Je to konec jedné éry. Minimálně ve světě byznysu. Někdejší „první dáma Facebooku“, bývalá provozní ředitelka Meta Platforms Sheryl Sandberg, před pár dny na svém facebookovém profilu oznámila, že v květnu po dvanácti letech opustí i pozici členky správní rady globálního gigantu.

Marka Zuckerberga tak opouští klíčová žena jeho byznysu. „Meta je dobře připravená na budoucnost. Cítím, že je ten správný čas odejít,“ napsala mimo jiné Sandberg ve svém oznámení. Ve společnosti bude nicméně podle svých slov nadále působit jako neformální poradkyně, kdykoli to bude potřeba. A práci a čas strávený v této společnosti označila za svou životní příležitost.

Americký Forbes Sheryl Sandberg už víc než deset let považuje za jednu z nejvlivnějších žen světa, v žebříčku amerických self-made podnikatelek jí aktuálně náleží 17. příčka a v žebříčku nejbohatších lidí světa figuruje na 1905. pozici s odhadovaným jměním 1,9 miliardy dolarů.

Sheryl Sandberg však není spojená jen se značkami Facebook a Meta. Bývalá vysoká manažerka Googlu proslula svým bojem za rovnoprávnost žen a srovnání genderových nerovností na pracovišti.

Jejím tématem je gender pay gap a propagovala myšlenku, že „žena si musí nahlas říct o židli, na které chce sedět“. Mezi nejslavnější citáty Sheryl Sandberg patří i věta: „Chcete-li, aby váš hlas byl slyšet, musíte sedět u stolu, u kterého se rozhoduje.“

Její přelomová kniha Lean In, která vyšla v roce 2013, se stala globálním bestsellerem a inspirovala ve své době doslova miliony žen po celém světě, jak pozitivně ovlivnit svou kariéru. 

A právě s knihou Lean In, která v Česku vyšla pod titulem Opřete se do toho, je spojená česká stopa Sheryl Sandberg. Tehdejší šéfka Facebooku totiž osobně oslovila českou topmanažerku Renatu Mrázovou, aby ke knize napsala předmluvu. 

Mrázová, dlouholetá účastnice našeho žebříčku Nejvlivnější ženy Česka a současná Group Chief People Officer fintechového gigantu FNZ Group a bývalá vysoká manažerka společností Home Credit International či globální NN Group, pak byla s Sheryl Sandberg osobně v kontaktu. 

A dodnes na to ráda vzpomíná. 

Renata Mrázová | Foto: Anna Kovačič

„Sheryl Sandberg je i pro mě klíčová osoba,“ přiznává pro Forbes Renata Mrázová. „Když napsala knihu Lean In, na prvních trzích, kde kniha byla vydaná, totiž Sheryl vždy osobně oslovovala ambasadorku, která by napsala předmluvu a pomohla jí s relevantními daty pro lokální trh, kde kniha vyšla. Každé vydání tedy vycházelo upravené „na míru“ pro daný trh. No a pro český trh oslovila Sheryl Sandberg mě,“ krčí Mrázová rameny, dodnes jakoby trochu nevěřícně.

Je s tím prý spojená humorná historka. V Česku knihu vydávalo nakladatelství Dokořán a Sheryl Sandberg je oslovila, aby dali dohromady seznam pěti Češek, které se nějakým způsobem snaží ovlivňovat český trh a českou společnost v oblasti zastoupení žen, diverzity, rovných šancí a rovných práv. 

„Oni sestavili seznam pěti jmen, já jsem byla mezi nimi, Sheryl si přečetla naše profily, udělala si nějakou rešerši o našich aktivitách, které jsme tou dobou dělaly – a vybrala si Mrázovou,“ směje se Renata Mrázová. Ona sama však o tom, že figuruje na nějakém seznamu a že ten seznam studuje Sheryl Sandberg, nevěděla. A tak ve chvíli, kdy ji šéfka Facebooku oslovila napřímo, považovala to Mrázová za nejapný žert.

„Když jsem dostala e-mail rovnou od Sheryl, v němž mě osobně oslovila, pozdravila a požádala, zda bych nepodpořila vydání Lean In v Česku a nenapsala předmluvu, považovala jsem to za vtip. Fakt. Vůbec mě nenapadlo, že by skutečná Sheryl Sandberg, kterou jsem už v tu dobu považovala za velký vzor v oblasti podpory žen v byznysu, psala nějaké Renatě Mrázové do České republiky,“ říká Mrázová.

„Myslela jsem, že někdo z mých přátel udělal dobrý vtip, že si vytvořili falešnou doménu a poslali mi to jako prank. Což jsme tehdy v partě přátel mezi sebou často dělali, vymýšleli jsme prostě na sebe šprťouchlata,“ dodává.

A tak Renata Mrázová mail od Sheryl Sandberg naprosto ignorovala. „Vykašlala jsem se na to. Vyignorovala jsem reálnou Sheryl Sandberg, chápete to!“ směje se Mrázová. 

Jenže Sheryl se nedala a ozvala se znovu. Poslala na sebe Renatě telefonní číslo. To už české manažerce přišlo podezřelé – a tak na číslo nechala zavolat svou asistentku. 

Telefon zvedla Sheryl Sandberg osobně. 

„A tak její kniha skutečně vyšla s mojí předmluvou, kde jsem odvyprávěla svůj příběh o tom, jak jsem si musela říct o židli, kterou jsem chtěla v mém tehdejším působišti v ING, i další aspekty mojí kariéry, které jsem ostatně v minulosti vyprávěla i pro český Forbes,“ uvádí Renata Mrázová, která pak s Sheryl Sandberg měla ještě několik dalších osobních kontaktů. 

A dodnes ji považuje za ikonu, jejíž odkaz v globálním byznysu nepochybně přetrvá.  „V mezinárodním byznysu rozvířila téma ženské pospolitosti, sebedůvěry, pro mě osobně byla velkou inspirací a nadchla mě programy, které spustila. Celým zástupům žen změnila pohled na svět i na svou kariéru a díky ní si pozvedly vlastní sebevědomí, uvědomily si, co chtějí a za čím chtějí jít,“ říká Mrázová.

Foto Kevin Dietsch / Getty Images

„I pro mě osobně je, spolu s Madeleine Albright, Sheryl Sandberg klíčovou ženou, která mě v životě i kariéře ovlivnila a do jisté míry mi život i změnila – obě mě přiměly věnovat se systematické podpoře žen v byznysu a v rozvoji jejich další kariéry,“ uzavírá Renata Mrázová, která se dnes věnuje celé řadě mentoringových a podpůrných programů zaměřených na ženy.

A není v českém byznysu jedinou ženou, kterou Sheryl Sandberg nějakým způsobem ovlivnila. „Sheryl pro mě vždy byla velká inspirace,“ souhlasí Martina Grygar Březinová, konzultantka Egon Zehnder a někdejší CEO skupiny Sodexo Benefity. 

„V roce 2011 jsem začínala jako CEO a ve stejné době jsem viděla její Ted Talk. Zaujalo mě v něm mnoho myšlenek, ale nejvíce aktuální pro mě byla rada – neodcházejte, dokud jste neodešla,“ připomíná Grygar Březinová další z klasických rad Sheryl Sandberg, tentokrát vztaženou k mateřství a odchodu na mateřskou, případně rodičovskou dovolenou.

„Sama jsem si tímto myšlenkovým procesem prošla, když se nabídka na roli CEO objevila. Neměla jsem tehdy děti a chtěla jsem je. A to byl jeden z důvodů, proč jsem přemýšlela, zda tu práci vůbec vzít. Na to měla Sheryl radu – don’t lean back, lean in. V té době bylo v byznysu více včelích královen než dnes a velmi si Sheryl vážím za to, jak podporovala ostatní ženy. Lean In podle mě ovlivnil život mnoha žen po celém světě a kniha je velmi aktuální i dnes,“ je přesvědčena Březinová.

Ostatně i termín včelí královny v korporátnímu byznysu popularizovala Sheryl Sandberg, označila tak ženy, které druhé ženy nepodporují, naopak jim záměrně komplikují kariérní postup nebo ho otevřeně a záměrně ničí. 

S vlivem Sandberg na globální byznys souhlasí i další česká topmanažerka, Dita Stejskalová, spolumajitelka Ogilvy.

„Sheryl Sandberg? Pro mě dáma s obdivuhodnou kariérou, přímočarými názory a radami, jak uspět. I když se s ní život také nemazlil, uměla se vždy postavit ke kormidlu a zformulovat svoje PP, tedy příběh a poučení, do bestsellerů. Vnímala jsem ji jako ztělesnění rčení každý svého štěstí strůjcem. I když na mě osobně její dokonalost občas působila až roboticky a chladně,“ uzavírá Stejskalová.