
Dosud si Apple účtoval třicet nebo patnáct procent ze všech transakcí v aplikacích fungujících v jeho operačním systému iOS. Nový model dává vývojářům možnost využívat vlastních platebních metod. I z těchto transakcí si však Apple bude účtovat poplatek sedmnáct nebo deset procent. A v případě aplikací, jež dosáhnou více než milionu stažení, mají vývojáři platit zbrusu nový poplatek 0,5 eura za každé další stažení.
„Tohle je prostě a jednoduše vydírání. Pro každého vývojáře, který si klade otázku, jestli by to pro něj mohlo fungovat: musíte mít méně než milion zákazníků a v podstatě se přihlásit k tomu, že v budoucnu nevyrostete,“ reagovali zástupci Spotify v prohlášení. Nový model podle nich vývojáře prakticky nutí k tomu, aby dál fungovali v operačním systému iOS za stávajících podmínek.
Zástupci Applu zatím na kritiku reagují hlavně zdůrazňováním možnosti volby. Firma „ráda podpoří úspěch všech vývojářů“, řekl serveru The Verge mluvčí Fred Sainz. „Změny pro aplikace v Evropské unii dávají vývojářům možnost volby – s novými možnostmi distribuce aplikací pro iOS a zpracování plateb. Každý se dnes může rozhodnout, zda zůstane za stejných podmínek. A podle nových by více než 99 procent vývojářů platilo Applu stejně nebo méně,“ dodal.
Propočty pro Spotify však podle Daniela Eka vycházejí jinak. „S naší uživatelskou základnou v EU u Applu kolem sta milionů může tato nová daň navýšit naše náklady na získávání nových uživatelů až desetinásobně,“ tvrdí. Spotify podle něj musí zůstat u dosavadních podmínek „pokud chce být profitabilní“.
Od zavedení DMA si největší hudební streamovací platforma hodně slibovala. V lednu dokonce zveřejnila seznam zlepšení, která chystá, jakmile Apple nebude moct vládnout aplikacím v iOS tak pevnou rukou jako doposud. Nejvýraznější změnou měla být možnost nákupu audioknih přímo v aplikaci.
Nařčením z monopolních praktik však dlouhodobě čelí i Spotify. Už od jejího vzestupu na výsluní tuto službu pravidelně kritizují zástupci hudebního průmyslu za mizivé tantiémy pro umělce.
Klíčovou digitální normu DMA a související normu DSA (Digital Services Act), které mají chránit konkurenční prostředí na internetu, europoslanci schválili v létě 2022. Loni v září zveřejnila Evropská komise seznam šesti velkých internetových společností, kterých se DMA týká.
Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft a čínský ByteDance (vlastník TikToku) musejí v Evropě zavést změny, jejichž smyslem je mimo jiné zjednodušit malým technologickým konkurentům vstup na trh. Čas mají do 6. března.
Alphabet s Microsoftem své zařazení na seznam v listopadu bez větších výhrad akceptovaly, Meta a ByteDance se proti rozhodnutí Komise odvolaly. Apple s rozhodnutím otálel do ledna a pak se také odvolal.
Apple bude čelit „rázným krokům“, pokud změny v App Storu nesplní nadcházející pravidla, varoval firmu v pátek eurokomisař pro vnitřní trh EU Thierry Breton. Pokuty za nedodržení DMA se mohou vyšplhat až na deset procent globálního obratu firmy, což by u Applu v krajním případě znamenalo 38 miliard dolarů.
„DMA otevře brány internetu konkurenci, tak aby digitální trhy byly spravedlivé a otevřené. Ke změnám již dochází. Od 7. března budeme návrhy společností posuzovat,“ řekl Breton.