Thajsko je přitažlivá exotická země s nádhernou přírodou, žít v ní ale není pro cizince snadné. Češi potřebují k pobytu delšímu než třicet dní víza. Samotný nákup nemovitosti se pak řídí přísnými thajskými zákony. Investicím do bytů či domů ale momentálně nahrává fakt, že země peníze cizinců potřebuje, stejně jako potřebuje znovu nastartovat turistický ruch.

Ten téměř zničila pandemie koronaviru, která tvrdě dopadla na tamní ekonomiku. I proto thajská vláda přišla s nápadem, jak ji znovu oživit. Podle něj nabízí cizincům a jejich rodinám dlouhodobá víza na deset let. Podmínkou je, že budou do nemovitostí a státních dluhopisů investovat minimálně deset milionů bhatů, což je zhruba pět a půl až šest milionů korun. Cílí tak především na bohatší klientelu, důchodce nebo zahraniční pracovníky.

„Návrh ještě musí projít parlamentem, ale doufáme, že vejde v platnost už v příštím roce, hodně by to pomohlo hlavně nové výstavbě vil,“ říká Daniel Rajský, majitel realitní společnosti DLR Group, která se na nemovitosti v Thajsku zaměřuje. Podle návrhu by pak mohli cizinci vlastnit i půdu, to zatím nejde. Proto investují peníze do apartmánových bytů. I u nich si ale thajská vláda klade podmínky. V domě mohou vlastnit cizinci pouze 49 procent bytů, zbytek musí patřit Thajcům nebo thajským společnostem.

Do 1,5 milionu korun

Velká část zájemců o bydlení v asijské zemi přijme i možnost dlouhodobého pronájmu na maximálně třicet let. Po tu dobu nemůže majitel s pronajímanou nemovitostí nijak nakládat a po uplynutí třiceti let lze nájem zase o dalších 360 měsíců bezplatně prodloužit.

Podle Daniela Rajského čeští zákazníci berou nákup nemovitosti v Thajsku hlavně jako investici. „Nemáme snad ani jednoho klienta, který by tu celoročně žil. Přijedou na měsíc, na dva a po zbytek roku byt pronajímají. Turistické vízum je platné devadesát dnů, do třiceti dnů žádné nepotřebují,“ upřesňuje.

Pro lidi, kteří mají rádi ruch velkoměsta, bary, kina, divadla a chtějí poznat thajskou kulturu, doporučuje Pattayu. Byt 1 + 1 o velikosti 40 metrů čtverečních tu lze koupit už kolem jednoho milionu korun. Pravda, moře je tu na Thajsko spíše průměrné, ale pláže jsou dlouhé a hezké. Větší luxus nabízí Koh Samui a Phuket. „To už je opravdu ráj. Phuket je ostrov, půda je tam omezená, a nemovitosti to tak prodražuje. Navíc se těší zájmu celého světa,“ upozorňuje Rajský.

Do 5 milionů korun

Nicméně ani Phuket nenabízí ceny nemovitostí, které vás srazí na kolena. A pokud ano, tak spíše v dobrém. Zatímco ve stotisícovém Liberci byste zaplatili za byt o velikosti 42 metrů čtverečních v pátém patře činžovního domu přes tři miliony korun, v phuketském ráji seženete stejně velký apartmán s výhledem na azurově modré moře nejvýše za dva a půl milionu korun. „Lidé chtějí v Thajsku investovat stále víc a je to i kvůli tomu, kolik stojí nemovitosti v Čechách. Na pronájmu se jim každoročně vrátí osm procent z investice,“ dodává majitel realitní společnosti.

Nad 10 milionů korun

Kupující musí jenom počítat s daní z převodu nemovitosti. Ta je v Thajsku stanovena na 6,3 procenta z ceny a rozdělí se o ni stejným dílem jak kupec, tak prodávající. U dlouhodobého pronájmu je daň 1,1 procenta.